Zastupitelé Suchdola rozhodnou, jestli se zbaví vodovodu a zdraží lidem vodu

Zastupitelé městyse Suchdol v okrese Kutná Hora budou 17. prosince hlasovat o převodu vodovodu a kanalizace do majetku Vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč. Redakci na to upozornili místní, kteří s převodem nesouhlasí. Lidem by kvůli převodu měla také zdražit voda. Městys zřejmě stále nemá potřebné posudky pro převod.

Cena vodného a stočného stanovená Vodohospodářskou společností Vrchlice Maleč, je ve městech a obcích blízkých Suchdolu 95, 47 korun za kubík vody.

To představuje oproti současnému stavu citelné zdražení, téměř o osm korun, protože cena pro Suchdol je nyní dohromady 88, 19 korun za kubík. Starostka městyse Jana Rychlíková se ke zdražení vody svým občanům nevyjádřila.

Kromě změny ceny vody, už po převodu vodovodu a kanalizace nebude tato infrastruktura v moci městyse. Za převedený majetek a peněžní vklad má městys obdržet akcie vodohospodářské společnosti Vrchlice Maleč.

Městys ale zřejmě stále nemá vlastní posudek, který by zastupitelům vyčíslil hodnotu majetku, který hodlá na vodárnu převést, a ani posudek na přiměřenost emisního kurzu akcií.

Na základě čeho zastupitelé určí, že za svůj majetek dostane městys přiměřenou protihodnotu, tak není zřejmé. Ani k tomuto se starostka Rychlíková za měsíc nestihla vyjádřit, přesto, že odpovědi přislíbila.

Zastupitelé Suchdola měli převést vodovod za desítky milionů na základě cizího dokumentu, kterému nerozumí

Na ošemetnost převodu majetku bez těchto podkladů, upozornil už dříve vedení městyse Suchdol advokát Jan Seidel.

„Pokud by při znalosti výše uvedených skutečností vypracování znaleckého posudku na určení přiměřenosti počtu nabízených akcií za vkládaný majetek nebylo zadáno, těžko by mohlo být konstatováno, že zástupci Městyse postupovali při nakládání s veřejným majetkem s péči řádného hospodáře,“ uvedl Seidel s připomínkou, že z takového jednání vyplývá odpovědnost za škodu.

Připomeňme, že to není poprvé, co se má takto v Suchdole rozhodovat o převodech rozsáhlých majetků.

Suchdol investoval 28 milionů do vodovodu, teď se ho chce za podezřelých okolností zbavit

Zastupitelé Městyse Suchdol měli o převodu hlasovat už na zasedání 8. října. Jenže znalecký posudek, který dostali zastupitelé na stůl, nechala zpracovat vodohospodářská společnost, která má majetek získat.

„My máme znalecký posudek, ale ten si zadala VHSka, ne my. Já nejsem odborník na realizace, ale na druhý pohled mě zaráží, když vezmu cenu pořizovací a cenu obvyklou. Jestli by nestálo za to, mít ještě oponentní nebo prostě náš posudek, když už se máme rozhodovat o desítkách milionů, tak abychom si byli jistí, že cena odpovídá tomu, co nám znalci doporučují,“ řekl jeden ze zastupitelů městyse.

Zastupitelé tehdy nakonec odhlasovali, že si městys nechá zpracovat konkurenční znalecký posudek. Jestli už jej mají, není zřejmé, starostka Rychlíková stále zarytě mlčí, ani její slib, že bude zveřejněn na úřední desce se nenaplnil.

První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
Ze křtu klipu Na Vivaldiho!
20.7.2021
Ve skanzenu v Přerově nad Labem a v kapli i zámku ve Smiřicích byl natáčen...
14.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.7.2021
Ačkoli je na Radouči instalována řada informačních tabulí o nevhodném krmení syslů, stále řada návštěvníků...
10.7.2021
Člověk, který dosáhl důchodového věku a hodlá si v nejbližší době o starobní důchod zažádat,...
6.7.2021
Letos 21. června uplynulo třicet let od posledních minut sovětských vojáků na území Československa –...
4.7.2021
V Ateliéru Josefa Sudka na Újezdě probíhá výstava – přátelský dialog plastik sochařky Hany Wichterlové...
2.7.2021
Náročná obnova památkově chráněného objektu Šlechtovy restaurace ve Stromovce míří do finální fáze. Aktuálně byly...
2.7.2021
Začátkem roku nebylo vůbec jasné, v jakém formátu se budou smět konat automobilové soutěže. Úvod...
2.7.2021
Finále festivalu Porta, se v Lesním divadle v Řevnicích bude konat již po třinácté, tentokrát...
30.6.2021
Hlavní město finalizuje veškeré materiály, které vznikly za účelem prověření místa uložení ostatků Zdeny Mašínové...
Reklama