Vítr ve středních Čechách zaměstnává hasiče a komplikuje dopravu

Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 8:00 zhruba ke 350 událostem v souvislosti se silným větrem, především k popadaným stromům, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Energetici společnosti ČEZ řeší v kraji nejvíce poruch v celé republice, bez elektřiny je zde 37.000 domácností, oznámila mluvčí firmy ČEZ Soňa Holingerová. V regionu je 39 poruch na vedení vysokého napětí.

Podle hasičů je nejhorší situace Příbramsku, Benešovsku a v okresech Praha-východ a Praha-západ. „Jde o popadané stromy nebo zajištění uvolněných částí střech nebo pergol,“ uvedli hasiči.

V Kladně bude možná působit další fakulta ČVUT

V Kladně v Doberské ulici nyní hasiči zasahují u střechy, kterou silný vítr posunul. „Ujela celá střecha, je nakloněná na chodník. Jede nám tam speciální kontejner s výdřevou a statik. Je uzavřený chodník,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Tereza Fliegerová.

Energetici mají nejvíce poruch na Kladensku, Příbramsku, Benešovsku a Rakovnicku. „V terénu máme stovky pracovníků poruchových čet, kteří se snaží obnovit dodávky elektřiny co nejdříve. Pomáhá jim i těžká technika, motorové pily, auta s plošinou, která usnadňují opravy vedení i prořezávání větví ve výškách. Příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení následkem silného větru,“ řekla Holingerová.

Silný vítr komplikuje v kraji dopravu. Nejezdí některé příměstské autobusy, provoz je omezený také na železničních tratích, vyplývá z informací na webu Českých drah. Strom spadl například na koleje mezi Milínem a Příbramí nebo mezi Čerčany a Týncem nad Sázavou na Benešovsku. Stojí také trať Blatno u Jesenice – Jesenice na Rakovnicku nebo Hvězdonice – Samechov na Benešovsku.

Kolín získal od ministerstva na památky 2,3 milionu, nejvíce v ČR

Některá města preventivně uzavřela místa, kde jsou vzrostlé stromy a hrozí jejich pád. Například Mladá Boleslav prostřednictvím městské policie uzavřela park Štěpánka, les v lokalitě Na Radouči a městské hřbitovy. „Vedení města doporučuje obyvatelům, aby, pokud nemusejí, nevycházeli v pondělí mezi 5. a 10. hodinou dopolední ven,“ uvedlo město na svém webu.

Také Kladno uzavírá městské hřbitovy, nedoporučuje vcházet do lesů. „Z preventivních důvodů byl uzavřen i zimní stadion,“ sdělila ČTK mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. Střecha stadionu není v dobrém technickém stavu, příští rok začne její rekonstrukce. V Čelákovicích u Prahy zůstane dnes zavřený hřbitov a dětská hřiště. Kvůli větru je zavřený také Průhonický park.

Zavřené dnes kvůli větru zůstaly také některé školy. Dnešní výuku zrušilo Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře, zavřená je také Střední odborná škola Čelákovice, vyplývá z informací na jejím webu. Problémy hlásí také základní škola v Rudné u Prahy s kapacitou 731 žáků. „Vzhledem k povětrnostním podmínkám prosíme rodiče, pokud je to možné, nechte dnes děti doma. Ve škole aktuálně nejde elektrický proud, neteče voda a netopí se,“ napsal v 7:00 na webové stránky školy ředitel Pavel Kasal.

Tísňová linka hasičů ve Středočeském kraji byla v noci místy zahlcená, některé události tak vyřizovalo operační středisko hasičů i v Jihomoravském kraji. „Funguje to tak standardně, když je linka zahlcená, telefonáty takzvaně přepadávají do jiných krajů. Linka v Jihomoravském kraji tak přijímala některé události ze Středočeského kraje,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. To ale neznamená, že hasiči z jihu Moravy vyjížděli do Středočeského kraje, události operační středisko vyřizovalo a postupovalo zpět.

Dnes, 14:02
Neveselou zprávu nám potvrdili pořadatelé. Akce se měla konat v půli června na Kulaťáku. Takže...
Dnes, 12:35
Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku dnes zpřístupnil výstavu Loupežníkova Lásky hra osudná....
Dnes, 10:05
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 10:05
Pamatujete si slavnou scénu z trezorového filmu Karla Kachyni Ucho, kde svou životní roli zahrála...
Dnes, 09:02
Hlavní město dokončilo výstavbu rybníka mezi Běchovicemi a Dubčí.
Včera, 10:55
Od dnešního dne budou moci lidé navštívit pacienty v pražských nemocnicích Na Homolce a Na...
Včera, 08:57
Těžko říct jestli lidi víc lákalo navštívit Pražský hrad bez osobní prohlídky, nebo zadarmo. Každopádně...
31.5.2020
Pitva zemřelého čtyřměsíčního kojence, kterého policie v sobotu nalezla u Hořína na Mělnicku, vyloučila cizí...
31.5.2020
Mladá Boleslav od pondělí rozšíří provoz městských autobusů, který je omezený kvůli pandemii koronaviru. Linky...
31.5.2020
V červnu budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské...
30.5.2020
Dva případy nákazy koronavirem potvrdili lékaři v alzheimer centru v pražských Malešicích. Nemoc covid-19 se...
Reklama