Vítr ve středních Čechách zaměstnává hasiče a komplikuje dopravu

Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 8:00 zhruba ke 350 událostem v souvislosti se silným větrem, především k popadaným stromům, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Energetici společnosti ČEZ řeší v kraji nejvíce poruch v celé republice, bez elektřiny je zde 37.000 domácností, oznámila mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová. V regionu je 39 poruch na vedení vysokého napětí.

Podle hasičů je nejhorší situace Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ. „Jde o popadané stromy nebo zajištění uvolněných částí střech nebo pergol,“ uvedli hasiči.

V Kladně bude možná působit další fakulta ČVUT

V Kladně v Doberské ulici nyní hasiči zasahují u střechy, kterou silný vítr posunul. „Ujela celá střecha, je nakloněná na chodník. Jede nám tam speciální kontejner s výdřevou a statik. Je uzavřený chodník,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Energetici mají nejvíce poruch na Kladensku, Příbramsku, Benešovsku a Rakovnicku. „V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve. Pomáhá jim i těžká technika, motorové pily, auta s plošinou, která usnadňují opravy vedení i prořezávání větví ve výškách. Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru,“ řekla Holingerová.

Silný vítr komplikuje v kraji dopravu. Nejezdí některé příměstské autobusy, provoz je omezený také na železničních tratích, vyplývá z informací na webu Českých drah. Strom spadl například na koleje mezi Milínem a Příbramí nebo mezi Čerčany a Týncem nad Sázavou na Benešovsku. Stojí také trať Blatno u Jesenice – Jesenice na Rakovnicku nebo Hvězdonice – Samechov na Benešovsku.

Kolín získal od ministerstva na památky 2,3 milionu, nejvíce v ČR

Některá města preventivně uzavřela místa, kde jsou vzrostlé stromy a hrozí jejich pád. Například Mladá Boleslav prostřednictvím městské policie uzavřela park Štěpánka, les v lokalitě Na Radouči a městské hřbitovy. „Vedení města doporučuje obyvatelům, aby, pokud nemusejí, nevycházeli v pondělí mezi 5. a 10. hodinou dopolední ven,“ uvedlo město na svém webu.

Také Kladno uzavírá městské hřbitovy, nedoporučuje vcházet do lesů. „Z preventivních důvodů byl uzavřen i zimní stadion,“ sdělila ČTK mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. Střecha stadionu není v dobrém technickém stavu, příští rok začne její rekonstrukce. V Čelákovicích u Prahy zůstane dnes zavřený hřbitov a dětská hřiště. Kvůli větru je zavřený také Průhonický park.

Zavřené dnes kvůli větru zůstaly také některé školy. Dnešní výuku zrušilo Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře, zavřená je také Střední odborná škola Čelákovice, vyplývá z informací na jejím webu. Problémy hlásí také základní škola v Rudné u Prahy s kapacitou 731 žáků. „Vzhledem k povětrnostním podmínkám prosíme rodiče, pokud je to možné, nechte dnes děti doma. Ve škole aktuálně nejde elektrický proud, neteče voda a netopí se,“ napsal v 7:00 na webové stránky školy ředitel Pavel Kasal.

Tísňová linka hasičů ve Středočeském kraji byla v noci místy zahlcená, některé události tak vyřizovalo operační středisko hasičů i v Jihomoravském kraji. „Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty takzvaně přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události ze Středočeského kraje,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. To ale neznamená, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

Dnes, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Dnes, 10:11
Nymburk prodal pozemky v průmyslové zóně Sever. Za zhruba 16 hektarů zaplatí investor 60 milionů...
Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 15:01
Středočeští záchranáři mají v Kostelci nad Černými lesy u Prahy nové výjezdové stanoviště. Vzniklo v...
Včera, 14:18
Začátkem února si hořovičtí městští policisté převzali nový automobil značky Škoda. Vozidlo zakoupila společnost NH...
Včera, 09:01
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
Včera, 07:01
Praha 16 hlásí – další etapa Místa u řeky je téměř dokončena. Tato část navazuje...
20.2.2020
O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek...
20.2.2020
V Divadle Antonína Dvořáka v Příbrami by se letos mohly konat ozvěny zlínského filmového festivalu...
20.2.2020
Nemocnice v Benešově začala po prosincovém kybernetickém útoku opět přijímat dárce krve. Prvních deset dárců...
Reklama