5℃
Dnes je 16. listopad , svátek má Otmar

Stromů kolem silnic přibylo nejvíce ve Středočeském kraji

Krajské správy silnic vloni za pokácené stromy vysázely téměř stejné množství nových stromků. Vyplývá to ze statistik Arniky. V osmi krajích výrazně převažovalo kácení. Nejlépe je na tom Středočeský kraj, kde za každý vykácený strom silničáři vysadili 7 nových. Nejhoršé poměr je v Plzeňském kraji jeden vysazený strom za 24 poražených.

Ze statistik Arniky vyplynulo, že krajské správy silnic v České republice vloni za pokácené stromy vysázely téměř  stejné množství nových stromků. Oproti předchozím letem se nejedná o obrat k lepšímu. V osmi krajích výrazně převažovalo kácení a 71 % mladých stromků bylo vysázeno jinde než u silnic, kde se kácelo. Nejlépe je na tom Středočeský kraj, kde za každý vykácený strom silničáři vysadili 7 nových opět podél silnic. Na opačném konci žebříčku je Plzeňský kraj s jediným vysazeným stromem za 24 poražených. Z české krajiny tak i nadále mizí levná a účinná ochrana před extrémními teplotami a suchem i naše historické dědictví.

Správci komunikací v loňském roce pokáceli zhruba 16 tisíc stromů a vysadili 14,5 tisíce. Po dlouhé době se jedná o téměř vyrovnaný stav. Podle údajů krajských správ údržby silnic se nejvíce sázelo ve Středočeském (2650 vysazeno, 390 vykáceno), Libereckém kraji (5177 vysazeno, 1838 vykáceno) a na Vysočině (2033 vysazeno, 1991 vykáceno). Nejvíce stromů zmizelo v Plzeňském (52 vysazeno, 1271 vykáceno), Zlínském (51 vysazeno, 641 vykáceno) a Pardubickém kraji (101 vysazeno, 1105 vykáceno). Od roku 2003 stále vede kácení. Ubylo 233 tisíc a vysazeno bylo  jen 145 tisíc stromů, což odpovídá 2 vysazeným stromům za 3 pokácené.

„Vláda přijala plán adaptace na změnu klimatu, ve kterém systematickou výsadbu kolem silnic požaduje. Už od loňského roku jsme očekávali obrat k lepšímu, avšak většina regionů se stromů naopak zbavuje. Stromy přitom pomáhají chladit vzduch a zadržovat vodu, což bychom během letošního sucha a nekončících veder potřebovali jako sůl,“ říká RNDr. Marcela Klemensová z Arniky, vedoucí kampaně Zachraňme stromy.

Správně vysazované a udržované stromy podél silnic jednoznačně zmírňují důsledky extrémních výkyvů počasí. Chrání vozovky i okolní krajinu před horkem, během přívalových dešťů zpevňují zem a zadržují vodu, v zimě chrání před silnými větrnými poryvy a sněhovými jazyky. Silničáři přitom v roce 2017 vysadili 71 % stromů jinde než v místě kácení. Z 5 177 sazenic v Libereckém kraji se loni pouze 41 stromků vrátilo k silnicím. Naopak silničáři ve středních Čechách vysadili celkem 2650 stromů  a všechny podél silnic.

Sázení stromů podél cest nadále komplikují hlavně vlastnické vztahy. Vhodné pozemky vlastní většinou soukromníci, kteří náhradní výsadbu často nepovolují. Pomohla by změna zákona, která umožní správcům silnic pozemky vykupovat.

„Vláda slíbila, že koncem letošního roku budou mít silničáři  návod, jak dále sázet a pečovat nejen o stromy podél silnic a železnic, aby chránily před negativními dopady změny klimatu. Věříme, že návod pomůže k návratu stromům podél cest, kam patří,“ uzavírá mluvčí Arniky Jiří Kaňa.

Jak skončil český mistr ostrého meče. Lékař, který přinášel smrt

Dnes, 17:30
Na podzim roku 1632 se Albrecht z Valdštejna rozhodl se svou armádou přezimovat v protestantském Sasku, které...
Dnes, 16:00
V Rusku se už dlouhou dobu bouří poddaní. Ale jen jednomu z nich se podaří...
Dnes, 14:00
Rady, tipy a vychytávky z minulého století neztrácí lesk ani dnes. Malý domácí lexikon z roku 1980...
Dnes, 13:33
Za svou odvahu se dočkal David Michaljak (26) ocenění. Prezident Miloš Zeman mu udělil medaili...
Dnes, 11:46
V roce 1956 se Marie Uchytilová zúčastnila veřejné soutěže na podobu jednokorunové československé mince. Její...
Dnes, 11:30
Takový je nemilosrdný verdikt životopisců trestance jménem Henri Charrière přezdívaného podle tetování na hrudi Motýlek (Papillion)....
Dnes, 10:00
Podzimní krajina přímo vybízí k výletům. Nemusíte řešit jarní bláto a rozbředlé cesty. Nemusíte řešit...
Dnes, 08:00
Bez nadsázky můžeme říct, že brambory jsou nejlepším potravinovým koncentrátem na světě. Jejich hlavní zásobní...
Včera, 17:30
Stačí se do nich jenom začíst a podlehnout kouzlu starých časů, které rozhodně nebyly „zlaté“....
Ilustrační foto.
Včera, 16:44
Světová ekonomika letos poroste nejslabším tempem od recese před deseti lety. Ekonomický růst podle Mezinárodního...
Reklama