Ze skladu v Sedlčanech byly vydány miliony roušek, do práce se zapojují i místní hasiči

O skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech nebylo snad nikdy slyšet tak, jako v poslední době. Teď slouží jako mezisklad ochranného materiálu proti šíření nemoci COVID-19 pro zásobování nemocnic. Zatím z něj bylo vydáno 1,3 milionu roušek a čísla porostou.

„Za těch deset dní, co jsme naskočili do zásobování nemocnic, tak našim meziskladem v Sedlčanech prošlo 1,3 milionu roušek, přes 372 tisíc respirátorů, z čehož bylo 34 100 kusů nejvyšší třídy FFP3. Vydáno bylo také 71 tisíc rychlotestů, 9000 kusů ochranných brýlí, 28 tisíc litrů dezinfekce, téměř 4000 ochranných štítů, 240 tisíc zdravotnických rukavic a 28 tisíc ochranných obleků,“ řekl předseda SSHR Pavel Švagr.

Česká republika trpí nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek od počátku koronavirové krize. V pátek začal fungovat letecký most s pomůckami zakoupenými v Číně, v zemi už tak jsou miliony roušek. Švagr řekl, že zásoby, které se do meziskladu dovážejí, se okamžitě expedují. „Zjednodušeně řečeno – co k nám ráno přijede, to mají večer ve fakultních nemocnicích. Podle mě nebyl v prvních dnech problém v distribuci, ale v tom, že nebylo moc co rozdělovat,“ uvedl.

Ne vždy ale pomoc dorazí složená na paletách. Někdy je potřeba zapojení desítek rukou.

„Je fajn, že když se nám nedostává rukou, můžeme se obrátit na fajn partu kluků, sedlčanských dobrovolných hasičů. Několik kamionů bylo potřeba ručně vyložit, zdravotnický materiál prostě nebyl na paletách. Na prosbu sedlčanský starosta aktivoval tuhle partu a prostě přijeli a pomohli,“ poděkoval šéf hmotných rezerv Švagr pomocníkům.

Správě se podle Švagra hlásí také dobrovolníci. „Volají nám i firmy. Třeba jedna dopravní firma, která vozí v dodávkách aparatury hudebním kapelám, chtěla pomoci s rozvozem zásob do nemocnic. Další společnost zase šije horkovzdušné balóny a nabídla se, že bude šít roušky. Za všechny nabídky děkujeme, některé z nich posílám dál,“ dodal Švagr.

S přispěním ČTK

Včera, 16:49
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
Včera, 15:05
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
Včera, 13:31
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
Reklama