Žloutenku typu C je třeba odhalit včas, je zákeřná. Pomáhá i Evropský testovací týden

Další fotky

V Česku je každý rok odhaleno přes 1200 nových případů žloutenky typu C. Obecně prospěšná společnost Magdaléna upozorňuje, že včasnou diagnostikou se ušetří za jednoho pacienta zhruba půl milionu korun, které by jinak stát vynaložil na dlouhodobou léčbu.

Neléčená hepatitida C totiž často způsobuje cirhózu, nutnost transplantace jater či jiných nutných operacích. Včasná diagnostika ušetří zdravotním pojišťovnám podle lékařů dalších zhruba pět milionů korun na jednoho pacienta. „Žloutenka C navíc nezřídka končívá rakovinou jater. Pokud se tomuto podaří předejít, bavíme se řádově o dalších ušetřených milionech,“ uvedla lékařka Soňa Franková z Hepatogastroenterologické ambulance IKEM. Dodala, že čím kratší dobu člověk hepatitidu má, tím méně ji rozšíří.

„Podle odhadů odborníků jeden člověk se žloutenkou typu C nakazí během dvou let 25 dalších lidí. Přesto, že nemoc má veřejnost většinou spojenou s uživateli drog, nakazit se může člověk i pohlavním stykem, krví, poraněním, při porodu, případně při krevní transfuzi,“ uvedla PR manažerka Magdalény, o.p.s. Petra Martínková. Potíž je i v tom, že nakažení o nemoci mnohdy nevědí, dlouho nemají zásadní příznaky, drogy již neberou, ale virus v jejich těle je stále aktivní a oni tím pádem nakažliví. I proto se koná tradiční celoevropská akce Evropský testovací týden (letos 23. – 27. listopadu).

Pomáhá unikátní přístroj

„Obecně prospěšná společnost Magdaléna, o.p.s. v rámci tohoto týdne testuje unikátní novinku – přístroj zapůjčený díky spolupráci s biofarmaceutickou společnosti Abbvie, který pomocí odběru z kapilární krve (píchnutí do prstu jako při testu na cukrovku) dokáže stanovit nejen protilátky, ale i přítomnost viru v těle,“ uvedla Martínková.

Obklopeni brdskými lesy pomáhají lidem zbavit se závislostí

„V rámci jednoho vyšetření pacient/klient zjistí, zda je nemocný, zda je v jeho těle virus a měl by se jít léčit,“ vysvětlil odborný ředitel Magdalény, o.p.s. Jiří Zatřepálek. „Našimi klienty jsou často lidé v nouzi, kteří nemají možnost pravidelných návštěv lékařů a institucí, a proto nejsou zvyklí řešit svůj zdravotní stav. To chceme nyní změnit. Chceme, aby i tito lidé přešli z postoje „raději nic nechci vědět“ na postoj „chci vědět, jak jsem na tom se zdravím a chci svůj stav řešit“. I proto klienty motivujeme a každý, kdo se k nám přijde otestovat, dostane balíček s vitamíny a potravinami,“ doplnil.

Dosud bylo obvyklé testovat klienty pouze na protilátky, ne na akutně probíhající infekci. „Přístroj může najednou otestovat až čtyři klienty a Magdaléna, o.p.s. ho bude mít k dispozici do února 2021,“ uvedla Martínková. Obecně prospěšná společnost Magdaléna nabízí pomoc lidem se středně těžkou nebo těžkou závislostí – především, ale nejen, na drogách. Disponuje terapeutickou komunitou Magdaléna, která má zázemí v objektu s rozlehlou zahradou na Včelníku v Mníšku pod Brdy, kde v minulosti bývala vojenská kasárna.

FOTO: Magdaléna v Mníšku pod Brdy

Magdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 2 – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 3 – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 4 – foto Karel Růžička
Další fotky
Magdaléna v Mníšku pod Brdy - Magdalena 5 – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - Martina Malinová – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - František Jírový – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - František Jírový a Ondřej Sklenář – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - František Jírový – foto Karel RůžičkaMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focusMagdaléna v Mníšku pod Brdy - All-focus
Dnes, 17:22
Zatím co v roce 2019 řešila policie na Příbramsku jediný případ pohlavního zneužívání, ve kterém...
Dnes, 15:38
Před 21 lety 13. ledna se narodili medvědí bráškové Vojta, Kuba a Matěj. Zpočátku medvíďata...
Dnes, 14:45
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:45
Fotograf Jiří Jiroušek pořizuje úžasné snímky Česka z ptačího pohledu.
Včera, 13:30
Krve je nedostatek. Příbramská nemocnice požádala město pomoc se z
Včera, 12:00
Město tento projekt zřídilo s jednoznačným záměrem, finančně podpořit péči o památkové dědictví města. Letos...
Včera, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
24.1.2021
Jsme nedaleko Kolína v labské nivě jihovýchodně od soutoku Labe s řekou Cidlinou, mezi obcemi...
23.1.2021
Neobvyklý zásah absolvovala například začátkem května jednotka z kolínské stanice. Na hřbitově v nedaleké obci...
23.1.2021
Vyklizenou budovu muzea předali pracovníci Polabského muzea stavební firmě právě před rokem.
22.1.2021
Děti z mateřské školy Větrník, při Základní škole Letců R.A.F., se už dočkaly. Mohou se...
Reklama