Zličanská hradiště byla žalářem i kultem

Dvě hradiště, dvě města, dva osudy. Co však mohou mít společného hradiště Lštění v okrese Benešov a Hradištko v okrese Kolín? Obě souvisí s kmenem Zličanů a obě jsou místy, kudy kráčela slovanská historie.

Lštění žalářem královny

První jmenované sídlo v obci Lštění vzniklo patrně v první polovině 9. století a souvisí právě s nadvládou Zličanů a později Slavníkovců. Některé zdroje uvádí, že bylo vybudováno knížetem Spytihněvem I. V 11. století už bylo významným sídlem přemyslovské hradní správy. Bylo dokonce jedním ze zásadních hraničních bodů přemyslovského patrimonia.

Kosmas označuje toto hradiště jako casstrum munitissimum, tedy „přepevný hrad“. Podle jeho kroniky byla v roce 1055 na velmi pevném hradišti Leščen vězněna na příkaz knížete Spytihněva II. jeho snacha a těhotná manželka pozdějšího knížete a krále Vratislava II.

Tip na romantický výlet: Historické údolí Čechů a plavba po Berounce pod hradištěm Kazín

Současnou podobu hradiště tvoří především kostel starobylého zasvěcení sv. Klimentu a usedlost s méně znatelným příčným valem od vnitřního předhradí s dalším mohutným valem. Původně vícedílné hradiště o celkové rozloze asi 8 ha bylo rozděleno na centrální část a vnitřní předhradí. To nese stopy dalšího členění na více částí. Poloha kostela přestavěného goticky a barokně svědčí o jeho příslušnosti k původní zástavbě hradiště, jak se domnívají historikové. Hřbitov vedle něj byl užíván ještě v mladší době hradištní.

Zprávy o hradišti mizí od 12. století, do této doby tak pravděpodobně spadá jeho zánik.

Tip na výlet: Nedobytné, žíznivé hradiště Budeč. Vydejte se za symbolem české státnosti

Svantovít na Rujáně i na Hradištku?

Kult slovanského boha Svantovíta je bezpečně doložen u kmene polabských Slovanů Ránů, kteří sídlili na Rujáně. Nacházela se zde – přesněji, na mysu Arkona –  i Svantovítova svatyně, kterou v roce 1168 naprosto zdevastovala křesťanská vojska. Tato událost, kromě jiného, zničila poslední baštu původní slovanské víry a milosrdný křesťanský biskup Absalon ukázal „pravou tvář“ víry. Mnoho už se však neví o tom, že Svantovít mohl mít podle legendy své „příznivce“ i v oblasti dnešních Čech. Patrně na vyvýšené poloze původně ze tří stran obtékané starým korytem řeky Labe se nachází staré slovanské hradiště s příznačným názvem Hradištko. Na jeho západní straně kdysi býval hluboký příkop a val, dnes však zcela zničený. Nálezy z místa jsou z mladší a pozdní doby hradištní.

Hradištko bylo považováno za hradiště kmene Zličanů a zajímavý je především místní název Svatovík severozápadně od stejnojmenné obce, který je více než podobný jménu slovanského boha Svantovíta. O bližších souvislostech však není dostatek zpráv.

Včera, 18:21
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
Včera, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Včera, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Včera, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
5.8.2020
Kutná Hora se ocitla v centru zájmu v důsledku dalšího výskytu koronavirové nákazy v okolí....
5.8.2020
Lodní dopravě na území Prahy 5 slouží plavební komora mezi Janáčkovým nábřežím a Dětským ostrovem....
5.8.2020
Králův Dvůr na Berounsku otevře na přelomu října a listopadu novou třídu mateřské školy na...
5.8.2020
Nepřehlédnutelná starostka Mnichovic Petra Pecková vede středočeskou kandidátku STAN v nadcházejících krajských volbách. Na začátku...
Reklama