Studenti doletěli na Mars a zpět. Za sto hodin

Pět studentů, 25 metrů čtverečních a 101 hodin neboli 6060 minut neboli 363 600 vteřin. To je studentská soutěž Expedice Mars v číslech. Před Vánoci se unikátní simulace vesmírného letu na Mars zúčastnil i student Keplerova gymnázia Josef. Cílem Expedice je najít studenty, kteří se zajímají o přírodní vědy a chtějí se dozvědět, jak probíhá vesmírná mise.

Expedice Mars je mezinárodní soutěž organizovaná Dětskou tiskovou agenturou pro mládež ve věku od 13 do 18 let, která se zajímá o přírodní vědy a techniku. Soutěž vznikla před 15 lety a pořádají ji lidé, kteří si jí sami prošli jako účastníci.

Postoupilo deset nejlepších

Výběru účastníků je věnována velká pozornost. Internetová kola prověří motivaci zájemců, semifinále se účastní 25 nejlepších z projektového kola. Ze semifinále postupuje deset nejlepších, které čeká eurotrip a finále. Na konci finále je vybrána pětice nejlepších, kteří se zúčastní simulované mise na Mars dlouhé přes 100 hodin.

FOTO: Studenti letěli na Mars

Studenti letěli na Mars - Posádka při práciStudenti letěli na Mars - Na MarsuStudenti letěli na Mars - Sběr vzorků na Marsu

Let na Mars se konal na Hvězdárně Vyškov v rámci 15. ročníku soutěže Expedice Mars a šlo o nejdelší studentský simulovaný let na rudou planetu v Evropě. Byl dlouhý 100 hodin a jeho součástí byl také výstup dvou členů posádky na povrch Marsu.

Museli si rozumět

„Snažili jsme se účastníky připravit na náročné podmínky simulace. Na základě jejich reakcí na nejrůznější situace jsme potom vybírali ty, kteří si spolu budou nejlépe rozumět, dokážou pracovat samostatně i jako tým, a hlavně budou schopni ustát i krizové situace,“ popsal velitel Expedice Michal Vyvlečka.

Planety, kde by mohl být život a kam by se mohli obyvatelé planety Země v budoucnosti přesunout...

Letenka přímo do vesmíru. Na kterou planetu se přesuneme, až to tady bude k nevydržení?

„Je to již naše pátá simulace a zároveň i náš pátý rok spolupráce s Hvězdárnou Vyškov. Ta má prostory, které se pro simulaci výborně hodí. Po celou dobu můžeme být v jedné budově s účastníky simulace, takže jsme jim neustále na blízku, zároveň jsme ale ve zcela oddělených místnostech,“ doplnil velitel simulace Jan Jurica s tím, že se pořadatelé snaží o to, aby vše bylo co nejreálnější. „Posádka tedy před svým odletem odevzdává telefony a ani z počítačů na misi se nemůže připojit na internet. Ke kontaktu s rodinou a přáteli tedy dochází jen velmi zřídka,“ popsal Jurica.

Tento článek pochází z webu Vaše 6.
Dnes, 11:44
Fotbalová Sparta ve 20. letech minulého století vládla a šířila slávu rudých barev po celé...
Dnes, 11:30
Z tak šíleného zážitku by se zbláznil každý z nás. Talentovaný básník, občanským povoláním lékárník,...
Dnes, 10:00
Než si avokádo nebo mango koupíme, je dobré si ujasnit na co budeme toto ovoce...
Dnes, 08:00
Jmenoval Allen Welsh Dulles (7. 4. 1893 - 29. 1. 1969) a do čela CIA...
Včera, 17:30
Uznávaný hudební skladatel a kritik, jeden z nejvýraznějších představitelů německého romantismu. Robert Schumann však po...
Včera, 16:00
Ti starší si připomenou jeho díla, která museli znát jako povinnou četbu, pro ty mladší...
Včera, 14:00
Temnooká diva s hřívou černých vlasů a překrásným hlasem si vydobyla místo v panteonu nejlepších světových pěvkyň...
Včera, 13:39
William Abner Eddy se narodil 28. ledna 1850 v New Yorku v rodině pastora. Stejně...
křen, jídlo, zdraví
Včera, 11:30
Také zbožňujete k masovým pokrmům křen? Kdo asi ne, že? Je to vynikající bylina, která...
Včera, 11:11
Růžové brýle měl premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho sen o státní letecké záchranné službě, která...
Reklama