Vloupačkám u Prahy zatli policisté tipec. Část pachatelů mají pod zámkem

Obyvatelé domů v oblasti kolem Jesenice a Kamenice u Prahy si už nejspíše mohou oddychnout. Nájezdy zlodějů na rodinné domy ustaly. Policie totiž dopadla pravděpodobné pachatele série vloupání. Už se jim podařilo objasnit 11 případů.

Jižně od Prahy, hlavně v okolí Jesenice, řádil několik měsíců gang zlodějů, který vykrádal rodinné domy. Policie kvůli nim vytvořila speciální vyšetřovací tým v září loňského roku.

„V souvislosti s prověřovanou trestnou činností vloupání do rodinných domů se nám podařilo zadržet tři osoby a následně objasnit 11 případů vloupání do rodinných domů,“ potvrdil redakci policejní mluvčí Zdeněk Chalupa.

Policie ale nevylučuje, že se vloupali i do dalších domů. „Nadále pokračujeme v prověřování a vyhodnocování všech zjištěných skutečností i u dalších případů,“ dodal Chalupa.

Počty případů vykradených domů se začaly zvyšovat od loňského září především na území Prahy-venkov jih, která zahrnuje část okresů Praha-východ a Praha-západ. Policisté nejdříve oznámili, že vykradačský gang může mít na svědomí přes 120 případů. Později upřesnili, že s vyšetřovanou sérií souvisí zhruba polovina. Od začátku roku evidovala policie v celém kraji zhruba 185 vloupání do domů, kolik souvisí se sérií, zatím není jasné.

Partička zlodějů řádila v oblasti i dlouho po tom, co museli vědět, že se o ně policie zajímá. V Dolních Jirčanech se měli dokonce vloupat do domu, ačkoli byly přítomny uniformované hlídky i policejní vozidla.

Postup zlodějů byl vždy stejný. „Jde o vloupání od 16 do 22 hodin. Brzy se stmívá. Zajímá je zejména finanční hotovost a šperky, aby se mohli po akci volně pohybovat. Jde o organizovanou skupinku, která má zkušenosti, ví, jak působit na místě. Významná je i rychlost, stopy se k nám dostanou pozdě,“ popisoval kriminalista Miroslav Havránek.

Do domů zloději vnikali zpravidla přes zahradu, aniž by příliš poškodili vstup do obydlí. V Horních Jirčanech se nepodařilo zjistit pohyb pachatelů ani po povolání vrtulníku s termovizí. Pachatelé si pro vstup většinou našli přes francouzská okna nebo okna v patře.

Zloději si objekty zřejmě vyhlédli náhodně při pozorování a dopředu nevěděli kolik je uvnitř peněz či šperků. Počínali si velmi rychle a stačilo jim pár minut na to, aby zmizeli. Škoda se pohybovala od 10 tisíc do 200 tisíc korun, v jednom případě měla přesáhnout pět milionů.

Největším imunitním orgánem jsou střeva. Co ovlivňuje jejich správné fungování

Gang nebyl gang

Policie už dříve informovala, že kriminalisté dosavadním vyšetřováním přišli na to, že případy spolu nesouvisejí. „Podle dosavadního šetření nebyly zadokumentovány žádné skutečnosti o procesní spojitosti případů, proto nelze již o jakékoliv sérii hovořit,“ sdělila tehdy mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Podle ředitele středočeské policie Václava postupně daří objasňovat i další činy. „Máme 71 podezřelých osob z vloupání do rodinných domů, bylo by naivní si myslet, že každý má na svědomí jen jedno vloupání, ale problémy jsou s dokazováním,“ uvedl Kučera bez dalších podrobností.

„Mnohdy nemůžeme uvolnit informace o průběhu vyšetřování tak, jak by si veřejnost představovala. Nemůžeme to udělat, abychom nenarušili průběh vyšetřování,“ dodal Kučera. Policie však uvedla, že se neprokázalo, že by měl tak velké množství vloupání na svědomí organizovaný gang. Od letošního ledna do dubna evidovala středočeská policie 1088 vloupání, což je o 196 skutků více než ve stejném období loňského roku.

Právo bránit se zbraní v ruce

„Chystám proto předložit novelu trestního zákona, která má posílit práva obyvatel při efektivní obraně proti lupičům, a otevřít nad tímto návrhem debatu v parlamentu. Musíme totiž do budoucna posílit právní postavení lidí ochotných aktivně bránit sebe, svůj domov, své blízké, protože pouze bezprostřední reakce na takové útoky je účinná a působí i preventivně,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba počátkem roku.

Podle něj měli lupiči domnělý pocit beztrestnosti nejen proto, že je složité pro policii tyto lupiče dopadnout, ale i kvůli tomu, že občan nemá nyní efektivní zákonnou možnost obrany svého domova.

Senát chce ústavní novelou rozšířit Listinu základních práv a svobod o ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Tu už senátoři schválili, následně o ní budou jednat poslanci.

Specifický fenomén sběratelství. Zubatá záliba

Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
Včera, 07:38
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
13.8.2020
Více než 20 nakažených na 100 000 obyvatel přibylo za uplynulý týden v okresech Praha-východ,...
Reklama