Žáci základních škol mapují vzpomínky pamětníků z Kladenska

Žáci sedmých až devátých tříd ze základních škol Kladenska dokumentují životní příběhy pamětníků formou audio a video reportáže.

Pamětníky potom představí také veřejnosti na slavnostní závěrečné prezentaci v Divadle Lampion. Projekt zaštiťuje nezisková organizace Post Bellum.

Do projektu Příběhy našich sousedů, který se v Kladně a okolí koná letos poprvé, se zapojilo celkem deset žákovských týmů ze dvanácti základních škol. Kromě kladenských jsou to také školy z Buštěhradu, Kamenných Žehrovic, Libušína a Unhošti. Během ledna natočené příběhy zpracují do podoby audio nebo video reportáže. Pro týmy, které se rozhodly vytvořit video dokument, je připraven speciální workshop pod vedením profesionálních filmařů z Post Bellum.

„Na setkání s dětmi se mi líbilo, že je zajímal můj život, i když věkový rozdíl mezi námi je šedesát let. Jejich zájem a dotazy mě potěšily, bylo vidět, že to dělají se zájmem a ne z donucení a jsem moc zvědav, co z toho vytvoří. Jen mě trochu děsí, že z jejich úhlu pohledu jsem už pamětník,“ říká s humorem fotograf Jiří Hanke, jeden z pamětníků, jejichž příběhy děti dokumentují. Dalšími pamětníky jsou například herec Jiří Wohanka, který v 70. a 80. letech působil v kladenském divadle, nebo pan Josef Hora, člen kladenského Sokola, který v únoru příštího roku oslaví 92. narozeniny.

Příběhy našich sousedů jsou vzdělávacím projektem pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a tercií a kvart víceletých gymnázií. Mají za úkol pod vedením svah učitele  koordinátora společnosti Post Bellum vyzpovídat pamětníka, natočit jeho celoživotní vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument.

„Projekt Příběhy našich sousedů dětem dává možnost poznat novodobé dějiny naší země skrze zajímavé povídání lidí, kteří žijí okolo nich. Děti pracují v týmu, učí se kritickému myšlení a ověřování informací. Musejí navzdory nejrůznějším překážkám dotáhnout do konce poměrně složitý úkol. Na konci projektu se postaví na jeviště a prezentují před stopadesáti lidmi,“ uvádí Magdalena Benešová, vedoucí vzdělávacích projektů Post Bellum.

Závěrečná prezentace projektu se uskuteční v Divadle Lampion 2. dubna příštího roku, kde mladí dokumentaristé představí svoji práci, příběhy pamětníků svým spolužákům, rodičům, pedagogům, zástupcům města i veřejnosti. Jejich výstupy posléze budou součástí archivu Paměť národa a budou tak coby cenný zdroj informací o moderních českých dějinách dostupné příštím generacím.

Projekt Příběhy našich sousedů vznikl díky neziskové organizaci, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Na Kladensku má Post Bellum podporu statutárního města Kladna, Středočeského kraje a tak měst Buštěhrad, Libušín a Unhošť.

Od roku 2012 do letošního ledna se do projektu Příběhy našich sousedů v celé České republice zapojilo už přes sedm set českých škol s více jak pěti tisíci žáky a studenty, kteří zdokumentovali na tisícovku pamětnických příběhů.

Včera, 14:30
Lechnýřovnu po opravě v roce 2012 získala rakovnická knihovna, která zde zřídila malé muzeum, kde...
26.9.2020
Své o tom ví i oblíbený moderátor Michal Jančařík, do jisté doby velký sportovec a...
26.9.2020
Komerční článek
Participativní rozpočet zakořenil v desítkách obcí, občané navrhují projekty, hlasují o nich, komentují je a společně...
26.9.2020
Nechala ji vybudovat v roce 2001 telekomunikační společnost Telefonica O2. Konstrukčně ji navrhl Ing. Janata...
25.9.2020
Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v krásných...
25.9.2020
Svět ho i po dvou staletích zná pod jménem Jean-Baptiste Gaspard Deburau. Tak je uváděn...
25.9.2020
Kraj hejtmanky Pokorné Jermanové utratil za nebezpečné resuscitační sady deset milionů korun. Jejich součástí jsou...
25.9.2020
Výstavba okružní křižovatky Červené Vršky na silnici I/3 se blíží k ukončení II. etapy. Jelikož...
25.9.2020
Středočeští hygienici v Hudčicích u Březnice navštívili stánk na návsi, ve kterém byla připravována točená...
24.9.2020
Tradiční setkání bývalých příslušníků pomocných technických praporů se ve čtvrtek 10. září uskutečnilo opět v...
24.9.2020
Záměrem této aktivity je do praxe pražského školství přinést ty nejmodernější technologie. Postupně je budováno...
Reklama