25℃
Dnes je 26. duben , svátek má Oto

Středočeští silničáři mají na zimu 80 tun posypového materiálu

Silničáři ve Středočeském kraji mají pro letošní zimu připraveno zhruba 80 tun posypového materiálu, polovinu tvoří chemický a polovinu inertní posyp. Je to podobné množství jako v loňském roce, kdy byla mírná zima. Některá města ve středních Čechách investovala do nové techniky pro zimní údržbu.

Reklama

„Zásoby dostatečně pokrývají potřebu. V případě, že by klimatické podmínky vyžadovaly nadprůměrné výkony v zimní údržbě, je doskladnění posypových materiálů smluvně zajištěno,“ řekl provozní náměstek Krajské správy a údržby silnic Tomáš Račák.

Zimní údržbu zajišťují pro hejtmanství externí dodavatelé, podle Račáka někteří z nich částečně obměnili techniku, jde však jen o malé množství. „Systém údržby zůstává zhruba stejný bez zásadních změn,“ řekl Račák.

Některá města před letošní zimou investovala do nové techniky. Například Mělník koupil zhruba za 1,9 milionu korun nový stroj na údržbu chodníků. Dodán by měl být v listopadu. Nymburk pořídil posypovou nástavbu na nákladní Mercedes, do nové nástavby se vejdou tři metry krychlové posypového materiálu. Zaplatil za ni téměř půl milionu korun. Do nové techniky investovala i Mladá Boleslav. Pořídila čtyřkolku, kterou bude využívat k odklízení sněhu. „U techniky je podstatné, aby byla využitelná i v ostatních ročních obdobích, to znamená, že zatímco v zimě čtyřkolky odhrnují sníh, na jaře jsou využívány k uklízení ulic a v létě například k sekání trávy,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

Většina měst nechala rozpočet na zimní údržbu na loňských hodnotách, Například Nymburk ho ale s přihlédnutím k loňské mírné zimě snížil na 1,4 milionu korun. Druhé největší středočeské město Mladá Boleslav počítá na zimní údržbu s 11 miliony korun, stejně jako loni. Benešov rozpočet zvýšil oproti loňsku o pět procent.

V Mladé Boleslavi se na zimu připravují již od konce září. Po městě se začaly objevovat nádoby s inertním posypem, aby bylo možné začít okamžitě sypat silnice, pokud by přišla zima neočekávaně.

Zdroj: čtk

Ve Stromovce vznikne tréninkové centrum pro gymnasty

Před 30 minutami
Vlaďka je pohledná mladá žena, miluje lyže a moře a svoji velkou rodinu. Pracuje jako...
Před 2 hodinami
Ano, půvab té ženy bere dech, doslova. Není to klasická filmová hvězda, která přezářila oblohu...
Před 2 hodinami
Hrad Houska by měl být cílem pouze pro zdatné výletníky. Pokud nemáte auto, které můžete...
Včera, 18:30
Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc zve ve dnech 25....
Včera, 17:30
Komunikace je v rodině velký oříšek. Některé rodiny to zvládají lépe, jiné hůř. Každá rodina...
Včera, 16:27
Novou publikaci Klenoty středočeského pravěku pokřtili její autoři z řad středočeského archeologického ústavu spolu se...
Včera, 16:00
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Včera, 14:00
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Včera, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Včera, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Reklama