Za sesuvem půdy na dálnici D8 stálo podmáčení svahu pod kamenolomem, shodují se fakta

Obří sesuv půdy zavalil v roce 2013 dálnici D8. Sesunutý materiál poničil dálnici i železnici, které mu stály v cestě. Už 18. listopadu bude pokračovat soudní spor mezi správcem dálnic a společností Kámen Zbraslav, ve kterém žádá stát miliardu korun. Právě voda z kamenolomu má mít souvislost se sesuvem svahu.

V červnu roku 2013 se utrhl svah u lomu a sesunul se až do místa budované dálnice. Tehdy se ve dvou dnech dalo do pohybu odhadem až půl milionu metrů krychlových zeminy. Drobné pohyby sesuvu pokračovaly ještě několik měsíců. ŘSD muselo následně udělat řadu opatření, aby svah zpevnilo, včetně odvozu zeminy dosáhly tyto náklady jedné miliardy korun.

„Sesuv celého svahu byl iniciován velmi zanedbaným nakládáním se spadovými vodami ze strany kamenolomu, který je situován přímo v této oblasti nad stavbou dálnice. Byly jsme konfrontováni s názorem, že sesuv zapříčinila stavba dálnice. Přesný opak je pravdou. K sesuvu by neodvratně došlo za jakýchkoliv okolností,“ uvedl za Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

„Celý ten kamenolom zafungoval jako trychtýř nebo svod vody do jednoho konkrétního místa, které bylo skloněné, včetně těch spodních vrstev. Došlo tam k nasycení vodou jedné kluzné vrstvy, no a pak už to jelo,“ popisuje Rýdl.

Druhá strana sporu vidí příčinu ve stavbě dálnice.

„Příčina tkví ve zhotovení nezajištěného zářezu dálnice v roce 2009 až 2013 v délce zhruba 200 metrů a výšce 4 metry, v kombinaci s mohutnými dešťovými srážkami v roce 2013,“ tvrdí právní zástupce protistrany Pavel Sedláček.

Sedláček argumentuje i tím, že kamenolom je tam více než sto let bez mimořádné události.

Těžební technologie v lomu se ale změnila.

„Dnešní provozovatel lomu změnil technologii těžby. Původně se drť odvážela do drtiče a potom na expedici. Kámen Zbraslav toto nedodržel, nasadil mobilní drtičku vytvářející deponie na platu, kde je drť přímo odvážená zákazníky. Má to jedu vlastnost, přetěžuje to plato. Zabraňuje to odvodnění, což byla taky příčina, proč došlo k sesuvu. Bylo to děláno z toho důvodu, že ušetřili provozní náklady za dopravu,“ uvedl Josef Kačírek, člen řídícího správního řízení, které dostává veškeré materiály.

To potvrzuje i revizní posudek Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, který je nejodbornější institucí v posuzování.

„Příčinami vzniku sesuvu jsou přitížení horní části svahu deponií štěrkodrtě z lomu Dobkovičky a zvýšení hladiny podzemní vody plynoucí z kombinace nadměrných srážek a změn v hydrologickém režimu, které byly způsobené rozšiřováním lomové těžby a zasakováním vody za náspem tratě. Vznik sesuvu byl přirozeným důsledkem této situace,“ píše se v posudku Akademie věd ČR.

Tomu by odpovídaly i fotografie z místa sesuvu, které zachytily val štěrkodrtě a rouru odvádějící vodu z lomu do místa sesuvu.

Kamenolom mohl navíc sesuvu zabránit, konstatoval posudek.

„Společnost by pomohla k odvrácení hrozícího sesuvu neukládáním drceného kameniva na hranu svahu a zmírněním změn hydrologického a hydrogeologického režimu způsobením rozšíření lomové těžby,“ uvádí posudek.

Voda svedená pod lom pak podmáčela svah.

„Měl zacházet s důlní vodou ve smyslu Horního zákona. Koncentrovaný povrchový odtok z přilehlé části počvy lomu a odvod kanalizace do prostoru budoucího sesuvu se podílel na snížení stability svahu,“ konstatuje Akademie věd ČR.

Přesto Kámen Zbraslav tvrdí, že znaleckými posudky bylo vyvráceno, že by lom měl na sesuv jakýkoliv vliv. V případě, že by soud rozhod v jejich neprospěch, bude se společnost odvolávat. Je tak zřejmé, že se spor povede ještě další roky, aniž by byl určen viník sesuvu.

Dnes, 17:00
Až do konce vánočních svátků budou senátoři z horní komory parlamentu dohlížet na práci tří...
Dnes, 15:00
Děti v základních školách náměstí Bratří Jandusů a U Obory mají k dispozici moderní 3D tiskárny. Ty...
Včera, 13:29
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 13:29
V Jílovém u Prahy zastavili policisté auto řízené cizincem, který měl před jízdou pít alkohol. Jeho...
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:00
Starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen (Klidné město) se vzdá 16. prosince funkce starosty města,...
25.11.2020
Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky pocítil první příznaky nemoci už v pondělí ráno. Z preventivních důvodů...
25.11.2020
Město Říčany se proti rozsudku soudu neodvolá a zahájí převod 31 bytů na Komenského náměstí...
25.11.2020
Krizový štáb města Mníšek pod Brdy rozhodl o zřízení služby pro pomoc obyvatelům s názvem...
Kutnohorské informační centrum
24.11.2020
Informačním centrem roku se za Středočeský kraj stalo kutnohorské „íčko“, které zvítězilo z celkového počtu...
24.11.2020
Teprve sedmnáctiletí spolužáci z víceletého Gymnázia Václava Hraběte (GVH) stojí za výrazným úspěchem veřejné sbírky...
Reklama