V Praze se postupně otevírají školská zařízení

V rámci rozvolnění opatření v souvislosti s koronavirem se v Praze od 11. května postupně začaly otevírat školská zařízení pro žáky. Hlavní město nad rámec zákonných možností vybavuje školy kromě dezinfekce i osobními ochrannými prostředky. Střední školy chce Praha pro bezpečné konání maturitních zkoušek navíc vybavit ochrannými plexiskly a štíty. Ve velké části škol budou zároveň otevřeny jídelny a sportovní hřiště. Většina škol, které zřizuje hlavní město, se otevře od 25. května, některé základní a mateřské školy však otevřou již 11. května.

Hlavní město dosud zajišťovalo prostřednictvím mateřských a základních škol zřizovaných městskými částmi provoz výhradně pro děti zaměstnanců vybraných profesí IZS apod. V provozu bylo 21 škol pro téměř 300 dětí. Některé školky se v omezeném režimu otevřely v Praze 11. května, většina však až 25. května.

Velká část škol a školských zařízení se otevře 25. května, a to při dodržování hygienických podmínek. V současné době hlavní město distribuuje svým školám základní vybavení jako dezinfekci, roušky a rukavice. Postupně také bude vybavovat dětské domovy a pedagogicko-psychologické poradny nejen rouškami, dezinfekcí a rukavicemi, ale i například ochrannými štíty.

„Osobní přítomnost žáků a studentů nebude povinná a bude se konat ve skupinách v maximálním počtu patnácti žáků. Organizaci výuky bude řešit ředitel školy podle konkrétních podmínek. Hlavní je pro nás nyní ochrana dětí a učitelů před možnou nákazou, proto budou veškeré školy, které zřizujeme, vybaveny jak dezinfekcí, tak osobními ochrannými prostředky – a to nad rámec toho, co nám ukládá zákon. Skvělou zprávou pro nás také je, že obecně se učitelé zpět do školy těší a mají chuť se vrátit,“ říká radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Na Strahově se otevírá největší autokino v Praze. Kapacitu bude mít až 120 automobilů

Povolení osobní přítomnosti ve škole při výuce se od 11. května týká i žáků základních uměleckých škol, jazykových škol s právem státní jazykové zkoušky, ve střediscích volného času (DDM) a prezenční výuka se bude konat ve školách při zdravotnických zařízeních.

U všech škol nicméně platí, že ředitelka či ředitel školy musí podle konkrétních podmínek zvážit možnosti provozu. U základních škol bude osobní přítomnost žáků umožněna žákům 1. stupně a žákům 9. ročníků. Tato účast ale není povinná. Záleží také na posouzení zákonných zástupců, zda své dítě do školy pošlou. Veškeré informace pak najdou rodiče na webových stránkách jednotlivých škol.

Osobní přítomnost je od 11. května povolena žákům a studentům závěrečných ročníků středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol, a to zejména za účelem přípravy na maturitní a závěrečné zkoušky a absolutoria.

Postupně budou také otevřeny jídelny i hřiště přiléhající ke školám. „Zajištění školního stravování bude řešeno individuálně podle podmínek konkrétní školní jídelny. V zásadě jsou umožněny tři varianty, a tedy vydávání obědů klasickým režimem, formou obědových balíčků, nebo je možné si po dohodě s rodiči přinést vlastní oběd. U školních hřišť budou zároveň správci dohlížet na dodržování rozstupů a dalších hygienických opatření,“ uzavírá radní Vít Šimral.

pha

Dnes, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Dnes, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Dnes, 09:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Dnes, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
Včera, 14:12
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
Včera, 11:20
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
Včera, 10:20
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
22.2.2021
Na pražském Spořilově neznámý psychicky narušený člověk rozházel pečivo, které v sobě ukrývalo hřebíky. Po...
Reklama