7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Stříbrná mince hlasitě cinkne o stůl. Pražské groše, eura středověku

Další fotky

Mince se několikrát otočí a pak zůstane ležet. Krčmáři zasvítí oči. Hbitě po ní sáhne a začne ji zkoumat. Zde, na konci světa, u mysu Finisterre, není o hosty nouze. DEI GRATIA REX BOEMIE slabikuje krčmář. Pár latinských slovíček mu v paměti přeci jen uvízlo. Kývne na služky a víno i večeře se ocitnou v okamžení před hosty. Tihle obhroublí cizinci, z jakési barbarské země za Alpami, dobře platí. Jsou neotesaní, jemné, galantní způsoby rozhovoru se ženami jim nejsou vlastní. Chechtají se nahlas, jsou bodří, ale taky nikdy nejdou daleko pro ránu pěstí. Rychle, víno sem, než si to rozmyslí.

Reklama

Pan Václav Šašek z Bířkova byl tehdy opravdu promrzlý. Pohledu z útesu na rozbouřený oceán se nemohl nasytit. Naskytl se mu obraz, který byl dopřán velmi malému počtu jeho krajanů. Až sem, na samý konec světa, došlo tehdy poselstvo pana Lva z Rožmitálu. Léta Páně 1467.

Chcete si vyrazit vlastní minci? Navštivte interaktivní výstavu v Říčanech u Prahy, kde se dozvíte o historii peněz

Už více než půl druhého století se v Čechách platí pražskými groši. A nejen v Čechách. Stříbrná mince otevírá všechny dveře. I za hranicemi království. Lze si za ni koupit vše. Vše, co svět nabízí. Rozhodnutí krále Václava II., bylo tehdy velmi moudré. Kdy vlastně? Bylo to na sklonku jeho vlády, psal se rok 1300.

100 let československé koruny. Chtěli byste platit raději franky, sokoly, hřivnami nebo groši?

Václav II. se tehdy rozhodl svěřit mincovní reformu florentským expertům, Renierovi, Appardovi a Cínovi Lombardským. Za neuvěřitelně krátkou dobu osmi měsíců byla reforma dokončena. Král však musel těžce investovat. Vykoupil mincovny na sedmnácti místech Čech a výrobu mince centralizoval do Kutné Hory. Musel nashromáždit velké zásoby stříbra, aby bylo možné nasytit peněžní oběh, touto kvalitní mincí, to znamená zvýšit těžbu a dobře zaplatit horníkům. Pražský groš vážil přibližně čtyři gramy, a byl na počátku prakticky z ryzího kovu. Jen šestnáctina jeho hmotnosti byly příměsi. Za hřivnu stříbra, což bylo 253 gramů, prodanou kutnohorské mincovně, se vyplácelo 56 grošů. Z téže hřivny se však vyrobilo 64 grošů. Rozdíl 8 grošů putoval do královské pokladnice. Pokud jste slyšeli termín, královský regál, tak to je přesně ono.

FOTO: Pražské groše

Pražské groše - Pražský groš, rub a lícPražské groše - Vlašský dvůr v Kutné hořePražské groše - pregéř při ražběPražské groše - Václav II.Pražské groše - mys Finisterre
Další fotky
Pražské groše - putování českého poselstva 1465 -1467Pražské groše - kniha Václava Šaška z Bířkova

Pražský groš se stal mincí evropské úrovně. Bankéři, kupci, obchodníci, ji brali všude bez problémů. Přestože za svou nedlouhou historii prošel řadou devalvací, či obdobím, kdy byla ražba úplně zastavena, byl až do svého zrušení v roce 1644, rozhodující platidlem. Ale abychom neusnuli na vavřínech. Kvalitní mince měla negativní vliv na vývoj ekonomiky v Českém království. Všechny dálkové obchodní trasy totiž vedly mimo jeho území. Ta severní vedla přes Vratislav, a Krakov, směrem na Kyjev, ta jižní podél Dunaje, na Vídeň a Kyjev. Zatímco okolní země musely vymýšlet, vyrábět, předhánět se v konkurenčním, obchodním boji, Čechy slastně podřimovaly. Nač se máme snažit, něco vyrobit sami, když si to můžeme koupit? Důsledky tohoto krátkozrakého uvažování se projevily až po letech, když se zásoby stříbra začaly tenčit. A důsledky podobného zápecnictví pociťujeme dodnes.

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama