Výzva k podřezání prezidenta není trestný čin, rozhodl soud

„Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“ napsal dnes už bývalý jesenický radní Martin Lang loni v dubnu, ve svém facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi. Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Soud ale rozhodl, že šlo jen o přestupek, Langa tak nejspíše čeká jen pokuta.

Původní rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8 pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Lang tak příspěvkem nespáchal trestný čin. Případ proto soud předal úřadu Městské části Prahy 8.

Ten tak bude rozhodovat o formě vyřešení Langova přestupku. „Přestupek na úřad zatím nedoputoval,“ potvrdil redakci mluvčí městské části Martin Šálek. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva.

Demokracie v podání ODS: „Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“

Lang loni reagoval svými výroky na sociální síti na to, že Zeman souhlasil se zdaněním náhrad vyplácených církvím. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali, Lang označil za „proradná prasata“, která je dovoleno a nutné zabíjet.

Bývalý radní se hájil tím, že jeho vyjádření bylo myšleno v nadsázce a neměl v úmyslu někoho instruovat k fyzické likvidaci prezidenta, pouze k jeho odstranění z politického života. Řekl, že poté, co prezident se zdaněním náhrad souhlasil, chtěl udělat něco, „co by bylo vidět a čeho by si každý všiml“. Svým vyjádřením Lang podle svých slov naplnil svoje právo na svobodu projevu, Zemanovi a poslancům se omlouvat nehodlá.

Soudce obvodního soudu Miloslav Sládek při odůvodnění rozhodnutí v květnu uvedl, že by věc neměla být řešena v trestněprávním řízení. Upozornil na to, že soud má sice výhrady k Langovu příspěvku, podobného vyjadřování se však podle něj dopouštějí i další politici, které na rozdíl od Langa chrání poslanecká imunita. Dodal ale také, že hranice svobody projevu není bezbřehá.

S rozhodnutím soudu se neztotožnil sociolog Jan Keller. Ten v komentáři pro novinky porovnal Langův případ s olomouckým řidičem autobusu Romanem Smetanou, který před deseti lety nakreslil politikům napříč spektrem na předvolebních plakátech tykadla.

„Řidič autobusu byl odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 15 667 Kč a ke sto dnům obecně prospěšných prací. Pokutu zaplatil, na práce odmítl nastoupit, byl proto odsouzen k trestu 100 dnů odnětí svobody nepodmíněně. Po třech týdnech skrývání se sám policii přihlásil a trest nastoupil,“ připomíná Keller.

Podle sociologa Kellera se Martin Lang se zachoval mnohem prozíravěji. Nedovolil si přimalovat žádnému z ústavních činitelů ani jediné tykadélko. Dobře věděl, že kriminál by ho neminul. Občané aspoň propříště vědí, že nikoli výzvy k zabíjení, ale kreslení tykadel může fatálně ohrozit zdraví a životy politiků.

„Soudy již pravomocně rozhodly, že dotyčný nespáchal žádný trestný čin, a bývalý radní se nemusí obávat postihu. Proč byl vlastně vyloučen z ODS, není tedy zřejmé,“ dodal Keller. Právě ODS Langa kvůli výroku vyloučila ze strany. „Pan Lang byl rozhodnutím Výkonné rady ODS vyloučen kvůli závažnému porušení stanov,“ uvedla tehdy mluvčí ODS Jana Havelková.

Případ z pohledu právníků

Podle elitního právníka JUDr. Miroslava Dudy vyjádření radního Langa z ODS splňovala podezření hned z několika trestných činů, a to § 352, odstavce 1 a 3 zahrnující vyhrožování skupině obyvatel usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu. Bod 3 pak specifikuje jako prostředek výhrůžky také veřejně přístupnou počítačovou síť. Trestní zákoník v této kategorii uvádí potrestání odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

“Mohlo by se také jednat o § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, pak také § 364 trestního zákoníku Podněcování k trestnému činu a současně s tím připadá v úvahu i trestný čin Pomluvy podle § 184 trestního zákoníku, neboť autor o jiném sděluje „nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu”. Tresty za jednotlivé trestné činy se pohybují od jednoho do tří let odnětí svobody,” vysvětlil další možná podezření při prostudování vyjádření radního Langa JUDr. Miroslav Duda,LL.M., který mimo jiné vyučuje na Policejní akademii české republiky.

S přispěním ČTK

Včera, 14:45
Místní akční skupina Říčansko vyhlásila výzvu na příjem žádostí o regionální značku ZÁPRAŽÍ originální produkt...
Včera, 10:00
Šoféři se sněhovou nadílkou v lednu nechali překvapit, ti své auta často nezvládl. Ukázala to...
Včera, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 04:00
Senior ze Struhařova jižně od Prahy má po návštěvě neznámé dvojce po úsporách. Stal se...
13.2.2021
Učitelka prvňáků základní školy v Dolních Břežanech u Prahy se nakazila koronavirem. Nákazu potvrdily testy...
4.2.2021
Městská část Praha 22 vyhlásila architektonickou soutěž na novou základní školu. Nebude tak dále pokračovat...
2.2.2021
Problematický zoopark ve Zvoli u Prahy stále setrvává. Jeho majitel Tomáš Machač sice slíbil, že...
1.2.2021
Radnice městské části Praha 22 organizovala první vlnu očkování seniorů nad 80 let, kteří o...
29.1.2021
Hasiče vyburcovala 25. ledna večer signalizace, která hlásila požár v biotechnologickém a biomedicínském centru BIOCEV...
Z loňského předání 2500 kg potravin, které předal Jan Tuna.
27.1.2021
Papírové stravenky Sodexo Gastro Pass s platností do 31. prosince 2020 mohou pomoci potřebným. „Propadlé...
21.1.2021
Říčany nemusely ve změně územního plánu podpořit zelené střechy výměnou za větší plochy zabrané stavbami....
Reklama