V rakovnické porodnici se loni narodilo rekordních 1007 dětí

V rakovnické porodnici se loni narodilo rekordních 1007 dětí, je to nejvíce za posledních 40 let a za stejné období byla poprvé překonána hranice tisícovky děti. Podle primáře Radka Poláčka je důvodem individuální přístup k rodičkám. Počet narozených dětí v porodnici stoupá už několik let za sebou, za porodnici informoval Jan Ziegler.

„Snažíme se vyhovět jejich porodním přáním, samozřejmě v rámci bezpečnosti, máme báječné porodní asistentky a pediatry a vždy se snažíme udělat to nejlepší pro spokojenost rodiček. K tomu máme i příjemné prostředí porodního sálu,“ uvedl Poláček.

Chlapců se minulý rok v Rakovníku narodilo o 72 víc než dívek. Mezi narozenými byla také sedmera dvojčata. Zhruba pětina žen rodila pomocí císařského řezu. „Měli jsme velmi komplikovaný císařský řez, žena byla několikrát operována, prodělala dvakrát těžké krvácení pro nesrážlivost krevní, ale nakonec jsme ji i dítě ve spolupráci s pražskými kolegy zachránili,“ dodal primář.

Nejtěžší loňský novorozenec vážil 5370 gramů, nejmenší 1070 gramů. Nejčastějšími jmény byly Anna, Eliška, Rozálie, Amálie, Jan, Matyáš a Matěj. Objevila se i řada neobvyklých jmen, jako Jitřenka, Pascaline, Gloria, Lionel, Cedrik nebo Vlk. U 95 procent porodů byli přítomni otcové.

Rakovnická porodnice je známá porody do vody, kterých zde podle primáře minulý rok měli 32. „To je v současné době největší soubor porodů do vody v České republice,“ doplnil Poláček.

V roce 2018 se ve Středočeském kraji narodilo podle Českého statistického úřadu 14.776 dětí, přesné údaje za loňský rok zatím statistici nezveřejnili. Počet porodů v regionu se dle dostupných údajů za posledních deset let pohybuje mezi 14.200 porody až 15.200 porody, výjimkou byl rok 2017 s 15.323 porody.

Mezi středočeské porodnice, kde roční počet porodů překračuje hranici 1000, patří například kladenská, hořovická, kolínská, mladoboleslavská nebo příbramská.

ČTK

Dnes, 18:59
První z luk bude oseta na jaře, domky pro hmyz vyrobí školáci. Městská komise pro...
Dnes, 16:13
V pondělí 27. ledna krátce před 20. hodinou zasahovali středočeští hasiči u požáru řadového rodinného...
Dnes, 15:26
Pravidla pro účastníky silničního provozu, tedy i pro chodce, vyplývají ze zákona č. 361/2000 Sb.,...
Dnes, 13:38
K požáru došlo v bytě v předposledním patře dvanáctiposchoďového panelového domu v noci 25. ledna.
Dnes, 12:01
Téměř po patnácti letech se nedávno ve Všenorech otevřela budova na vlakové zastávce. Byl čtvrtek,...
Dnes, 11:01
Stavba cyklostezky mezi Kralupy nad Vltavou a Zákolany je místy v mírném předstihu, pomohlo k...
Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.
Dnes, 07:01
Účel provozovny a výše nájmu budou hrát roli v tom, komu magistrát pronajme komerční prostory...
Včera, 17:24
Most v Kladně na Sítné si vyžádal nutné opravy, do konce února bude doprava omezena...
Včera, 16:11
Školáci se svými rodiči a učiteli se zamýšleli nad tématem „Zpomal, prosím“, uvažovali tedy nad...
Včera, 15:01
Do roku 2022 bude hotova studie rozvoje ostrova Štvanice. Magistrát vyjde na přibližně 35 milionů...
Reklama