Zahájení turistické sezóny v Kutné Hoře bude poznamenáno karanténními opatřeními

Na přelomu března a dubna se v Kutné Hoře otevírá další z turistických sezón. Ta letošní je významná tím, že Kutná Hora slaví čtvrt století od svého zápisu na seznam památek UNESCO. Na otevření sezóny byla připravena řada zajímavých akcí, z nichž mnohé nebude možné realizovat z důvodu opatření proti šíření koronaviru. Provozovatelé památek a kulturních zařízení si uvědomují závažnost situace, přesto se snaží zachovat provoz, alespoň některých expozic.

I když celá řada akcí na zahájení turistické sezóny byla zrušena, Kutná Hora není uzavřeným městem. Pojďme si ukázat, kde je za určitých podmínek návštěva kulturních zařízení možná.

V Kutné Hoře máme kulturní a památkové objekty provozované jako příspěvkové organizace Středočeského kraje, města Kutná Hora a jako církevní instituce. Na tato zařízení se vztahují pokyny provozovatele, nevztahuje se na ně zákaz provozu, který vydal ministr kultury Lubomír Zaorálek pro všechny příspěvkové organizace spadající pod ministerstvo kultury.

STREAM: záznam z tiskové konference vlády z neděle 23:00h

Krajská zařízení

V galerii Středočeského kraje (GASK) i nadále běží výstava Jiří Trnka – V zahradách imaginace,  potrvá do 22. března. Ani další expozice v této galerii nebyly uzavřeny. Omezuje se  počet návštěvníků ve výstavních prostorách.

České muzeum stříbra Hrádek by mělo zahájit sezónu 1. dubna, zda se tak stane, ještě není jisté. Určitě bude omezen přístup do podzemí, protože si návštěvníci musí obléknout bílou perkytli a přilbu. Podle vývoje situace bude rozhodnuto o tom, zda se bude konat Královské stříbření Kutná Hora. To obvykle probíhá v červnu, ale přípravy musí být v plném proudu již brzy na jaře. Epidemiologická situace se také podepisuje na ochotě sponzorů.

Městská zařízení

Dačického dům  zatím provoz neomezil. K vidění je výstava Kutnohorské devítky, stálá interaktivní expozice Všechny památky UNESCO u nás. Od 24. dubna 2020 by měla být zahájena výstava Jak to bylo před UNESCEM. Dačického dům nezažívá tak velký nápor návštěvníků, proto je zatím provoz zachován v obvyklém rozsahu. Tato památka může nabídnout zpestření pro děti školního věku, které mají vynucené prázdniny.

Vlašský dvůr také zatím prohlídky neruší.

Městská knihovna má zatím plně zachovaný provoz, nejsou rušeny ani plánované akce, protože jsou určeny menšímu počtu osob. V čase nucených školních prázdnin je provoz knihovny pro školáky důležitý.

V Praze došlo na první omezení MHD s ohledem na koronavirus, další omezení je ve hře

Církevní zařízení

Římskokatolická farnost Kutná Hora na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví zrušila plánovanou akci Initium ve dnech 28. a 29. března.

Chrám sv. Barbory zůstává nadále otevřený. Vstupenky je možné zakoupit přímo v zádveří kostela nebo elektronicky na webové stránce farnosti.

Římskokatolická farnost Kutná Hora – Sedlec zrušila jednu z nejatraktivnějších akcí Jarní rovnodennost v katedrále. Všichni to přijali s velkou lítostí, protože tento hojně navštěvovaný program měl být jako vždy charitativní.

Kostnice má  provoz nepřerušený, pouze je omezen aktuální počet návštěvníků. Toto opatření bylo přijato již dříve z důvodu rekonstrukce objektu. Zde je provoz velmi náročný, sdělila vedoucí průvodcovské služby Mgr. Radka Krejčí, jsme v kontaktu s hygienickou stanicí, záleží nám na tom, abychom neohrozili ani návštěvníky, ani zaměstnance.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele – provoz nepřerušen.

Změny jsou možné

Všichni provozovatelé sledují vývoj situace a jsou připraveni reagovat na případná opatření vydaná Bezpečnostní radou státu nebo přímými provozovateli. Před návštěvou jakéhokoliv zařízení je dobré sledovat jeho webové stránky. Také je dobré sebekriticky zvážit svoje síly a vlastní zdravotní stav, dodržovat hygienická opatření.

Včera, 17:51
Návštěvníci historických objektů či výstav na Pražském hradu nemusí od dneška do pondělí platit vstupné....
Včera, 14:44
Harmonogram stavby trojské lávky koronavirová krize nenarušila. Stavebníci už dokončili pilíře a pracují na mostních...
Včera, 13:35
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 13:35
Kolín očekává v souvislosti s koronavirovou krizí pokles příjmů na daních až o 114 milionů...
Včera, 12:58
Kutná Hora 29. května (ČTK) - V Kutné Hoře se nejspíš i letos uskuteční tradiční...
28.5.2020
Prodej všech čtyř výletů bude pokračovat v červnu každé úterý od 8:00 do 9:00 hodin...
28.5.2020
Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) otevřela nové výjezdové středisko v Praze Michli. Středisko...
28.5.2020
Život v Česku se pomalu vrací do běžných kolejí. Otevřena je většina obchodů, lidé mohou...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
27.5.2020
Na trať mezi pražskými Hlubočepy a Sídlištěm Barrandovem se vrátí od pondělí 1. června tramvaje....
27.5.2020
V Lysé nad Labem na Nymbursku se část obyvatel obává o osud mokřadních pozemků, které...
Reklama