19℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Stromy mají city, zjistila studie. Jsou prý inteligentní a kamarádí spolu

Málokdo by si stromy spojoval s prožíváním emocí tak jako u člověka. Vědci však dokázali, že dokážou projevovat různé druhy emocí jako je strach, sounáležitost, mají rádi společnost a cítí bolest. Je to skutečně tak?

Reklama

Stromy mají víc inteligence, než si umíme představit. Studiu stromů a jejich chování zasvětil celý život německý výzkumník Petr Wohlleben. Ten tvrdí, že stromy dovedou pociťovat emoce jako je strach, radost, mají rádi společnost jiných stromů a rádi dělají věci pomalu. „Existují mezi nimi přátelství, dokážou vytvářet vazby tak jako lidské páry. Jeden o druhého se vzorně starají tak jako páry starších lidí. Stromy dokážou cítit emoce,“ uvádí výzkumník.

Spolu s ekoložkou na Univerzitě v Britské Kolumbii Suzannou Simardovou publikovali dokumentární film Inteligentní stromy.

Stromy podle výzkumníků milují společnost, líbí se jim stát blízko u sebe a vzájemně se hýčkat. Dokonce se objevilo u stromů něco, co připomíná tlukot. Dánský expert, doktor Andras Zlinszky v univerzitě v Aarhusu použil skenovací techniku, s kterou změřil přesnou polohu větví a listů dvaadvaceti stromů a keřů. V roce 2018 pak publikoval výsledky. Zjistilo se, že stromy se pohybují ve výrazných cyklech. Některé stromy totiž během noci několikrát svěšují a zase zvedají větve v rámci procesu distribuce vody a sacharidů. To připomíná tlukot srdce.

Akát musí z pražských lesů ven. Trnovník je na ostatní stromy mimořádně agresivní

„Předtím jsme zaznamenali neznámé periodické pohyby, a to až do délky 1 cm během dvouhodinového až šestihodinového cyklu. Pohyby jsou zřejmě spojeny s tlakem vody v rostlinách, což v podstatě znamená, že stromy pumpují vodu. Transport vody není pouze jednoduchý stálý tok, jak jsme si dosud mysleli,“ uvedl Zlinszky. Některé stromy větve svěsí během noci až o deset centimetrů. Při východu slunce je pak znova zvednou. Tento proces je pomalý. „Doposud jsme se domnívali, že to dělají jen některé druhy stromů. Nyní zjišťujeme, že je to mezi stromy rozšířené mnohem více,“ dodal dánský expert.

Víc patrné je to u některých druhů stromu magnolie, která prochází cykly přizpůsobování větví, což poukazuje na změny tlaku vody, a tedy k jejímu pumpování během noci.

FOTO: Stromy mají city

Stromy mají city - stromy strom lesStromy mají city - stromy strom les záhady tajemnoStromy mají city - stromy strom les počasí západ slunceStromy mají city - stromy strom lesStromy mají city - stromy strom les
Další fotky
Stromy mají city - stromy strom les

 

Před 1 hodinou
Začátkem 30. let si Stalin svou pozici ve vedení sovětské komunistické strany i SSSR upevnil...
Před 2 hodinami
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 14:00
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Reklama