Voda v Říčanech zdraží, poplatky za psy ani odpad se pro letošek nemění

Za vodné a stočné si obyvatelé Říčan letos připlatí, cena se zvýší o 6,50 koruny za kubík. Po květnovém snížení sazby daně z přidané hodnoty cena klesne. Za svoz směsného komunálního i bioodpadu zaplatí lidé stejně jako loni. Výše poplatků za psa nebo za pobyt se nemění.

Celkově cena pitné a odpadní vody v roce 2020 dosáhne 89,70 koruny. Oproti loňskému roku lidé zaplatí za kubík o 6,50 koruny navíc. Do ceny má zasáhnout snížení DPH z 15 na 10 procent avizované na květen, cena se tak ještě sníží. Kalkulovaná výše ceny vodného bez daně je 41,70 koruny za kubík pitné vody, stočné za kubík odpadní vody vyjde na 36,30 koruny.

„Obecně je cena vodného úplata za dodávky pitné vody a cena za stočné úplata za odvod a bezpečné zneškodnění odpadních vod. Ceny jsou věcně regulovány Ministerstvem financí ČR a v oddílném modelu provozování, který je v Říčanech, ceny fakturuje provozovatel 1. SčV na základě odběratelských smluv mezi provozovatelem a odběratelem,“ uvedl vedoucí Oddělení technické správy města Michal Svoboda.

Pro rok 2020 zůstávají ceny za svoz a likvidaci odpadu pro Říčanské beze změn. „Například za 60litrovou nádobu směsného odpadu občané Říčan zaplatí 408 korun, plná cena bez trvale hlášeného pobytu přitom je 1632 korun,“ uvedla mluvčí Říčan Kateřina Lauerová.

Poplatek za psy se platí přímo obci, kde je držitel psa přihlášen, nemusí zde mít trvalý pobyt, jako tomu bylo v minulosti. Výše poplatku za psa na kalendářní rok zůstává stejná, za jednoho psa chovaného v obytných domech 1000 korun, za druhého a každého dalšího psa pak 1500 korun.

Majitelé psa v rodinných domech zaplatí 700 korun, za druhého a každého dalšího psa pak 1050 korun. Senioři nad 65 let zaplatí 200 korun, za dalšího psa pak o stokorunu více.

„Poplatek za psa je možné platit osobně na pokladnách městského úřadu a také elektronicky přes Portál občana města Říčany. Tam naleznete také elektronický formulář Přiznání poplatků za psa,“ informovala Lauerová.

Poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za rekreační pobyt byl zrušen a nahrazen jedním poplatkem, který se jmenuje poplatek z pobytu. Poplatek z pobytu platí v původní výši šest korun za každý započatý den pobytu. „Rozšířil se okruh poplatníků a nový poplatek se bude vztahovat na poskytnutí placeného ubytování bez ohledu na to, zda je místo ubytování kolaudováno jako ubytovací zařízení či nikoliv,“ dodala Lauerová. Podle radnice to v praxi znamená, že poplatek za pobyt se bude vztahovat také na ubytování v soukromí.

Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Včera, 13:25
Městská knihovna v Praze otevírá sousedskou dílnu DOK16, kterou najdete v kobce č. 16 na...
Včera, 12:18
S možným rozšířením parkovacích zón navrženým některými městskými částmi dnes souhlasila Rada hlavního města Prahy....
Včera, 11:44
Soudních znalců ubývá, důvodem jsou podle Ilji Žukova z Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana...
Včera, 09:06
Nová mělnická cyklostezka navazuje na mezinárodní labskou cyklotrasu. Slouží i jako průtah městem a propojuje...
Včera, 07:48
Koronavirus sice postavil téměř všechno na hlavu, ale ne všude se zastavily práce. A tak...
Reklama