V rakovnické porodnici se loni narodilo rekordních 1007 dětí

V rakovnické porodnici se loni narodilo rekordních 1007 dětí, je to nejvíce za posledních 40 let a za stejné období byla poprvé překonána hranice tisícovky děti. Podle primáře Radka Poláčka je důvodem individuální přístup k rodičkám. Počet narozených dětí v porodnici stoupá už několik let za sebou, za porodnici informoval Jan Ziegler.

„Snažíme se vyhovět jejich porodním přáním, samozřejmě v rámci bezpečnosti, máme báječné porodní asistentky a pediatry a vždy se snažíme udělat to nejlepší pro spokojenost rodiček. K tomu máme i příjemné prostředí porodního sálu,“ uvedl Poláček.

Chlapců se minulý rok v Rakovníku narodilo o 72 víc než dívek. Mezi narozenými byla také sedmera dvojčata. Zhruba pětina žen rodila pomocí císařského řezu. „Měli jsme velmi komplikovaný císařský řez, žena byla několikrát operována, prodělala dvakrát těžké krvácení pro nesrážlivost krevní, ale nakonec jsme ji i dítě ve spolupráci s pražskými kolegy zachránili,“ dodal primář.

Nejtěžší loňský novorozenec vážil 5370 gramů, nejmenší 1070 gramů. Nejčastějšími jmény byly Anna, Eliška, Rozálie, Amálie, Jan, Matyáš a Matěj. Objevila se i řada neobvyklých jmen, jako Jitřenka, Pascaline, Gloria, Lionel, Cedrik nebo Vlk. U 95 procent porodů byli přítomni otcové.

Rakovnická porodnice je známá porody do vody, kterých zde podle primáře minulý rok měli 32. „To je v současné době největší soubor porodů do vody v České republice,“ doplnil Poláček.

V roce 2018 se ve Středočeském kraji narodilo podle Českého statistického úřadu 14.776 dětí, přesné údaje za loňský rok zatím statistici nezveřejnili. Počet porodů v regionu se dle dostupných údajů za posledních deset let pohybuje mezi 14.200 porody až 15.200 porody, výjimkou byl rok 2017 s 15.323 porody.

Mezi středočeské porodnice, kde roční počet porodů překračuje hranici 1000, patří například kladenská, hořovická, kolínská, mladoboleslavská nebo příbramská.

ČTK

Dnes, 07:55
Nestává se často, abychom informovali o jedněch zamčených vratech. Ale – co kdyby jste si...
Včera, 17:40
Vinobraní na Máchalce na Proseku dvě desítky let drželo tradici souběhu se Svatováclavskou poutí, která...
Včera, 17:00
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
Včera, 17:00
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
Včera, 16:20
Zastupitelstvo Řevnic vyhlásilo „vlastní“ místní referendum, které se bude týkat plánované výstavby v oblasti bývalé...
Včera, 14:40
Policisté z obvodního oddělení v Jílovém u Prahy pátrají po totožnosti neznámého muže v souvislosti...
Včera, 12:40
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
Včera, 12:20
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
Včera, 10:40
Region kolem Mnichova Hradiště nechá analýzou prověřit, zda by bylo výhodné být součástí Libereckého kraje....
Včera, 09:40
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
Reklama