Za srážku s vlakem v Uhříněvsi dostal řidič kamionu čtyři roky vězení

Za loňskou srážku kamionu s vlakem na přejezdu v pražské Uhříněvsi dnes Obvodní soud pro Prahu 10 potrestal řidiče vozidla čtyřmi roky vězení. Rozsudek není pravomocný. Devětašedesátiletému Srbovi Uroši Andelovićovi hrozil za obecné ohrožení z nedbalosti a poškození obecně prospěšného zařízení až osmiletý trest. Při nehodě byli lehce zraněni čtyři lidé.

„Vina obžalovaného byla jednoznačně prokázána,“ odůvodnila rozhodnutí soudkyně Ivana Hynková. Kromě trestu vězení muži uložila pětiletý zákaz řízení.

Nákladní auto se srazilo s osobním vlakem loni 6. září. Podle Drážní inspekce kamion stál mezi závorami více než dvě minuty, výstražná světla i závory na přejezdu přitom fungovaly. Vlak zhruba s 220 cestujícími po nárazu vykolejil. Obžaloba vyčíslila škodu na 63 milionů korun, muž by měl podle verdiktu uhradit zhruba 5,5 milionu.

Hynková uvedla, že trest odnětí svobody ukládala ještě v dolní polovině trestní sazby. Přihlédla k tomu, že Andelović ještě nebyl soudně trestán a činu litoval. Zároveň mu ale přitížil způsob provedení činu, tedy že nerespektoval výstražnou signalizaci, a když už se do situace, kdy byl na přejezdu uvězněn závorami, dostal, nijak ji neřešil. „Toho dne mohla být spousta lidí mrtvých. Byla to opravdu veliká náhoda, veliké štěstí, že se nikomu nic nestalo,“ řekla soudkyně.

V Uhříněvsi se srazil vlak s kamionem, osm lehce zraněných

Andelović, který podle své výpovědi řídí nákladní vozy 45 let, cestoval v době nehody s nákladem ze Srbska do Německa. Od loňského záři je ve vazbě. Muž u soudu řekl, že si na srážku nepamatuje. Na koleje vjel proto, že se závory zvedly, nevšiml si ale, že výstražná signalizace stále svítí. Závory se pak spustily a na přejezdu ho uvěznily.

Andelović také uvedl, že závory na přejezdu nechtěl prorazit, v Srbsku za to totiž hrozí až dvouleté vězení. Domníval se také, že na přejezdu je kamerový systém, díky kterému vlak zastaví.

Uhříněves chce zřídit Humanitární fond, který by obyvatelům pomáhal rychle a cíleně

Hynková ale upozornila, že žádný podobný systém v Evropě nefunguje. Andelović by měl také vzhledem ke svým zkušenostem vědět, jak se v podobné situaci chovat, uvedla soudkyně. „Poničení závor by bylo určitě drahé, ale vždy je třeba zvážit, co je lepší – zda poničit závory, nebo vystavit nebezpečí sebe a vlak plný lidí,“ dodala Hynková.

Státní zástupce Aleš Šiška pro muže navrhoval trest okolo pěti let vězení. Podle něj se muž během dvoudenní jízdy ze Srbska do Česka dopustil 23 přestupků – překračoval rychlost či jezdil i na úseky s omezením vjezdu kamionů. Navíc nedodržoval řádné přestávky na odpočinek. Právě řidičova únava mohla být podle Šišky jednou z příčin nehody. „Obžalovaný byl unaven, jel dlouho. Byl překročen noční limit pracovní doby, doba denního odpočinku byla velice krátká,“ podotkla soudkyně.

Podle obhájce je uložení nepodmíněného trestu nepřiměřeně přísné. Upozornil, že přejezd v Uhříněvsi byl podle svědků dlouhodobě problémový. Podle soudkyně na něm ale žádná závada zjištěna nebyla. Obhájce navrhoval, aby soud v případě uznání viny jeho klientovi uložil podmínku a trest vyhoštění.

ČTK

10.5.2021
Devatenáctiletý mladík nacházel v lese u Prahy dva dny po sobě nebezpečné relikty z druhé...
3.5.2021
Lidé z dvaadvacáté městské části vybrali nápady, které má město podpořit milionem korun z rozpočtu....
30.4.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
30.4.2021
Od začátku dubna uvízli v síti policistů jižně od Prahy čtyři muži, kteří řídili přes...
27.4.2021
Že za zvláštním způsobem jízdy řidiče Dacie Logan není vůle v řízení ale alkohol, bylo...
27.4.2021
Do křesla šéfa Nemocnice AGEL Říčany nově usedl exministr zdravotnictví profesor Roman Prymula. Jeho hlavním...
21.4.2021
Říčanští policisté prošetřují případ nevhodného chování muže vůči dětem z posledních dní. Ten je měl...
15.4.2021
Divočáci zplundrovali louku se stovkami vysázených stromů u dolnobřežanského hřbitova. Myslivcům se zvěř vymyká z...
Sázení třešňové aleje u Čihadla nad Točnou
8.4.2021
Šestnáct třešní bylo nedávno vysázeno kolem polní cesty nad Točnou u Čihadla. Doplnily tak pět...
1.4.2021
V době celoplošného lockdownu určitě přijde vhod knížka. Náš REGION proto oslovil několik knihoven na...
27.3.2021
Na návrh opozičního zastupitele Martina Langmajera (ODS) odvolali zastupitelé Prahy 22 na nočním jednání 24....
Reklama