11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Zemřel zpěvák Karel Gott, legenda, Zlatý slavík, symbol generací

Ve věku 80 let zemřel v úterý krátce před půlnocí zpěvák Karel Gott. Zemřel doma v kruhu své rodiny. Přinášíme medailonek s méně známými detaily z života české legendy.

Karel Gott se narodil 14. července v západočeské Plzni. Od roku 1965 až do současnosti prodal neuvěřitelných 50 milionů nosičů desek. Je to tedy nejúspěšnější český interpret všech dob. Narodil se jako jedináček do manželství Karla a Marie Gottových.

V mládí si snad ale ani nemyslel, že bude zpěvákem, táhlo ho to totiž k úplně jinému uměleckému směru, k malířství. O studium výtvarného umění se však pokoušel neúspěšně. Šel se tedy „učit“ do tehdejšího ČKD.

Hudba pro něho hrála druhé housle, přes to se jí při studiu vehementně věnoval a později nastoupil na Pražskou konzervatoř. Už při studiích začal porůznu vystupovat jako zpěvák amatér a neváhal se účastnit také různých pěveckých soutěžích. Body poroty sice nedostal, přesto však dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry. Takže v té době, bavíme se o roce 1957, pracoval v ČKD a k tomu vystupoval už jako zpěvák.

Čau lásko, já znám lásky pád. Tak se možná Karel Gott loučil se svými deseti osudovými ženami. Jedenáctou si vzal

Noční vystupování a běžná práce s běžnou pracovní dobou ale moc nešly dohromady. A tak v roce 1960 ČKD definitivně opouští, aby se naplno vrhnul do svého pěveckého poslání.

Později Gott v jednom z mnoha dokumentů, které o něm vznikly, říkal, že v té době trpěl nočními můrami, ve kterých měl zpívat před prázdným sálem, kde seděl pouze jeden mistr a jeho syn. Mistr prý v tom snu pronášel stále stejnou větu: „Proč se jen ten chlapec raději nadržel řemesla,“ tvrdil Gott v dokumentu z roku 1986.

Pražskou státní konzervatoř studoval do roku 1963 prezenčně a poté ještě tři roky dálkově. Ty pravé ovace mu přinesla ale až éra twistu, která v tehdejším Československu panovala mezi lety 1962 až 1964. Poté přišla kariéra v Semaforu, kde tehdy zpíval každý, kdo něco znamenal, a poté sólová kariéra, která Gottovi přinesla také 42 ocenění v anketách Český slavík a Zlatý slavík.

Velmi dlouhou dobu se neoženil. Ač jeho přítelkyně často nebyly nikterak utajované, definitivně ho dostala do chomoutu až jeho současná manželka Ivana. Přestože má dvě známé nemanželské dcery (Lucii, 30 a Dominiku, 42), s jejich matkami se neoženil.

Takzvaně Zlatou éru Slavík prožil v 70. a 80. letech, kdy nevystupoval jenom doma v Československu, ale i v okolních státech. Velkou oblibu si získal v Německu, zámoří i v Asii.

Opomíjenou záležitostí je fakt, že v roce 1990 přišel Gott s koncem kariéry. K této příležitosti uspořádal obří turné, které se odehrávalo v Československu i v Německu. Údajně díky obřímu úspěchu, který během tour zaznamenal, ale s kariérou nakonec neskončil. O rok později byl uveden do Síně slávy hudebních cen Anděl.

V roce 1992 se Gottovo album Když muž se ženou snídá stalo nejprodávanějším toho roku. Stejný úspěch zažil ještě v letech 1995 a 1997.

Během devadesátých let se navíc stále více věnoval svojí vášni – malování. Úspěšně pak vystavoval doma i v zahraničí. Příznivé desetiletí pak zakončil koncerty ve Spojených arabských emirátech, Číně a také vystoupením v hudebním pořadu Eurovize a v Carnegie Hall v New Yorku.

Poprvé se oženil roku 2008 v Las Vegas s dlouholetou přítelkyní Ivanou Macháčkovou. S tou má dceru Charlottu Ellu (13) a Nellu Sophii (11), devět let je také už dědečkem. Prvního vnuka mu porodila dcera Lucie.

14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
12.11.2019
Do 7. ledna 2020 mohou lidé hlasovat o devátou Alej roku. Ve Středočeském kraji soutěží...
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
31.10.2019
Kutná Hora by měla v roce 2022 hostit 26. setkání hornických měst. Souhlasila s tím...
27.10.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic v uplynulém týdnu klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural...
20.10.2019
Vnitřní vybavení aut je přizpůsobeno potřebám přednemocniční neodkladné péče.
20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
hojek chomutov
10.10.2019
Chomutovský hokej má nového šéfa. Sedm členů výboru zapsaného spolku, který drží většinu akcií Pirátů,...
4.10.2019
Středočeský kraj poskytne oblastním nemocnicím dohromady 1,6 milionu korun na očkování personálu proti spalničkám. Krajské...
3.10.2019
Kytarista Jan Paulík pořádá hudebně vzdělávací koncerty pro děti z mateřských a základních škol, přičemž...
Reklama