15℃
Dnes je 20. říjen , svátek má Vendelín

Stropní ventilátor využijete v létě i v zimě. Jaký vybrat?

Neustálé odsouvání věcí na poslední chvíli – lidská přirozenost. Děláme to s prací, povinnostmi, ale také, když se rozhodujeme o nákupu různých věcí do naší domácnosti. Není proto překvapující, když najednou v srpnu začneme uvažovat nad tím, zda se nám ještě vyplatí pořídit si stropní ventilátor, o kterém přemýšlíme již od května.

Reklama

V tomto ohledu ale můžete být klidní, protože se vám jeho koupě vyplatí i nyní. Nejen proto, že vás vysoké teploty mohou potrápit i na konci srpna či v průběhu září, ale také z toho důvodu, že stropní ventilátor můžete využít během zimní sezóny. Jen ho v zimě nebudete používat k ochlazení místnosti, ale naopak k tomu, aby vás zahřál. Pomáhá totiž rovnoměrně rozhánět teplý vzduch po místnosti, který by se jinak držel u stropu, kde by vám moc tepelné pohody nedodával. Jestliže si pořídíte stropní ventilátor s funkcí reverze, která umožňuje přepnout zařízení na obrácený chod tj. ve směru otáčení hodinových ručiček. Výrazně si snížíte v zimě náklady na vytápění místnosti, a to až o 30 %. Nebudete muset totiž tolik topit, abyste dosáhli požadované tepelné pohody.

1. Jak vybrat stropní ventilátor?

Vzduchový výkon – hlavní kritérium

Při výběru ventilátoru by pro vás měl být hlavním kritériem vzduchový výkon – tedy objem vzduchu, který ventilátor vymění za hodinu. Potřebný vzduchový výkon se vypočítá vynásobením objemu konkrétní místnosti s potřebným počtem výměn vzduchu, který vychází z hygienických hledisek a liší se podle typu místnosti. Například pro ložnice a obývací pokoje se doporučuje 1 – 1,5 výměn za hodinu, ale v kuchyni 8 – 20 výměn za hodinu.

Stropní ventilátor s osvětlením

Stropní ventilátor si můžete pořídit ve verzi s osvětlením, nebo bez něj. My vám doporučujeme vybírat přístroje s osvětlením, které jsou praktičtější a designově se do místností, zvláště těch menších, hodí více. Do stropního ventilátoru s osvětlením můžete používat buď úsporné žárovky, nebo klasické.

TIP: Vybíráte novou žárovku, ale nevíte si rady? Podívejte se na podrobný návod – Jak vybrat žárovku – od české značky EMOS.

Pozor na hlučnost stropních ventilátorů

Zvláště při výběru ventilátoru do ložnice či pracovny se zajímejte o jeho hlučnost, která začíná na cca 40 dB (pro srovnání – kvalitní lednice má hlučnost do 40 dB). Dobrou zprávou je, že stropní ventilátory patří k tišším typům ventilátorů. Některé přístroje mají dokonce i režim spánku, které sníží hlučnost zařízení na opravdu minimum (a navíc zajistí, že v noci ve spánku neprochladnete). Na tichost přístroje má vliv počet otáček, tedy čím nižší počet otáček, tím je zařízení tišší. S tichostí souvisí také to, z jakého materiálu jsou lopatky ventilátoru vyrobeny. Ty tiché se nejčastěji vyrábějí z plastu, překližky nebo dřeva, zatímco kovové lopatky bývají hlučnější.

Tip: Přečtěte si více o stropních ventilátorech. V článku 4 typy ventilátorů – který je pro vás nejlepší? se dozvíte podrobnější informace včetně srovnání s jinými typy ventilátorů.

2. Další funkce

Jestliže budete chtít přístroj používat také v zimě, nezapomeňte na již zmiňovanou funkci reverze. Vybírejte ventilátory, které mají režim spánku a pro usnadnění používání dávejte přednost těm, které se dají ovládat na dálku.

PR

FOTO: Stropní ventilátory

Stropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilatorStropní ventilátory - ventilátor
Další fotky
Stropní ventilátory - ventilator
Před 31 minutami
Nejdříve by bylo dobré otevřít učebnici fyziky. Gravitace je univerzální silové působení mezi všemi formami...
Před 1 hodinou
V pondělí 14. října se v prostorách CAMPu na Moráni uskutečnilo setkání s tvůrci ambiciózního...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Věnoval se především monumentální tvorbě figurálních děl, alegorickým sochám pro výzdobu architektury, pomníkům a portrétům....
Před 2 hodinami
V Malé galerii a půjčovně knihovny je expozice výjimečných obrazů instalována až do 22. října.
Dnes, 11:30
Blížící se konec války nezastihl německou armádu v optimální situaci. Její poslední nadějí se stalo silné...
Dnes, 10:44
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
Dnes, 10:00
Recepty jídel ze sezónních přebytků, zbytků v lednici nebo té části zeleniny a ovoce, jež...
Dnes, 08:00
Jen pár kilometrů odtud je jedinečný turistický přírodní ráj. Město ale nabízí spousty nádherných zastavení.
Včera, 17:30
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Včera, 16:00
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Reklama