Z Kutné Hory zmizeli turisté, ulice jsou nezvykle prázdné

Kutná Hora, která patří k oblíbeným turistickým cílům, je v těchto dnech neobvykle vylidněná a tichá. Notoricky známá místa, kudy jindy proudí davy návštěvníků hovořících směsí cizích jazyků, zejí prázdnotou.

Koronavirová opatření zasáhla do života města podstatně – zavřená je Galerie Středočeského kraje včetně zahrad, chrám svaté Barbory, kostnice a další památky. Z Barborské ulice, odkud si turisté často fotí město, tak pohlíží na panorama Kutné Hory s nestejně vysokými věžemi kostela svatého Jakuba jen pískovcové sochy světců spjatých s jezuitským řádem a českou historií.

Mimo provoz jsou kromě vyhledávaných památek i útulné restaurace se zahrádkami, zájemci si mohou koupit občerstvení jen z okénka. V ulicích se většinou pohybují jen místní. „Nechci říkat, že to město je teď mrtvé, ale turisté tu vůbec nejsou,“ řekl ČTK starosta Josef Viktora (ANO).

V Benátkách nad Jizerou začne oprava koupaliště za 48,5 milionu

Podle něj je dobře, že se brány památek včas zavřely, protože v období po uzavření škol do Kutné Hory vyrážela řada lidí na výlet a mohli šířit onemocnění. „Měli jsme město plné turistů – a nejen našich. Pohybovaly se tu všechny národnosti včetně Italů a Asiatů,“ připomněl Viktora začátek koronavoirové epidemie. Po vládních opatřeních však návštěvnost opadla a nyní už je město liduprázdné.

Nakolik se odliv turistů promítne do příjmů podnikatelů a například i průvodcovské služby, která je příspěvkovou organizací města, Viktora zatím nechtěl odhadovat. Poukázal i na to, že město si letos v prosinci připomíná 25. výročí zápisu centra Kutné Hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. „Přípravy oslav zatím pokračují, je k tomu pracovní skupina. Uvidíme, jak to se bude vyvíjet,“ dodal Viktora.

čtk

Dnes, 16:06
Jedním z dlouhodobých cílů koalice je zvyšování dostupnosti bydlení. Rostoucí ceny nájemného nejvíce zatěžují nájemce...
Dnes, 15:25
Mělnické vinobraní bude letos jednodenní. Uskuteční se 19. září a přesune se do ulic, hlavní...
Dnes, 13:15
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 13:15
Tento týden začaly přípravy ke stavbě nového P+R parkovacího domu Černý Most III. Ten vznikne...
Dnes, 11:25
Divadlo na Maninách sídlící v pražských Holešovicích uspořádá tradiční letní scénu na nádvoří zámku Mělník....
Dnes, 07:49
Unikátní skalničková zahrada v Prokopském údolí je znovu otevřená veřejnosti. K vidění tu je přes...
Včera, 18:35
Kladno hledá úspory 150 milionů korun kvůli dopadům koronaviru. Odloží například některé opravy silnic, chodníků...
Včera, 17:19
V Nemocnici Hořovice a v Rehabilitační nemocnici Beroun jsou od tohoto týdne povoleny návštěvy a...
Včera, 17:00
Plastové trdelníky na barokních fasádách, výlohy polepené fotkami potravin, historické okenice ověšené policemi s matrjoškami....
Včera, 16:32
Členové Českého svazu ochránců přírody společně ve spolupráci se speleology vybudovali unikátní přezimovací stanici pro...
Včera, 14:42
Rada Prahy 2 schválila výpůjčku části nemovitosti parku Karlovo náměstí společnosti Rehwaldt Till pro průzkum...
Reklama