6℃
Dnes je 12. listopad , svátek má Benedikt

Znáte skvosty, které léta chátrají v blízkém okolí Prahy?

Další fotky

Zatímco roste počet lidí, kteří nemají kde bydlet nebo mají provizorní bydlení, existuje plno opuštěných, léta chátrajících budov. Nacházejí se i západně od Prahy. Mnohdy se jedná o historické skvosty.

Na prázdné budovy upozorňuje mimo jiné webová stránka Prázdné domy, kam mohou lidé zasílat tipy na domy, které jsou prázdné, je třeba je zachránit, jsou v rekonstrukci nebo zanikly.
Opuštěná je například vila a restaurace Maxmiliánka v Roztokách, která je zapsaná jako nemovitá kulturní památka. Spolu s ruinou hotelu patří soukromé společnosti, která tam podle informací Prázdných domů plánuje postavit rozsáhlý bytový komplex. Hned vedle stojí torzo restaurace Koliba, kterou v roce 2009 postihl rozsáhlý požár.

Historické skvosty v Praze a okolí se rozpadají před očima. Kdo je zachrání?

V Hostivici chátrá bývalá prodejna Na Pískách, ve vlastnictví soukromého majitele, či budova bývalého traťového okrsk, ve vlastnictví Správy železniční dopravní cesty, která pochází z roku 1875. „Ačkoliv je v relativně dobrém technickém stavu, tak jí v rámci připravované rekonstrukce trati Praha–Kladno hrozí demolice. Na místě zbořené budovy se plánuje parkoviště, v současné době se Klub historické techniky Praha, z. s., snaží prosadit myšlenku na její záchranu a následnou konverzi na dopravní muzeum,“ uvádějí Prázdné domy. V Horoměřicích chátrá rodinný domek v ulici Spojovací, vlastněný soukromým majitelem, kterému patří i sousední obývaný dům.

Zdibský zámek a pivovar: Chátrající dominanty

Hotel Monopol i restaurace U Topolů

V Černošicích chátrá hotel Monopol. Původní plánová dokumentace se nedochovala, ale předpokládá se, že stavba pochází z doby kolem roku 1902. Přístavba sálu a dalších obytných místností proběhla v roce 1906. Podle plánové dokumentace z roku 1924 se pak od října 1924 do května 1925 realizovaly další stavební úpravy. Na stavbě se podíleli stavitelé Kusý a Majer. Původně rodinný dům přestavěný záhy na hotel s tanečním sálem byl od svého počátku důležitým společenským centrem obce. Je zřejmé, že si objekt uchoval charakter z doby přestavby z 20. let 20. století,“ uvedla Šárka Koukalová z Národního památkového ústavu. Objekt je v soukromých rukách. V sousedních Všenorech chátrá například bývalý hotel Zdenka (původně Villa Nolč), který je včetně samostatně stojícího tanečního sálu prázdný od jara 2014 a čeká na prodej. Inzerát, podaný soukromou osobou, nabízel hotel za 35 milionů korun. Ve Všenorech chátrá bývalá kovárna, naproti které je hospoda. Chátrá také zámek Milhostice v katastrálním území Červený Újezd, i ten je ke koupi.

Znáte nejkrásnější památky Středozápadních Čech? Podívejte se na toto video

V Davli je opuštěná a na prodej restaurace U Topolů, původně prvorepubliková vila. Nabízena je za 11,5 milionu korun. V Praze-Radotíně chátrá zámeček Cikánka. „Historie zámečku na Cikánce zvaného také U Kozáků nebo Vila Moskva v Radotínském údolí v Praze 5 sahá až do 18. století. Původně lovecký zámeček nechal postavit ruský šlechtic. Použity byly velice vzácné materiály, například ve sklepě je druh mramoru, který již dnes neexistuje, tzv. slivenecký mramor. Budova zámečku je značně zpustlá.

FOTO: Chátrající budovy západně od Prahy

Chátrající budovy západně od Prahy - Hotel Monopol v Černošicích v dávných dobáchChátrající budovy západně od Prahy - Restaurace Maxmiliánka v Roztokách – stav roce 2011Chátrající budovy západně od Prahy - Cikánka zámeček RadotínChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 10 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 9 – foto AC
Další fotky
Chátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 8 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 7 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 5 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 4 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 3 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu 2 – foto ACChátrající budovy západně od Prahy - V Libčicích nad Vltavou je chátrající objekt bývalého obchodu – foto AC

„V roce 2016 je objekt na prodej s projektem a stavebním povolením na demolici a novou výstavbu objektu,“ uvádějí Prázdné domy. V Libčicích nad Vltavou, poblíž vlakové zastávky Libčice-Letky, je opuštěný a chátrající objekt bývalého obchodu, vidět jsou ještě (dnes už neúplné) nápisy Maso uzeniny, Smíšené zboží. To je jen výčet z chátrajících budov na západě Prahy a západně od ní.

Osudový zámek Marie Terezie! Renesanční klenot v Brandýse rozhodně stojí za návštěvu

Na Žižkově rozesílali majitelům dopisy

Některé objekty chátrají z důvodu nedostatku peněz na opravy, jiné z nezájmu, další kvůli možným spekulacím – každý případ je třeba posuzovat jednotlivě. Jedno je jisté – od roku 2014 je účinný nový občanský zákoník, na základě kterého může být soudně zabavena nemovitost, která chátrá, protože se o ni majitel nestará. Může propadnout ve prospěch státu nebo obce. Podle pražského zastupitele a bývalého místostarosty Prahy 3 Matěje Stropnického mohou obce i městské části částečně pomoci tomu, aby na jejich území budovy nechátraly a nezely prázdnotou. „Aby se ta desetiletá lhůta, daná zákonem, mohla objektivně změřit, je potřeba, aby samosprávy, které k tomu mají nejblíže, informovaly vlastníky o tom, že zákon existuje, platí, a průkazně zahájily, že lhůta běží,“ uvedl pro Náš REGION.

Věznice v Říčanech chátrá. Je rozestavěná a nikdo ji neplánuje dostavit. Najde lepší využití?

A přidal příklad z pražského Žižkova. „Na podzim 2013, tedy krátce předtím, než novelizovaný občanský zákoník práce začal být účinný, jsem na úřadu nechal zpracovat soupis opuštěných či nějak chátrajících nemovitostí na území Prahy 3. Všem vlastníkům jsem zaslal zdvořilý dopis s informací, že zákon vstupuje v účinnost, dopisem jim začíná běžet lhůta a my se tím jako městská část budeme moci případně prokázat v nějakém soudním sporu. Doplnil jsem i informaci, že městská část má program obnovy a rozvoje, ze kterého je možné přispívat na rekonstrukce, nabídl jsem jim tedy i pomoc, nebyla to jen ‚výhrůžka‘, text nebyl konfrontační. Rozeslal jsem asi 40 dopisů, odpověděla mi tak polovina majitelů, asi dvě třetiny z nich uvedly, že na tom pracují a nebrání se jednání, jiní napsali, že děkují za informaci, další, že do toho městské části nic není, zbytek nereagoval,“ řekl Stropnický.

Kdysi v něm nocovala Marie Terezie. Hostinec Barborka v Dolních Počernicích chátrá

„Každý, kdo v Praze 3 vlastní chátrající nebo neobydlený objekt, to od roku 2014 ví a v roce 2024 může, pokud se k tomu rozhodne, městská část konat,“ dodal. Stejně podle něj může oslovit majitele takových objektů každá obec či městská část.

FOTO: Chátrající památky – Praha a okolí

Chátrající památky – Praha a okolí - SochaChátrající památky – Praha a okolí - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceChátrající památky – Praha a okolí - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceChátrající památky – Praha a okolí - Hostinec Barborka, Dolní PočerniceChátrající památky – Praha a okolí - Kulturní památka Stará pošta prochází rekonstrukcí – foto AC
Další fotky
Chátrající památky – Praha a okolí - Bývalý pivovar u zámku Zdiby – foto ACChátrající památky – Praha a okolí - Zámek s bývalým pivovarem – Zdiby – foto ACChátrající památky – Praha a okolí - Lázně Houštka – Stará Boleslav (1)Chátrající památky – Praha a okolí - Lázně Houštka – Stará Boleslav (2)Chátrající památky – Praha a okolí - Lázně Houštka – Stará Boleslav (3)Chátrající památky – Praha a okolí - Lázně Houštka – Stará Boleslav (4)Chátrající památky – Praha a okolí - Lázně Houštka – Stará Boleslav (5)

 

Před 1 hodinou
Přestože ekonomika roste, na nejpotřebnější a nejkřehčí se nedostává. Pro Náš REGION to uvedl předseda...
Před 1 hodinou
Od zítřka mohou diváci zhlédnout v hlavním městě nejlepší snímky současné ukrajinské kinematografie. Filmy, které...
Včera, 18:17
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 18:17
Radnice Prahy 10 nesouhlasí s plánem společnosti Rail Cargo Group vybudovat železniční překladiště pro kontejnery...
Včera, 17:11
Od úterý 12. do pátku 15. listopadu se Národní technické muzeum a Národní zemědělské muzeum...
Včera, 15:11
Tak určitě – a nejenom na revoluci (adjektivum si doplňte laskavě sami), ale i na...
Včera, 15:01
Jeden ze symbolů boje s komunismem prochází rekonstrukcí. Zeď je ve špatném stavu a spolu...
Včera, 14:18
Podle informací radnice o havárii vodovodního řadu 500 mm na křižovatce ulic Budějovická a Olbrachtova...
Včera, 09:05
V posledním roce se mluví o velkém rozvoji tramvajové sítě v Praze. Oprašují se nejrůznější...
10.11.2019
Strany pražské koalice budou dále jednat o tom, jestli magistrát ve Strahovských zahradách na Petříně...
10.11.2019
V budově Státní opery na Wilsonově ulici aktuálně finišují opravy, které tu probíhaly poslední tři...
Reklama