Třetí plánovaná kontrola koupališť ve volné přírodě. Hygienici potvrdili, že kvalita vody ve sledovaných lokalitách bude výborná

Kontrola se skládá z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně je odbornými pracovníky akreditované laboratoře odebrán vzorek.

Některé ukazatele, jako například teplota vody i vzduchu, průhlednost se zjišťují přímo na místě, ostatní ukazatele v laboratoři.

„Z vizuálního posouzení přímo při odběru bylo patrné, že kvalita vody na podstatné části sledovaných lokalit bude výborná, což potvrdily doručené výsledky rozborů. Chladnější a poměrně deštivé počasí v tomto ročním období se vymyká minulým sezónám, nicméně má na příznivý vliv na vývoj kvality vod. V chladnější vodě nedochází k masívnímu rozvoji fytoplanktonu, a tak např. na lokalitách Orlické a Slapské přehradní nádrže registrujeme průhlednost překračující 3,5 m. Na druhou stranu teplota vody většinu populace ke koupání asi neláká,“ sděluje Luboš Mandík, vedoucí Odd. HOK ú.p. Příbram.

Mimo již citované koupací oblasti na březích přehradní nádrže Slapy a ve Středočeské části nádrže Orlík je výborná kvalita vody, hodnocená stupněm 1, i na řadě dalších lokalit. Konkrétně například písník Hradištko na okrese Kolín, jezero Konětopy, Proboštská jezera a rybník Jureček v oblasti Praha – východ, nebo biotop v Jincích a Nový rybník v Příbrami a rovněž Klášter Hradiště a přírodní koupaliště v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku.

„Přestože na podstatné části sledovaných a kontrolovaných lokalit je, jak již bylo uvedeno stav výborný, na některých koupalištích se fytoplankton ve zvýšeném množství projevil. Zvýšit se tak obsah chlorofylu a voda má sníženou průhlednost. Tento stav je v současnosti v písníku Bakov na Mladoboleslavsku, v přírodním koupališti Vyžlovka, Tyršově koupališti v Rakovníku, nebo na jezerech Poděbrady a Ostrá na Nymbursku. Vyskytující se fytoplankton je v převážné většině tvořen řasami, obsahy sinic nejsou natolik významné, že by to znamenalo nějaká omezení pro koupající se návštěvníky. Voda v uvedených lokalitách je tudíž hodnocena klasifikačním stupněm 2, což znamená voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi,“ doplňuje ing. Mandík.

Ovšem vzhledem k teplotně ne zcela optimálnímu stavu počasí, celá řada provozovatelů malých přírodních koupališť, dosud sezónu nezahájila.

Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
Včera, 07:38
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Češi umějí plavat mnohdy lépe, než leckteré přímořské národy. Zároveň ale mnoho lidí, včetně dětí,...
Reklama