V Nymburce si lidé za nájem v bytech města připlatí, ceny se mají měnit už letos

Město Nymburk upraví v roce 2020 ceny nájemného v městských bytech. Ty se nezvyšovaly od roku 2012. Stále se však má jednat o dostupné bydlení s cenou o 40 procent nižší, než je obvyklá tržní cena v Nymburce. Změny začnou platit od příštího roku.

„Za posledních osm let jsme cenu nájemného v městských bytech neměnili a i nadále chceme, aby byty primárně sloužily občanům, kteří jsou znevýhodněni na trhu bydlení, například senioři, samoživitelé s dětmi, občané v tíživé životní situaci a další. K úpravě musíme přistoupit nejen z důvodu dražších stavebních prací při opravách bytů, ale i kvůli výraznému navýšení cen nemovitostí,“ vysvětlil místostarosta města Bořek Černý.

Město Nymburk vlastní a pronajímá celkem 320 bytů, z toho osm služebních bytů, 83 bytů pro seniory, jeden byt pro krizové situace a 71 bytů ve zvláštním režimu spojeném se splácením kupní ceny za budoucí prodej jednotek v roce 2022 v polyfunkčním domě čp. 391.

Naposledy město nájmy zvedalo  v roce 2012. „V letošním roce dojde k úpravě stávajících smluv tak, aby se plošně sjednotila cena nájemného. Ta je totiž vzhledem k dříve uzavřeným smlouvám různorodá. Změna nájemného se tedy týká pouze těch smluv, kde se nezvyšovalo nájemné od roku 2012,“ uvedl mluvčí města Petr Černohous.

Nové nájemní smlouvy jsou uzavírány na částku 80 až 90 korun za metr čtvereční měsíčně. Úprava starých nájemních smluv dorovná jejich cenu tak, aby činila 82 korun za metr čtvereční měsíčně.

Nymburk prodal poslední pozemky v průmyslové zóně, opozice je proti

Ceny nájemného v městských bytech jsou nyní podle radnice  zhruba na polovině částky komerčního nájemného a změna nesouvisí ani tak s mírou inflace a obvyklou tržní cenou, která v Nymburce dosahuje až 130 korun za metr čtvereční.

„Jedná se o přiměřené jednostranné zvýšení, které pouze dorovná nájem o 20 procent, tedy do výše srovnatelné s obvyklým nájemným v dané lokalitě určené znaleckým posudkem,“ dodal Černohous.

Podle něj se na tuto výši dorovná nájemné ve všech obecních bytech, vyjma čp. 391, kde to nájemní smlouvy neumožňují, a bytů, kde je již v současnosti nájemné vyšší než 82 korun za metr čtvereční měsíčně.

Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 15:25
Mělnické vinobraní bude letos jednodenní. Uskuteční se 19. září a přesune se do ulic, hlavní...
Dnes, 13:15
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 11:25
Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník....
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Reklama