-9℃
Dnes je 22. leden , svátek má Slavomír

Studentovi hrozí kriminál za účast na demonstraci. Na pražské „fildě“ se diskutovalo o situaci v Maďarsku!

O protestech a represích v Maďarsku diskutovali v aule Filozofické fakultury Univerzity Karlovy studenti Středoevropské univerzity v Budapešti Adrien Beauduin a Miriam. Besedu uspořádal Kolektiv 115. Oba studenti se zúčastňují protestů proti kriminalizaci lidí bez domova, omezování akademických svobod či proti „otrockému zákonu“, kdy zaměstnavatel může požadovat 400 hodin přesčasů ročně s proplacením do tří let.

Reklama

Zamýšleli se mimo jiné nad tím, proč autoritářské režimy v současné době slaví leckde úspěch. „Tyto režimy nabízí lidem jistotu nikoli ekonomickou, ale kulturní,“ řekl Adrien. To podle něj znamená, že se snaží vytvořit pocit ohrožení a tváří se jako záchrana – ať už je to vyvolávání strachu z uprchlíků nebo dojmu, že zachraňují to, aby „žena byla žena“ a „muž byl muž“, jsou proti odlišnostem, vyzdvihují „tradiční rodinu“ a snaží se skandalizovat ty, kteří dané režimy kritizují.

Podzimní víkend na otočku. Zajeďte do Budapešti, kde se zastavil čas

Miriam dodala, že režim klade důraz na „křesťanské hodnoty“, proto proti studentům používá i to, že demonstrovali v době, kdy ve městech byly vánoční stromečky a adventní výzdoba. Jsou prezentováni tak, že tím se staví proti „křesťanským hodnotám“. Ačkoli režim přijímá zákony proti zaměstnancům či lidem na dně, má podporu veřejnosti, neboť se snaží nastolovat jiná témata, která prezentuje jako zásadní.

Studenti se spojují s odbory

„Nejdřív to byl boj proti uprchlíkům. Když v Maďarsku žádní nejsou, bylo třeba najít dalšího nepřítele,“ shodli se studenti, podle kterých se režimu daří témata do veřejného prostoru dostat a nastolit úhel pohledu. Přesto se – kvůli zákonům proti zaměstnancům, akademických svobodám či lidem na dně – daří spojovat odbory, studenty a další. Propaganda o tom, že za všechno zlo může George Soros, podle nich přestává fungovat, lidé vidí, že zákony nemění a nezdražuje on, ale maďarská politická reprezentace.

FOTO: Diskuse o Maďarsku na FF UK

Diskuse o Maďarsku na FF UK - Z besedy – foto ACDiskuse o Maďarsku na FF UK - Z besedy 2 – foto ACDiskuse o Maďarsku na FF UK - All-focus

Studenti nicméně podotkli, že zatím by zřejmě nikdo jiný než Fidezs (tedy strana premiéra Viktora Orbána) nevyhrál. Parlamentní opozice podle nich nemá ucelený koncept a protivládní mimoparlamentní hnutí ji zatím nepodporuje, což se ale může do budoucna změnit. Solidaritu mnozí vyjadřují i univerzitě CEU, jejíž osud je nejistý, možná se kvůli přísné maďarské legislativě bude muset přestěhovat mimo Maďarsko – univerzita není totiž maďarská, ale americká, byť ve Spojených státech nemá kampus. Pikantní na tažení proti „Sorosově univerzitě“ je, že Orbán obdržel v roce 1989 od Sorosovy nadace stipendium v anglickém Oxfordu, kde krátce studoval na Pembroke College.

„Nepřítel společnosti“

Obraz vytváření „veřejného nepřítele“ zažívá belgicko-kanadský student Adrien na vlastní kůži. Během protestů byl totiž spolu s dalšími zatčen. „Ničeho jsem se nedopustil, na demonstraci jsem poklidně stál, což je zachyceno i na videu,“ řekl. Zatčen byl proto, že v tu chvíli stál nedaleko zapálených sáněk, sám ale nic nezapaloval. Přesto je obviněn ze zločinu proti veřejnému činiteli, hrozí mu dva až osm let odnětí svobody. Dva dny strávil ve vazbě. Podle svých slov jej naštěstí neodsoudili během pár dnů, jak se v Maďarsku při „rychlých soudech“ stává.

Brazilští policisté založili instagramový účet na podporu gayů, leseb či transgender lidí, proti násilí a předsudkům

„Nemají důkazy,“ dodal. Je si však vědom toho, že jej režim ukazuje jako exemplární příklad „nepřítele společnosti“ – kvůli studiu na CEU mu je předhazován již zmíněný Soros, který univerzitu založil a provozuje. Adrien je také vykreslován jako cizinec, který mluví do maďarských záležitostí a navíc studuje genderová studia, jež vláda zakázala studovat. V rámci besedy podotkl, že děkuje českým studentům, kteří mu vyjádřili obrovskou podporu. V Praze se podle svých slov cítí dobře.

Včera, 19:00
Čechoslováci v gulagu, Všechno bude, Planeta Česko, King Skate – tyto a další snímky dosáhly...
Včera, 17:30
Velkým překvapením pořadu „Hovory W s hosty“ se letos 13. ledna v pražském divadle Karla...
Včera, 16:00
Narodila se roku 291 a pocházela z bohaté římské rodiny a vynikala neobyčejnou krásou. Musela...
Včera, 14:00
Trápíme nebo pyšníme se tímto důležitým kouskem prádla už pár tisíc let. Může jít o...
Včera, 11:30
Kdo si dává jablko na závěr dne, ten rozhodně dobře dělá. Jablíčko je totiž hotový...
Včera, 10:00
Rasputin se narodil v malé ruské vesnici 21. ledna 1869 a ovlivnil dějiny 20. století...
Včera, 08:41
Bacha, revizor jde! Těch, kdo by se zadrženým dechem takto reagovali kvůli jízdě bez platného...
Včera, 08:00
Vnímáte, jak se čas stále zrychluje? Když jste byli dětmi, čas vám plynul mnohem pomaleji...
20.1.2019
Prvoligové týmy pokračují v přípravě na první kolo FORTUNA:LIGY, jež je už jen dva týdny...
20.1.2019
Sv. Fabián se narodil kolem roku 200, úřad zastával v letech 236 až 250 a...
Reklama