Zažíváte domácí násilí? Intervenční centrum v Čelákovicích funguje v době koronaviru na dálku

Intervenční centrum pro oběti domácího násilí Respondeo, které funguje na Praze východ, například v Čelákovicích a Říčanech, řeší nejrůznější případy. Například ten, kdy Eva agresivním projevům, které se zpočátku projevovaly „pouze“ rozbíjením věcí v jeho dosahu, nevěnovala větší pozornost, což byla osudová chyba.

Eva si Jirku vzala po čtyřech letech známosti, kdy se rozhodli založit rodinu. Jenže Eva potratila a agresivita manžela vůči její osobě rostla. Začalo to zákazy jezdit k rodině, napadáním její sebeúcty. Přesto s ním Eva podruhé otěhotněla, ale bylo nutné těhotenství uměle přerušit. Po několika letech se jim narodily dvě zdravé děti, v čemž Eva viděla i naději upevnění a vylepšení vztahu. Psychické násilí se však naopak začalo ještě více stupňovat.

Poradna je otevřela každou první středu v měsíci od 13 do 17 hodin v budově Městského úřadu na náměstí 5. května.

Poradna v Čelákovicích poradila ženě, na kterou si manžel vzal půjčku

Manžel ji začal kontrolovat emailovou korespondenci, telefonní hovory a utracené finance. Musel vědět o všem, co a kde dělá. Nesměla si změnit přístupová hesla, ani založit vlastní účet v bance. Často na ni slovně útočil, opakovaně ji vyhazoval ze společné domácnosti. Nebylo výjimkou, že jej rozčiloval pláč malé dcery, kvůli kterému se údajně nevyspal. Zoufalá Eva se pokusila s manželem domluvit na rozchodu, ale on tuto možnost odmítal. Agresivní výbuchy manžela se střídaly s obdobím klidu. Tyto situace se v průběhu let několikrát opakovaly.

Gradace psychického násilí

Psychické násilí gradovalo, Jirka Evu označoval za „bordelářku, krávu“, to vše před dětmi, Eva ho prosila, aby přestal, on pokračoval, a tak natáhla ruku, aby ho zastavila. Začal být nepříčetný. „Chytil mě za ruku, skroutil mi ji za zády a stáhl ze schodů. Na zemi mě pak několikrát silně uhodil do hlavy. Viděla jsem rozmazaně, hlava mě bolela a měla jsem hrozný strach, bála se o život. Chtěla jsem s dětmi utéct do bezpečí, ale manžel mi obě dcery vyrval z náručí, a tak jsem vyděšená utekla sama. Vyčerpaná jsem došla do pět kilometrů vzdáleného města s tím, že vše nahlásím na policii, ale protože jsem neměla u sebe ani doklady a bála se manželovi reakce, neudělala jsem to,“ zavzpomínala Eva.

Matka ručí za bratrovu hypotéku, obrátila se žena na poradnu ve Staré Boleslavi

Když se vrátila domů a starší tříletá dcerka ji přivítala slovy „Mami, ty seš kráva“, došlo jí, že to, co se doma za zavřenými dveřmi odehrává, se musí zastavit. Svěřila se příbuzným, kteří jí poradili, aby okamžitě odešla. Stále se však bála s manželem hovořit o rozchodu a zároveň doufala, že se změní. Po pár měsících se ale opět rozčílil. Začal jí vulgárně nadávat, a když se chtěla začít bránit, rozčílilo ho to ještě víc. Srazil ji v koupelně na zem, držel ji, chtěl ji uhodit. „Udělej to, ať se něco stane, vykřikla jsem v zoufalosti. Zakryla jsem si obličej a čekala, co bude. Manžel ale beze slova odešel,“ uvedla Eva.

Deprese a vyčerpanost

Začala trpět depresí a vyčerpaností. Po měsíci vyhledala pomoc, psychologa i psychiatra, nechtěla ale zůstat na antidepresivech, potřebovala se starat o děti. Chtěla odjet za rodiči, ale manžel jí to zakázal. Začala hledat pomoc v blízkém městě a přes centrum ohrožených dětí se dostala do Intervenčního centra Respondeo v Mladé Boleslavi. Pomalu začínala získávat sebedůvěru a sílu na řešení své situace. Rozhodla se od manžela odejít a zajistit dětem klidné prostředí pro jejich vývoj. V intervenčním centru jí pomohli sepsat návrh na rozvod. Manžel zprvu souhlasil, posléze si to rozmyslel, že se rozvádět nebude. Eva na tom však trvala.

Vleklé domácí násilí syna vůči rodičům ve středočeské vesničce

Manžel jí začal vyhrožovat tím, že pokud se s ním rozvede, připraví jí o obě děti. Na doporučení pracovnice intervenčního centra se Eva pokusila zajistit důkazy o probíhajícím domácím násilí. Manžel na to však přišel a telefon s důkazy jí rozbil. Eva se přesto rozhodla podat návrh na úpravu výchovy a výživy nezletilých dětí na dobu před a po rozvodu manželství spojený s předběžným opatřením. A protože byla v té době už silnější, sebrala veškerou odvahu a doslova utekla s dětmi k příbuzným.

Nicméně tím, že nechtěla vzít otce svým dětem, je i nadále s manželem pravidelně v kontaktu a styk s dětmi mu umožňuje. Fyzicky se jí ulevilo, ale psychický nátlak ze strany manžela stále probíhá.

Nyní pouze telefonicky

„Podobných případů, kdy ani rozchod partnerů neřeší násilné chování jednoho z partnerů a domácí násilí pokračuje formou stalkingu, stále přibývá. Včasné rozhodnutí obrátit se o pomoc na intervenční centrum a zajištění dostatku důkazů může předejít pokračování domácího násilí,“ uvedly pracovnice Intervenčního centra Respondeo. Jeho služba, která je finančně podpořena z projektu Podpora vybraných druhů sociálních služeb ve Středočeském kraji, financovaného z Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu Středočeského kraje, je poskytována zdarma, intervenční centrum dodržuje mlčenlivost a klient může vystupovat anonymně.

Důchodci jsou pro šmejdy jednoduchou kořistí. Paní Jitka vyvázla jen tak tak

Intervenční centrum pro oběti domácího násilí funguje na Praze východ, například v Čelákovicích a Říčanech. V době celoplošného omezení pohybu osob v důsledku šíření nového typu koronaviru funguje ale z pochopitelných důvodů pouze telefonicky a mailově – telefon na intervenční centrum je 775 561 881, na občanskou poradnu 731 588 632.

Dnes, 09:43
Městské lesy a rybníky Kutná Hora těží v posledních letech kvůli kůrovcové kalamitě více dřeva....
Dnes, 07:37
Ve Valdštejnské zahradě v Praze začala výstava, která připomene 130 let do narození spisovatele a...
Včera, 18:46
Vlastně nemají volno, je léto, písničkáři jsou na festivalech, obrážejí hrady a zámky a jiné...
Včera, 15:42
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
Včera, 08:59
Bezpečnostní přeliv na Orlické přehradě se má začít stavět v dubnu 2021. Nyní pokračuje tendr,...
Včera, 08:11
Posázavský pacifik je lidové označení pro železniční tratě z Prahy přes Vrané nad Vltavou do...
10.8.2020
Úpravy plavební hloubky pod plavební komorou Kořensko na Českobudějovicku mají být hotové na jaře. Prohloubení...
10.8.2020
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
10.8.2020
Chrášťanský zemědělský podnik Lupofyt postupně na Rakovnicku obnovuje chmelnice a modernizuje i zařízení pro zvýšení...
9.8.2020
V automobilce Škoda Auto dnes končí čtrnáctidenní celozávodní dovolená. Ve 14.00 hodin nastoupili na směnu...
Reklama