Voda v Říčanech zdraží, poplatky za psy ani odpad se pro letošek nemění

Za vodné a stočné si obyvatelé Říčan letos připlatí, cena se zvýší o 6,50 koruny za kubík. Po květnovém snížení sazby daně z přidané hodnoty cena klesne. Za svoz směsného komunálního i bioodpadu zaplatí lidé stejně jako loni. Výše poplatků za psa nebo za pobyt se nemění.

Celkově cena pitné a odpadní vody v roce 2020 dosáhne 89,70 koruny. Oproti loňskému roku lidé zaplatí za kubík o 6,50 koruny navíc. Do ceny má zasáhnout snížení DPH z 15 na 10 procent avizované na květen, cena se tak ještě sníží. Kalkulovaná výše ceny vodného bez daně je 41,70 koruny za kubík pitné vody, stočné za kubík odpadní vody vyjde na 36,30 koruny.

„Obecně je cena vodného úplata za dodávky pitné vody a cena za stočné úplata za odvod a bezpečné zneškodnění odpadních vod. Ceny jsou věcně regulovány Ministerstvem financí ČR a v oddílném modelu provozování, který je v Říčanech, ceny fakturuje provozovatel 1. SčV na základě odběratelských smluv mezi provozovatelem a odběratelem,“ uvedl vedoucí Oddělení technické správy města Michal Svoboda.

Pro rok 2020 zůstávají ceny za svoz a likvidaci odpadu pro Říčanské beze změn. „Například za 60litrovou nádobu směsného odpadu občané Říčan zaplatí 408 korun, plná cena bez trvale hlášeného pobytu přitom je 1632 korun,“ uvedla mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

Poplatek za psy se platí přímo obci, kde je držitel psa přihlášen, nemusí zde mít trvalý pobyt, jako tomu bylo v minulosti. Výše poplatku za psa na kalendářní rok zůstává stejná, za jednoho psa chovaného v obytných domech 1000 korun, za druhého a každého dalšího psa pak 1500 korun.

Majitelé psa v rodinných domech zaplatí 700 korun, za druhého a každého dalšího psa pak 1050 korun. Senioři nad 65 let zaplatí 200 korun, za dalšího psa pak o stokorunu více.

„Poplatek za psa je možné platit osobně na pokladnách městského úřadu a také elektronicky přes Portál občana města Říčany. Tam naleznete také elektronický formulář Přiznání poplatků za psa,“ informovala Lauerová.

Poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za rekreační pobyt byl zrušen a nahrazen jedním poplatkem, který se jmenuje poplatek z pobytu. Poplatek z pobytu platí v původní výši šest korun za každý započatý den pobytu. „Rozšířil se okruh poplatníků a nový poplatek se bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv,“ dodala Lauerová. Podle radnice to v praxi znamená, že poplatek za pobyt se bude vztahovat také na ubytování v soukromí.

Dnes, 13:11
Brouk působí lesákům a odboru životního prostředí kladenského magistrátu velké starosti.
Dnes, 12:11
Galerií pod širým nebem je kamenosochařské symposium Cesty mramoru, které se nachází podél Karlické ulice...
Dnes, 11:11
Další podmínkou je trvalý pobyte v Rakovníku, v Domě s pečovatelskou službou nebo domově seniorů...
Dnes, 10:14
To vše v rozsahu maximálně pěti normostran. Výběrové řízení na obsazení funkce ředitele nebo ředitelky...
Včera, 18:10
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
Včera, 17:11
V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se...
Včera, 14:59
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
Včera, 13:20
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
Včera, 11:11
S žádostí o poskytnutí finanční pomoci formou neinvestiční dotace se na Středočeský kraj obrátila předsedkyně...
22.2.2020
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
Reklama