V Příbrami protestovali lidé proti těžbě materiálu z radioaktivních hald

Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva z hald v bývalém uranovém revíru. Obávají se nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí a doporučují zanechat odvaly v nynějším stavu. Někteří z účastníků si přinesli transparenty s nápisy „Nechte haldy být,“ na místě bylo také možné podepsat protestní petici.

O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, Diamo navrhlo obcím několik variant řešení. Záměr má i své stoupence, kteří poukazují třeba na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž.

„V příbramské uranové oblasti představuje odval jámy číslo 15 nejvýznamnější zdroj přírodních radionuklidů, které svým uvolňováním do životního prostředí znamenají zvýšenou radiační zátěž především pro sídelní útvary Brod a Lešetice,“ připustila tehdy pro iDnes.cz Karla Petrová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Podle informací z dokumentace EIA z dřívějších projektů je v odvalu šachty č. 15 nahromaděno asi 600 až 700 tun uranu. Ačkoliv je halda číslo 15 nejvíce radioaktivní, v současnosti svými povolené limity záření na lidi nepřekračuje.

Rada Středočeského kraje vydala 14. dubna souhlas s využitím odvalového materiálu z jámy číslo 11, 19 a 15. Materiál z prvních dvou má být využit při dopravních stavbách v Příbrami a Dubenci. Z poslední pak na dopravní stavby v Příbrami, Milíně a Lešeticích.

Z nejradioaktivnější haldy u Příbrami se má těžit kámen. Proti se staví starosta Petrovice Štěpánek

Jeden z autorů petice, starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek se na setkání vyslovil pro zachování kulturní krajiny Příbramska jako hornické oblasti. „Příbramsko bylo vždycky hornickou oblastí a ty haldy k němu tak nějak patří,“ uvedl. Upozornil na to, že kámen z hald, který chce stát použít na stavbu silnic, není sourodý a leží v těsném sousedství rodinných domů. „Už celá jedna generace s těmi to haldami žije, jsou na ně zvyklí a nevadí jim. A teď by se měly desítky let, odhadem až padesát, ty haldy rozebírat?“ podivil se Štěpánek.

Ředitel odštěpného závodu Správa uranových ložisek v Příbrami Zbyněk Skála řekl, že iniciátorům protestu nabízel jednání u kulatého stolu, ti to ale podle něj odmítli. Podle jeho osobního názoru bylo cílem akce zviditelnění před volbami, Štěpánek na Příbramsku kandiduje do Senátu. Jeden z organizátorů Petr Kareš ale řekl, že protest neměl s politikou nic společného a cílem nebylo ani hanit Diamo. „Chceme jen vyjádřit svůj názor a pokusit se vyvolat diskusi se státnímu složkami,“ dodal Kareš.

Na ministerstvu životního prostředí byla zahájena dvě zjišťovací řízení k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA), jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. Podle dřívějšího odhadu ministerstva měly být závěry z obou řízení vydány během prázdnin. „Aktuálně závěry zjišťovacích řízení finalizujeme,“ sdělila Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.

S přispěním ČTK

Roušky, respirátory, dezinfekce, rozestupy, plexiskla. Jak jsou v regionech připravena hygienická a bezpečnostní opatření u voleb?

Včera, 14:20
Policie řešila na jih od Prahy dva případy nálezu nebezpečné munice z druhé světové války....
29.10.2020
Jihovýchodní část obchvatu Příbrami mezi Bohutínem a Brodem získala pravomocné územní rozhodnutí. Středočeský krajský úřad...
27.10.2020
Město Příbram obnovilo linku 800 555 600, na kterou mohou lidé volat zdarma s žádostí o...
27.10.2020
V Příbrami rozjelo provoz nové depo PPL. Nahradilo staré, které už nestíhalo. V době koronaviru se rozvoz...
26.10.2020
Žáci z Příbramských základních škol se v příštích třech letech naučí ovládat a stavět miniaturní roboty. Spolu...
25.10.2020
Na louce u lesa nedaleko středočeské vesnice Hrachov je socha umístěná na ocelovém podstavci. Překvapený...
24.10.2020
Prozatím nezjištěný hladový zloděj vnikl někdy mezi 25. zářím a 1. říjnem do karavanu v...
24.10.2020
Slib radnice postavit parkovací domy v Příbrami vázne. Jeden měl stát na autobusovém nádraží, kam se...
23.10.2020
Za tři čtvrtě roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1038 dopravních nehod, což...
23.10.2020
Česko je chatařská a chalupářská velmoc, s příchodem podzimu se však tyto nemovitosti vylidňují a nastává...
Reklama