7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Studentky a studenti v Česku se připojí k mezinárodní stávce za klima. Do ulic vyjdou v pátek 15. března ráno!

Stávka za klima se uskuteční i v České republice. Skupina studentů a studentek středních škol z různých měst a obcí vydala prohlášení, na základě kterého se přidávají k mezinárodnímu studentskému boji za klima. Stávka, pořádaná „Fridays for Future ČR“, se uskuteční v pátek 15. března od osmi hodin, v Praze to bude na Malostranském náměstí, odkud studentstvo vyjde do ulic. Připojit se mohou i další skupiny veřejnosti.

Reklama

„Prohlášení zatím podepsalo přes šest set studentů a studentek. Stávku jsme oznámili v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci,“ uvedl pro Náš REGION jeden z iniciátorů Petr Doubravský. V tentýž den se uskuteční studentské stávky ve více než 50 zemích světa. „Podobné stávky probíhají po celém světě již od loňského září, kdy tehdy patnáctiletá švédská studentka Greta Thunberg přestala na protest proti ignoraci změn klimatu chodit každý pátek do školy,“ uvádějí české studentky a čeští studenti.

Kvůli znečištění ovzduší předčasně umírá 4,5 milionů lidí ročně. Pomoci mohou samosprávy i běžní občané!

Máme posledních dvanáct let na změny

„Rozhodli jsme se upozornit na změny klimatu a kritizovat nečinnost společnosti a politiků. Požadujeme rychlá a jasná opatření vedoucí k záchraně klimatu,“ píšou. Odvolávají se na zprávu Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN (tzv. IPCC) z loňského podzimu. „Podle té máme posledních dvanáct let na to, abychom učinili dalekosáhlé změny v naší ekonomice a radikálně snížili množství vypouštěných emisí uhlíku a odvrátili tak hrozící ekologický kolaps,“ uvádějí mimo jiné v prohlášení.

Změny klimatu mají konkrétní dopady

„Změn klimatu si můžeme všimnout všude kolem nás. Dopadají jak na nás, tak na zbytek světa. Ať už je to sucho, povodně, hurikány anebo čím dál častější výkyvy počasí. Podílejí se zásadně na společenských problémech, jako jsou například válečné konflikty nebo tolik diskutovaná migrace. Pokud okamžitě nezačneme jednat, tyto problémy nás čekají v mnohem větší míře,“ apelují. Požadují, aby se klimatická krize začala vnímat jako skutečná krize.

FOTO: Stávka studentů za klima

Stávka studentů za klima - Policejní pochod BrdyStávka studentů za klima - labutě, příroda, zvířataStávka studentů za klima - Stredoskolska stavka za klima

Politici zavírají oči nad vědeckými poznatky

„Ve škole se učíme, jak důležité jsou vědecké poznatky. Politici před vědeckými poznatky ale zavírají oči. Jejich reakce na vědecká varování neodpovídají závažnosti situace. Příkladem může být prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. Náš stát investuje z převážné většiny do fosilního průmyslu namísto do čistých zdrojů energie. Jako vyspělá země však máme mnohem větší možnosti řešit změny klimatu, než země tzv. třetího světa. Zatímco politikům dochází výmluvy, nám všem dochází čas.

Před 1 hodinou
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 2 hodinami
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama