V Nemocnici Kosmonosy po kyberútoku funguje 90 procent počítačů

V Psychiatrické nemocnici Kosmonosy se po kybernetickém útoku z konce března zatím nepodařilo obnovit fungování všech počítačových systémů. V provozu je zhruba 90 procent počítačů a systémů, zbytek se snaží specialisté obnovit. Technici se například snaží získat staré soubory, které byly na počítačích uložené, řekla ředitelka nemocnice Dana Kolářová.

Před hrozícími útoky v těchto dnech na počítačové systémy nemocnic a dalších významných cílů ve čtvrtek varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i ministerstvo zdravotnictví. Pravděpodobnost kyberútoků na významné cíle v Česku je nyní podle NÚKIB vysoká. Fakultní nemocnice Ostrava na dotaz uvedla, že v noci na dnešek odrazila útok na jeden ze svých serverů. Středočeský kraj na možné útoky na IT infrastrukturu upozornil ředitele svých zařízení, žádné problémy zatím nezaznamenal.

„Byli upozorněni jak šéfové nemocnic, tak sociálních zařízení i úřad je v pohotovosti,“ řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Žádná nová bezpečnostní opatření podle ní hejtmanství nepřijalo. „Nic nad rámec už v tuhle chvíli asi dělat nemůžeme, tak doufáme, že to dopadne všechno dobře,“ dodala.

V Kosmonosech zaútočil virus na nemocniční počítače v pátek 27. března dopoledne. Kolářová dnes dodala, že v nemocnici pořád zůstávají odborníci, kteří spolupracují s IT oddělením nemocnice a postupně obnovují systémy.

„Co se týká péče o pacienty, tam již vše funguje,“ řekla Kolářová. Nemocnice zatím ale musí například používat provizorní e-maily. Mimo provoz jsou až na výjimky počítače na ředitelství. „Dostali jsme informaci o tomto útoku a řešíme ho. Další informace nemůžeme poskytovat,“ řekl bez detailů mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Další patro pavilonu interny v benešovské nemocnici je po rekonstrukci

Útok na kosmonoskou nemocnici není prvním podobným v Česku. Kybernetický útok postihl 11. prosince počítačový systém nemocnice v Benešově. Zařízení fungovalo omezeně, do plného provozu se vrátilo 30. prosince. V polovině února začala nemocnice přijímat dárce krve, šlo o poslední část nemocnice, která po útoku zůstávala mimo provoz. „Doufám, že Středočeský kraj si už svoji daň vybral,“ řekla dnes k možným dalším útokům hejtmanka.

Kybernetický útok zasáhl 13. března i Fakultní nemocnici v Brně. Základní provoz nemocnice byl i po počítačovém útoku zachovaný. Nemocnice postupně vyměňuje pevné disky a spouští počítače, jež útok vyřadil z provozu.

Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi je dlouhodobě obsazená z 95 procent. Pro pacienty má připraveno zhruba 600 lůžek, z toho kolem 500 přímo v Kosmonosech, necelá stovka je na dislokovaném pracovišti v Sadské na Nymbursku. Ročně nemocnicí projde asi 2100 pacientů.

čtk

Dnes, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
Reklama