Strojvedoucí, kteří zemřeli při srážce vlaků v Milavčích, mají u trati pomníček

5.8.2022
Andrea Jančová

Pomníček se jmény dvou strojvedoucích, kteří před rokem zemřeli při čelní srážce dvou vlaků v Milavčích na Domažlicku, odhalili jejich kolegové na vlakové zastávce v obci. Památku kolegů a kamarádů přijela uctít řada železničářů z Plzeňska i Domažlicka. 

„Je to iniciativa kamarádů a kolegů, především strojvedoucích, kteří chtěli uctít památku našich kolegů, kamarádů, kteří bohužel před rokem zahynuli na tomto místě. Domluvily jsme se odborové organizace – Federace strojvůdců a Cech strojvůdců a zaměstnavatel na tom, že společnými silami ten pomníček vybudujeme,“ řekl prezident Federace strojvůdců Jaroslav Vondrovic. Vstříc vyšla i obec Milavče, která pomohla upravit místo pro pomník z černého leštěného kamene a také se bude podílet na jeho údržbě.

Neštěstí u Milavčí 4. srpna 2021 je třetí nejtragičtější nehodou svého druhu na území České republiky po roce 1990. Čelně se tu srazil Západní expres z Mnichova s regionálním osobním vlakem RegioShark. Při nehodě zemřeli oba strojvedoucí a jedna cestující z regionálního vlaku. Náraz byl tak silný, že lehčí regionální vlak byl odtlačen o 75 metrů zpátky po trati. Zraněno bylo na 70 lidí. Podle Drážní inspekce srážku zavinil strojvůdce rychlíku, který nerespektoval červené světlo na návěstní svítilně výhybny.

Podle Vondrovice i podle předsedy Cechu strojvůdců Vlastimila Jelínka je třeba, aby na tratích začala fungovat zařízení, která by eliminovala možnou lidskou chybu a zabránila podobným neštěstím. „Může dojít k selhání organismu, zdravotní indispozici a takové technické zařízení by dokázalo zabránit takové situaci. Kamarádi Franta a Ruda byli velcí profesionálové, zaslouží si naši úctu a trvalou vzpomínku,“ dodal Vondrovic na adresu zemřelých kolegů.

‚‚To byli kolegové, kamarádi a i rodinní kamarádi. Jsme jako jedna rodina. Znal jsem je hodně dlouho. Franta byl z Domažlic, tam jsme malý kolektiv kolegů, Ruda byl plzeňský, ale jsme jedna rodina,“ netajil smutek nad ztrátou kolegů Josef Dzáma z Domažlic.

Na stejné trati, kde se nehoda stala, jezdí s vlakem i on. Moc dobře ví, jak málo někdy stačí, aby se i při maximální opatrnosti stalo nějaké neštěstí. Míst, kde se udála nějaká nehoda na kolejích či na přejezdech, si na svých trasách připomíná více. „Člověka to pak provází celý život. Když jsem ve službě, jedu tudy každý den dvakrát tam a dvakrát zpátky. Houkám. Vždycky tady houkám,“ dodal s pohledem na pomníček se jmény zemřelých kamarádů a s nápisem K uctění památky zmařených životů strojvedoucích při železničním neštěstí dne 4. srpna 2021.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte