Vlak Potěmkin. České dráhy kvůli premiérovi vypravily lepší vagon, na trase ale nezůstal

Běžně jsou lidé zvyklí jezdit vlakem z Prahy do Českých Velenic ve vozech z 80. let. Kvůli výjezdu premiéra Babiše do Benešova ale České dráhy nasadily výrazně modernější vůz, ve srovnání s běžným dá se říci luxusní. Na jeden den, samozřejmě.

Cestující v rychlíku 707 Lužnice z Prahy do Českých Velenic čekalo koncem února velké překvapení. Spoj, který je téměř výhradně složen z vozů pocházejících z 80. let minulého století, dorazil na nástupiště v nezvyklé sestavě.

Pokud měl někdo pocit, že se kvalita osobní přepravy vlakem začíná zlepšovat, zmýlil se. České dráhy vůz Bdpee se zásuvkami, klimatizací a wifi nasadily kvůli výpravě premiéra Andreje Babiše a ministra dopravy Karla Havlíčka do Benešova.

„Vzhledem k plánovanému dnešnímu jednání ohledně dopravní situace na železnici ve Středočeském kraji byl do oběhu zařazen velkoprostorový vůz, který byl k dispozici, takové jednání umožnil a zároveň může zůstat na lince v běžném provozu a v této soupravě i v následujících dnech,“ uvedly České dráhy na Twitteru.

Podle rezervačního systému ČD jezdí ale další dny stále soupravy složené ze starých vozů.

České dráhy se snímkem z modernizovaného vozu pochlubily na sociálních sítích, stejně tak premiér a ministr. Na těchto spojích ale běžně jezdí soupravy složené z vozů řady A, B a BDs, tedy v podstatě toho nejhoršího, co České dráhy cestujícím v rychlících nabízejí. Vůz pro premiéra nasadily v době, kdy na jiných linkách trvale bojují s nedostatkem moderních vozů.

Do Prahy denně dojíždějí desítky tisíc lidí například z Říčan, Kralup nad Vltavou, ale taky z Lysé nad Labem nebo Milovic. Tam, kde je to možné, jezdí ve špičkách zdvojené soupravy. Zahuštění dopravy však pomalu naráží na kapacitu infrastruktury. „To řešení je, že prodloužíme nádraží a že budeme dělat delší vlaky,“ uvedl premiér Babiš.

Podle Havlíčka jezdí nyní příměstskými vlaky v okolí metropole 130 tisíc pasažérů, což je třetina všech příměstských pasažérů v celé republice. Dalších 100 tisíc lidí jezdí autobusy a 300 tisíc auty.

Babiš míní, že dopravní infrastruktura a dostupnost dopravy jsou hlavním problémem Středočeského kraje. Nynější systém, kdy regionální dopravu po železnici zabezpečují kraje, považuje za nenormální a velice složitý, podle něj by to měl dělat stát.

České dráhy loni přepravily přes 182 milionů cestujících, což je meziroční nárůst zhruba o tři miliony. Vedle toho rostly i tzv. přepravní výkony, cestující totiž stále častěji jezdí vlaky na delší vzdálenosti. Počet cestujících se zvýšil i ve vlacích RegioJetu a Leo Expressu.

K růstu počtu cestujících přispěly i státní slevy pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let. Stát za ně jen loni zaplatil kolem šesti miliard korun, zhruba polovinu dostaly České dráhy, zbytek soukromí železniční a autobusoví dopravci.

Premiér navštívil Benešov

Prvním navštíveným místem Středočeského kraje byla Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, která byla v prosinci minulého roku zasažena kryptovirem a jejíž plný provoz mohl být obnoven až po několika týdnech. V nemocnici se premiér setkal už i za účasti ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s jejím ředitelem Romanem Mrvou.

Kyberútok, vypořádání se s ním a možná ochrana před obdobnými útoky ze strany hackerů byly hlavním tématem tohoto jednání. Oba vládní činitelé také debatovali se zaměstnanci nemocnice a svoji návštěvu zakončili prohlídkou nového pavilonu interny, jehož rekonstrukce po 40 letech provozu stála 68 milionů korun a na niž kraj poskytl nemocnici investiční dotaci ve výši 66 milionů korun, a dále prohlídkou rozestavěného pavilonu komplexního rehabilitačního centra.

To je jednou z největších současných investic nemocnice a jejího zřizovatele Středočeského kraje. Nově zde bude pacientům k dispozici recepce, nemocniční kavárna, ambulantní trakt rehabilitace, vodoléčebný trakt, patro lůžkové rehabilitace s kapacitou 40 lůžek a prostor pro komerční využití. Stavba započala v červnu minulého roku a ukončena by měla být v srpnu 2020.

„Pracovní prostředí sestřiček a lékařů je tady velice dobré. Včera jsme měli sezení s nelékařskými fakultami a vedeme debatu, proč naše sestry musí studovat čtyři plus tři roky. Proto jsem se zajímal o to, jak je využita kapacita středních škol,“ řekl k návštěvě premiér Babiš.

Z nemocnice pokračoval premiér do Integrované střední školy technické v Benešově, kde si prohlédl pracoviště výuky budoucích elektrikářů a dílny mechaniků s výukou robotiky a zúčastnil se besedy se studenty, z nichž se někteří v loňském roce zúčastnili programu Erasmus+ v partnerském regionu Pešť v Maďarsku.

Studenty ve společné debatě s delegací zajímal názor premiéra na povinnou maturitu z matematiky a zda jsou nějaké možnosti dotací pro technické obory. I zde premiér zdůraznil nutnost propojení školy, praxe a spolupráce s firmami. V této souvislosti uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, že právě tato škola má nadprůměrné výsledky, spolupráce s firmami z oboru je zde velmi dobře zavedena a její studenti pak na trhu práce nacházejí snadno uplatnění.

4.5.2021
Od minulého týdne,přibylo u Zimního stadionu v ulici Na Lukách k PCR nové testovací místo...
11.3.2021
Bude novým předsedou Okresního fotbalového svazu stávající předseda Miroslav Garaja nebo Tomáš Novák? O tom...
3.3.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
3.3.2021
Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka...
21.1.2021
Benešovská radnice vrací do hry severovýchodní obchvat města. Bez něj nedá souhlasné stanovisko václavické spojce....
3.12.2020
Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V...
20.11.2020
Na znovuotevření odpočívky Studené v km 70,1 dálnice D1 ve směru na Brno se pracuje...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
6.11.2020
Benešovská nemocnice se kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem-19 ocitla na hraně kapacity. Problémem je...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
2.10.2020
Ve Středočeském kraji požádalo o hlasování do přenosné volební schránky 336 lidí, kteří jsou kvůli...
Reklama