Znovuzrozená sokolovna. Opravená budova Sokola v Pečkách je opět chloubou města

V minulých dnech se konala kolaudace zrekonstruované sokolovny v Pečkách, jednoho z několika málo objektů, které neodmyslitelně patří do historie města. Stala se tak i dárkem občanům v roce, kdy si připomínáme 95. výročí povýšení Peček na město, ke kterému došlo 19. dubna 1925 na slavnosti konané právě v sokolovně.

Český tělocvičný spolek Sokol, byl v Pečkách založen 7. října 1888. O stavbě sokolovny se rozhodlo v prosinci 1897 a už v květnu 1898 ji započala firma místního stavitele Jana Müllera. Slavnostní otevření se konalo 25. června 1899 při příležitosti konání XVI. sletu Sokolské župy Tyršovy. Od počátku byla tělocvičným i kulturním střediskem obce.

V obdobích světových válek a poválečných dobách, kdy byl Sokol zakazován, osvědčili také sokolové v Pečkách své vlastenectví a přinášeli i oběti. Vzpomeňme jeho starostu Františka Voláka, který zemřel 1942 v koncentračním táboře Flossenbug, či paní Vlastu Mařáčkovou, zatčenou po XI. všesokolském sletu 1948 v Praze. SOKOL byl zakrátko opět zakázán.

S podzimem1990 byla činnost Sokola také v Pečkách obnovena. Staří členové měli ideály sokolství sice v srdci, limitoval je však věk. Ze Sokola v Pečkách vyšel prof. MUDr. Stanislav Doutlík, DrSc, starosta České obce sokolské (1993–1995) a (1994–2000) starosta Světového svazu sokolstva. Opět se začalo chodit do „sokola“, s novými členy přibývaly i další sporty, ale stav sokolovny jejich plné rozvíjení omezoval.

Domov císaře Ferdinanda mění kastelána. Jaké jsou jeho plány na zámku Zákupy

Historie sokolství je proložena několika momenty, kdy byl Sokol i zakazován. Také v dnešní době nebyla zpočátku v některých místech potřebná vůle jim pomoci při obnovování činnosti. Stav vracených zařízení a zejména sokoloven, byl převážně špatný. Dostávalo se jim odpovědí, chtěli jste to vrátit, tak se musíte starat. Také v Pečkách se sokolovna pro nedostatek financí na údržbu, dostala do havarijního stavu a stala se ostudou města. Naděje na změnu přišla v roce 2004, kdy starostkou jednoty se stala paní Eva Jíchová. Nedala se odradit, po mnohaletém úsilí od myšlenky sokolovnu zachránit pro Sokol a účel, pro který byla postavena se podařilo získat téměř 11,5 milionů Kč dotace od MŠMT, která dovolila s obnovou začít. Další prostředky nutné na celkovou obnovu, byly získávány postupně.  Snaha sokolů, možná i sen, se letos v červnu naplnily. Dnes má Sokol v Pečkách více jak 300 členů, včetně 180 dětí. Rozvíjí se nejen všestrannost, bohatou činnost mají i oddíly šachu, badmintonu, florbalu, volejbalu a zejména basketbalu, jehož družstvo žen hraje I. ligu.

Sokolovně opět patří důstojné místo v historii města a stala se i jeho ozdobou.

Jiří Kučera

FOTO: Sokol Pečky

Sokol Pečky - P1310507Sokol Pečky - Pecky x 081Sokol Pečky - img273
Dnes, 16:58
České muzeum stříbra v Kutné Hoře připravilo pro návštěvníky výstavu Stavitelé katedrál, která přibližuje práci...
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi
Dnes, 15:01
V republice i v jednotlivých krajích se zase víc a víc mluví o koronavirové infekci...
Budovy na železniční stanici Hostivice
Dnes, 11:15
Lidé, kteří by rádi zachovali nejen budovu bývalého depa v železniční stanici Hostivice, aby v...
Dnes, 07:36
V sobotu 8. srpna 2020 dojde ve spolupráci organizátorů dopravy IDSK (Integrovaná doprava Středočeského kraje)...
Včera, 18:21
Charita Beroun byla po dobu koronavirové pandemie hlavním partnerem berounského krizového štábu. Díky více než...
Včera, 13:33
Nejlepší výčepní severních, středních a východních Čech se sešli v prostorách PUOR Plaudit Restaurant v...
Včera, 11:14
Mladou Boleslav dlouhou dobu trápil velký problém. Odchycení pejskové museli putovat až do Lysé nad...
Včera, 09:42
No v Troji, pochopitelně! Nikoli však v zoologické, nejde o opičky ani jiné zástupce říše...
Včera, 09:01
Sdílená elektrokola, jejichž provoz byl před týdnem zahájen v Berouně a okolí, se podle berounské...
5.8.2020
Všichni víme, že – ač je k nám v tomto ohledu letošní léto milostivo –...
Reklama