V Průhonicích lidem s demencí vytvářejí místo, kde si zavzpomínají i žijí okamžikem

Další fotky

Současnou situaci, spjatou s epidemií koronaviru, zvládají v průhonickém Alzheimercentru dobře. Zkušenosti s nastavováním preventivních opatření mají již od jara. „Snažíme se, aby aktuální situace měla co nejmenší dopad na život klientů v zařízení, aktivity organizujeme tak, jak nám to pravidla dovolují. Personál je již zkušený a je pravidelně proškolován,“ uvedla pro Náš REGION ředitelka Marta Hrdonková.

Vyjma zákazu návštěv a mezigeneračního setkávání s dětmi z dětské skupiny (která je součástí centra a je určena zejména pro děti zaměstnanců) jsou denní aktivity realizovány i nadále, ale v malých skupinkách klientů ze stejných oddělení. Dětská skupina je v současné době sice od klientů oddělena, takže si na rozdíl od běžného provozu neházejí míčem na prostorné zahradě či nechodí na společné procházky, činnosti dětí a dospělých na sebe ale navazují. Klienti kupříkladu vyráběli dopravní značky pro dětské dopravní hřiště, v současné době obě skupiny, jedna dopoledne, druhá odpoledne, krokují kilometry. Sbírají společně množství kilometrů na vyhrazeném okruhu na zahradě – pod názvem „sběr imunity na zimu“.

Alzheimercentrum v Černošicích představilo unikátní projekt s terapií pro seniory

Za běžného provozu jsou návštěvy neomezené. V současné době kontakt klientů s blízkými probíhá hlavně skypovou formou, po telefonu, předáváním vzkazů a fotografií. Centrum také pravidelně zveřejňuje informace o činnosti na sociálních sítích.

Spokojený klient a rodiny

Největší radostí a tím, co zaměstnancům dává energii a sílu, je spokojený klient. Další odměnou je pozitivní zpětná vazba od rodin, které do Alzheimercentra umístí své nejbližší, trpící Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Často posléze potvrzují, že kdyby věděli, jak dobře se tam jejich rodinní příslušníci cítí, hledali by řešení pobytové služby již dříve. „Člověk si samozřejmě dlouho nechce přiznat, že domácí péči nezvládá, má výčitky, že selhal, tak to ale není. V pokročilém stádiu demence se rodina obvykle neobejde bez kvalifikované pomoci. Sama by totiž péči nezvládla. U každého pacienta je projev i průběh nemoci jiný, a tak je na pečujícím, aby zvážil, nakolik a jak dlouho je nemocný člověk schopen být doma sám a kdy vyžaduje neustálou přítomnost druhé osoby. Když pak rodina navíc vidí, jak plnohodnotný život, který není v domácím prostředí v jejích silách zvládnout, zde mají, uklidní je to. Vždy se snažíme rodině s počátečním stresem při umístění blízkého se vyrovnat,“ řekla ředitelka.

Klienti si rychle zvykají

Motto centra zní „Tradiční hodnoty, moderní terapeutické postupy“. Kladou tam totiž důraz na individuální přístup ke klientovi v souladu s jeho zájmy, potřebami a možnostmi. Samozřejmostí je nastavení individuálního plánu péče, který zohledňuje aktuální zdravotní stav i další potřeby. Péče zahrnuje potřeby zdravotní, sociální i lidské, připravovány jsou aktivizační programy. „Snažíme se, abychom udrželi soběstačnost klienta co nejdelší dobu“ říká ředitelka. Adaptační program po nástupu je veden autobiografickou anamnézou a je individuálně přizpůsoben novému klientovi. Trvá v řádu několika týdnů, ale u každého je tento proces jinak dlouhý. „Máme k tomuto speciálně vyčleněný personál. Čím více informací o klientovi víme, tím můžeme adaptace lépe připravit.  Je důležité vědět co má rád i naopak, jaká byla jeho profese či záliby. V této fázi je velice důležitá spolupráce rodiny,“ dodala ředitelka.

V Karlových Varech začala výstavba nového domova pro seniory s Alzheimerovou chorobou a stařeckou demencí

Fázi zvykání na nové prostředí napomáhá i to, že klienti mohou mít vybavený pokoj vlastním nábytkem či doplňky, které symbolizují jeho život – například fotografiemi blízkých. K udržení kvality života s Alzheimerovou chorobou či jinou demencí je nutná fyzická i mentální aktivita.

Reminiscenční terapie

Jedním z hlavních projevů Alzheimerovy demence je postupná ztráta paměti. Nejdříve a nejčastěji přichází poškození krátkodobé paměti: klient například pár minut po snídani neví, že jedl, nebo co bylo k snídani. V určité fázi onemocnění si ovšem problém ještě uvědomuje a zlobí se na sebe, že skutečnost zapomněl. Jako poslední ztrácí klient paměť dlouhodobou. Právě na tom je založena reminiscenční (vzpomínková) terapie, která využívá dlouhodobé paměti k vyvolání vzpomínek. Cílem terapie je aktivovat nervové spoje v mozku a pokusit se zachovat paměťové dráhy, jejichž úbytek je u klientů v důsledku Alzheimerovy demence rapidní a rychlý. Zde se snaží o navození atmosféry a zlepšení nálady a tím celkového stavu klienta, který je v důsledku nemoci dezorientován a vzpomínka mu pomáhá se ukotvit. Jednou z pomůcek při reminiscenční terapii je vzpomínkový kufřík. Ten obsahuje věci, které provázely klienta životem, například fotografie, hudební nahrávky, výšivky, staré časopisy, rybářský prut, první botičky dětí, špulka nití a podobně.

Pláž – fototerapeutická místnost

Chloubou průhonického centra je pláž – fototerapeutická místnost, která pomocí plnospektrálních světel evokuje sluneční záření a je využívána jako oblíbená forma terapie. Na pláži vybavené lehátky, pískem i mušlemi, probíhají různé aktivity – například stimulační masáže teplým pískem, předčítání knížek či jen odpočinek a relaxace, protože i ta je důležitá. Atmosféru podbarvuje jak tematická hudba (moře, zpěv racků), námořnické oblečení terapeutů, tak například i plážový bar. Kromě jiného tato terapie pozitivně ovlivňuje náladu a pomáhá při nespavosti.

Poradna nabízí pomocnou ruku

Poptávka po osvětě a informacích roste, proto centrum provozuje i poradnu. Cílem poradny je nabídnout pomocnou ruku těm, kteří se s touto problematikou potýkají a hledají řešení v podobě informací či služeb. Jedná se o otázky různého charakteru – od těch, kdy se rodina dozví diagnózu a potřebuje se s ní vyrovnat, až po ty ohledně umístění rodinného příslušníka. Martina Svobodová z marketingu uzavřela: „Snažíme se reagovat ihned, abychom byli rodině oporou.“

FOTO: Alzheimercentrum Průhonice

Alzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum PrůhoniceAlzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum PrůhoniceAlzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum PrůhoniceAlzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum PrůhoniceAlzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum Průhonice
Další fotky
Alzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum PrůhoniceAlzheimercentrum Průhonice - Alzheimercentrum Průhonice
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
27.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
26.3.2021
Méně cestování a více práce z domova. I to jsou změny, které sebou nese „doba...
25.3.2021
Radnice pražské městské části s číslem 22 řeší zapeklitý problém. Ačkoliv pravidelně doplňuje do stojanů...
19.3.2021
Areál dolnobřežanské základní školy se na jeden den proměnil v očkovací centrum pro seniory. V...
Místostarostka Eva Tylová a zakladatel skalničkové banky v Komořanech Jiří Kadlec.
17.3.2021
Možnost přinést rostlinku, která se rozrostla, a odnést si tu, kterou člověk nemá. Takovou možnost...
10.3.2021
Změnit zdroj obživy by měl zatím neznámý pachatel, který se v půlce ledna pokusil vykrást...
4.3.2021
Sportovní hala v Říčanech u Prahy se od 1. března proměnila v místo, které lidem...
4.3.2021
Základní škola Vrané nad Vltavou pojala tento školní rok jako olympijský, a tak ani při...
Reklama