Zaměstnanci Památníku Lidice protestují proti odchodu ředitelky

Zaměstnanci Památníku Lidice dnes protestovali proti odchodu ředitelky Martiny Lehmannové. Lehmannová rezignovala v úterý v důsledku sporu s lidickými přeživšími. Podle zaměstnanců památníku vedou proti památníku a jeho ředitelce dlouhodobou štvavou kampaň starostka Lidic a oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu. V prohlášení, pod nímž je podepsáno 14 zaměstnanců památníku včetně mluvčího Filipa Petličky, varují pracovníci památníku před politickým zneužitím Památníku Lidice a popíráním vědeckých principů.

„Odmítla (Lehmannová) totiž odsoudit a distancovat se od kvalifikované odborné práce a jejího autora, zaměstnance Historického ústavu Akademie věd Vojtěcha Kyncla jen proto, že jím zjištěné poznatky nezapadají do černobílé interpretace dějin Lidic,“ uvedli zaměstnanci o odchodu ředitelky.

Součástí Kynclovy práce je informace, že jedna z lidických žen – matka jednoho z přeživších lidických dětí krátce před tragédií údajně nahlásila četníkům svou židovskou podnájemnici. Reportáž o tomto zjištění vysílala loni v červnu také Česká televize. Vystoupila v ní i Lehmannová, která v ní řekla, že památník zváží, jak židovskou ženu připomenout.

Několik lidických přeživších se ale později obrátilo mimo jiné na ministerstvo kultury a oznámilo ukončení spolupráce s památníkem.

Rembrandt, Medek či Gebauer. To jsou plány Národní galerie pro letošní rok

„Jakkoli chápeme bolest, kterou bádání přineslo, jsme povinni bránit se nařčení, že se jedná o dehonestaci lidických žen a dětí,“ prohlásili zaměstnanci. Podle nich je nepřijatelné, aby se ministr nepostavil za svou příspěvkovou organizaci a nehájil její nestrannost. Zaorálek v úterý uvedl, že Lehmannová postrádala empatii a schopnost komunikovat s přeživšími lidické tragédie. V konkurzu na nové vedení památníku je podle něj třeba najít někoho, kdo má nejen schopnost rozumět faktům a historii, ale také lidem.

Podle zaměstnanců z 12 dosud žijících svědků lidické tragédie jich několik jasně podpořilo právě lidický památník i s odstupující ředitelkou, například poslední žijící lidická žena Jaroslava Skleničková. Památník podle ní funguje dobře, důstojně a se vší odpovědností. „My, zaměstnanci Památníku Lidice, nechceme mlčet a přihlížet tomu, jak je role vědeckých a paměťových institucí relativizována, jak je historie a věda politizována a jak se pod tlakem určité skupiny lidí vytváří ‚historie na přání‘,“ uvedli pracovníci instituce v prohlášení.

ČTK

Dnes, 18:10
Jelikož z požářiště vycházel hustý černý dým, který směřoval na obce Hřebeč a Buštěhrad, povolal...
Dnes, 17:11
V Mladé Boleslavi má vzniknout sociální a integrační centrum pro cizince. Pomůže jim orientovat se...
Dnes, 14:59
Výtvarně originální pojetí učebnice Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí letos uplyne 350 let, představuje...
Dnes, 13:20
Obyvatele Kladna nejvíce zajímá doprava, město letos chystá sérii setkání, na kterých sbírá v jednotlivých...
Dnes, 11:11
S žádostí o poskytnutí finanční pomoci formou neinvestiční dotace se na Středočeský kraj obrátila předsedkyně...
Včera, 19:10
V provizorním operačním a informačním středisku si všichni návštěvníci mohli vyzkoušet, jak správně událost nahlašovat.
Včera, 17:50
Dalším případem pytláctví, kdy padli dva jeleni, se zabývají rakovničtí kriminalisté.
Včera, 17:11
Blížící se jaro začíná lákat k vycházkám a výletům. Jednou zajímavou předjarní vycházkou může být...
Včera, 15:59
Výzkumníci z Technoparku Kralupy nad Vltatovou, který je součástí Vysoké školy chemicko-technochnologické v Praze, ve spolupráci...
Včera, 11:01
Příbram chce v ještě v tomto volebním období postavit parkovací dům na autobusovém nádraží. Měl...
Reklama