Nymburští, vymyslete název a navrhujte projekty

Vůbec poprvé se město pustilo do participativního rozpočtu. A očekávání jsou vysoká. Občané mohou vymyslet projekty za dvě stě padesát tisíc korun, které město na tento projekt vyčlenilo.

Tato praxe, kdy o části městského rozpočtu mohou rozhodovat sami občané už funguje v mnoha českých městech, například v Semilech, Sadské, ve Slaném, v Příbrami, v Litoměřicích, na Zbraslavi i v několik městských částech Prahy či Brna. Výše participativního rozpočtu bývá obvykle deset procent z rozpočtu města z částky, která je vyhrazena na investice. Ale může být i vyšší nebo nižší, záleží na rozhodnutí města.

I v tomto středočeském okresním městě jde o finance města, o jejichž využití rozhodují občané. Na začátku je vždycky potřeba vymyslet název participativního rozpočtu města Nymburka a poté navrhnout projekty, které mohou být z tohoto rozpočtu realizovány.

V další fázi pak město zrealizuje z peněz participativního rozpočtu ty projekty, které sami občané hlasováním vyberou. Nymburk je v současné době s tímto projektem vstřícným občanům na úplném začátku, a tak otevírá anketu, do níž mohou občané přispět návrhem názvu participativního rozpočtu města. Může to být například Náš Nymburk, Hezčí Nymburk, Nymburáci sami sobě, a tak podobně, ani zde se fantazii nápadům meze nekladou, ale zadání je jasné – měl by to být název vtipný a nesmí být delší, než tři slova. Toto pojmenování projektu pak poslouží nejen letošnímu prvnímu ročníku, ale i všem následujícím ročníkům participativního rozpočtu.

Až bude jasný název nymburského rozpočtu, vyhlásí město jakým způsobem a v jakém termínu může každý občan města Nymburka starší patnácti let podat svůj vlastní návrh projektu, který zlepší veřejný prostor ve městě.

Projekt však musí splňovat některé nutné podmínky pro jeho přijetí. Předně je to registrace podavatele v systému města, hmotný charakter projektu, je tedy třeba uvést, zda jde o projekt například na místo pro piknik, pro hrací prvek, pítko, veřejné ohniště, výtvarné dílo nebo třeba doplnění laviček, či vůbec městského mobiliáře, dětské hřiště, altánek, zeleň, cyklostezka, nebo úprava prostranství před nádražím, více zeleně.

Rakovník chystá investice do studijního centra, školního hřiště i komunikací

Další podmínkou přijetí projektu je jeho realizace na veřejném prostranství nebo uvnitř veřejně přístupné budovy, dále musí být proveditelný v rámci daných finančních prostředků.

Město připomíná, že v participativním rozpočtu jde o věc společného rozhodování, zájem o život ve městě a také o nápady občanů, které lze společně uskutečnit. Na úspěchu letošního prvního ročníku závisí také částka, kterou město připraví pro následující ročník participativního rozpočtu.

„Letos jde o částku víceméně symbolickou,“ uvádí místostarostka města Stanislava Tichá a dodává: „Poslouží k rozjezdu projektu participativního rozpočtu města a ukáže zájem občanů o společnou věc. V příštím roce pak může být částka participativního rozpočtu navýšena. Navíc si myslím, že tímto způsobem mohou být naplněny prima nápady, které by jinak zůstaly jen nevysloveným přáním, žádná věc není malá, pokud přinese radost a užitek lidem v okolí.“

Koncem roku má začít stavba některých středočeských přístavišť

15.11.2020
Stezka vede okolím vrchu Pozorovatelna, velice zvláštní, pro Polabí netypickou přírodní lokalitou, která byla navíc...
14.11.2020
Unikátní a dodnes pohyblivá duna pochází už z období čtvrtohor a je domovem ohrožených druhů...
13.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
13.11.2020
Výtvarné soutěže s názvem Pohlednice k 600. výročí narození českého krále Jiřího z Poděbrad se...
12.11.2020
První práce se soustředí na úsek od Cukrárny Fiala po budovu městského úřadu, druhá etapa...
9.11.2020
Do středních Čech přijelo v letošním třetím čtvrtletí 443 748 turistů, meziročně o 2,5 procenta...
7.11.2020
Na likvidaci požáru střechy domu se podílely profesionální jednotky ze stanic Nymburk a Poděbrady spolu...
6.11.2020
Nedodělky se týkají například instalace vedlejšího schodiště a úpravy terénu. Důležité však je, že chodci...
5.11.2020
Ve městě už proběhla revitalizace starého sídliště, nyní přišly na řadu Jankovice, jejichž nová podoba...
5.10.2020
Výstavbu nymburské klíčové komunikace provází od samého počátku problémy. Investor, tedy Krajský úřad Středočeského kraje,...
4.10.2020
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří...
Reklama