25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Studenti chystají další stávky za klima. Politici podle nich problém stále ignorují!

Studenti a studentky z iniciativy Fridays For Future ČR uvedli, že od stávky 15. března dali politikům dvoutýdenní ultimátum k tomu, aby začali jednat a poskytli záruku řešení klimatické krize. Politici jejich očekávání nesplnili. Co bude následovat?

Reklama

„Namísto zájmu a starosti o naši budoucnost pokračovali politici v ignoraci tohoto problému. Premiér Andrej Babiš na jednání představitelů států Evropské unie vystoupil proti bezemisní Evropě do roku 2050. Minulou středu v reakci na naši stávku řešila Poslanecká sněmovna změny klimatu. Hned na začátku jednání opustilo mnoho poslanců a poslankyň sál. Z jednání nevyšlo nic konkrétního. Žádali jsme záruku řešení klimatické krize. Dostalo se nám výsměchu a ignorace,“ uvedli Petr Doubravský, Anna Lozsi, Anna Mezgerová a Štěpán Stolz z hnutí Fridays For Future Česká republika.

„Naši politici a političky klimatickou krizi ignorují. Zavírají před ní oči a nedělají ani to, k čemu se zavázali v Pařížské dohodě. Rozhoduje se přitom o naší budoucnosti. My jsme ti, na které dopadnou změny klimatu nejvíce, a jsme to my, kdo se s jejich následky bude muset potýkat. Vy, kteří můžete jednat, svou nečinností znemožňujete záchranu naší budoucnosti. Zavíráte oči, bojíte si přiznat své chyby a svou odpovědnost,“ pokračovali. Jednat budou s vedením pražského magistrátu, pravidelně docházejí na pléna zastupitelstva hlavního města (viz fotografie), kde interpelují. Bod týkající se ochrany klimatu je zařazen na jednání 25. dubna. Studenti se zúčastňují i schůzí pražského výboru pro životní prostředí.

Stávky 3. a 24. května

„Politici říkají, že se změnami klimatu nic nezmůžou. Když ne oni, tak kdo? V situaci, kdy nejvíce emisí skleníkových plynů produkuje úzká skupina bohatých lidí a korporátů, nezachrání nás nic jiného než systémová a politická řešení. Politici mohou jednat. Mohou například zastavit rozšiřování těžby uhlí na dole Bílina. Místo odprodeje nejstarších a nejšpinavějších uhelných elektráren je mohou zavřít. Mohou začít plně rozvíjet potenciál obnovitelných zdrojů. Obchod s fosilní energií je také obchodem s naší budoucností,“ dodali.

FOTO: Studenti a klima

Studenti a klima - All-focusStudenti a klima - All-focusStudenti a klima - All-focusStudenti a klima - All-focusStudenti a klima - studenti – foto AC

Ohlásili další stávky – na 3. a 24. května. Do té doby budou probíhat akce s podobnou tematikou na lokální úrovni. Na dotaz Našeho REGIONU Doubravský upřesnil, že se bude jednat o různé přednášky či diskuse, konat se mohou i jiné lokální akce. Připomněli, že do mezinárodní stávky 15. března se zapojilo 15 měst České republiky. Celkově to byla více než stovka zemí a takřka 1800 míst.

Víkendový protest by nebyla stávka

Na dotaz jedné z novinářek, proč nedělají stávky ve volnu, což je podle jejích slov jednou z výtek části veřejnosti, odpověděli, že v takovém případě by to nebyla stávka, ty se dělají v době určitých povinností (práce nebo školy), aby upozornily na problém, vzbudily zájem a nutily k řešení. „Kdybychom se sešli o víkendu, naše akce by nevzbudily zájem a vy byste tady neseděli,“ řekl Doubravský směrem k novinářům. Čím méně je času na řešení klimatické krize, tím je podle studentů a studentek hnutí silnější a početnější.

Studentům a studentkám je třeba naslouchat. Apelují, že změny klimatu se týkají nás všech!

Studenty a studentky děsí extrémní výkyvy počasí, ničivé sucho, katastrofální povodně a hurikány. „S tím se pojí i další problémy. Oteplování planety má přitom z velké části na svědomí člověk,“ uvedli. „Pokud celkové oteplení planety přesáhne 1,5 °C, může dojít k nezvratným změnám. Pokud chceme oteplení zabránit, musíme okamžitě začít snižovat množství skleníkových plynů, které vypouštíme do atmosféry. Máme přibližně 12 let na to, abychom začali jednat,“ řekli.

Na vypouštění emisí skleníkových plynů se podle jejich slov podílí i Česká republika. „V rámci Evropské unie jsme v přepočtu na obyvatele čtvrtým největším znečišťovatelem. Jako rozvinutá země máme přitom možnosti, jak emise snižovat. Jako země, která nese historickou odpovědnost za skleníkové plyny v atmosféře, máme dokonce tu povinnost,“ upozornili.

Před 12 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Reklama