24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Švandovo divadlo slaví sté výročí Česka v Americe. Herci hrají pro diváky anglicky

Část souboru pražského Švandova divadla je až do konce září na dvanáctidenním turné ve Spojených Státech. Ve Washingtonu a v New Yorku uvádí osm představení tří inscenací, které herci smíchovské scény nastudovali v angličtině. Patří k nim i hra Protest/Rest v podání Tomáše Pavelky a Roberta Jaškówa.

Reklama

Součástí programu jsou i debaty s americkými diváky a pocta Václavu Havlovi, uspořádaná Columbia University, kam byli čeští divadelníci pozváni. Uvedena budou rovněž scénická čtení her Pohřeb až zítra autorky Natálie Kocábové a Pankrác´45 od Martiny Kinské v podání newyorských herců.

FOTO: Švandovo divadlo v USA

Švandovo divadlo v USA - 1_Robert Jaskow a Tomas Pavelka v New Yorku_foto archiv Svandova divadla_repro zdarmaŠvandovo divadlo v USA - 2_Tomas Pavelka a Robert Jaskow na Vaclav Havel s Place ve Washingtonu_foto archiv Svandova divadla_repro zdarmaŠvandovo divadlo v USA - 3_Ve Washingtonu ve hre Pankrac 45 vystoupila i Eva Josefikova_foto archiv herecky_repro zdarmaŠvandovo divadlo v USA - 4_Eva Josefikova v inscenaci Pankrac 45_foto Ivo Dvorak_repro zdarmaŠvandovo divadlo v USA - 5_Kufry do USA sbalila Klara Cibulkova s fotografii manzela Tomas Pavelky_Andrea Bursova_ Robert Jaskow_Reka Derzsi_Eva Josefikova_foto Jozef Hugo Cacko_repro zda

„Naše účinkování ve Washingtonu je největší kulturní akcí spojenou s tamějšími oslavami stého výročí vzniku Československa,“ uvedl ředitel Švandova divadla Daniel Hrbek. „V New Yorku v době našeho hostování proběhne Vaclav Havel Day. Je skvělé, že máme příležitost předvést svoje inscenace právě v tomto kontextu a ve chvíli, kdy bude pozornost části americké veřejnosti upřena na naši zem a kulturu,“

Švandovo divadlo zahájí sezónu v podzemí, Velký sál prochází rekonstrukcí

Večer s Madeleine Albright

Hostování završí galavečer v Bohemian National Hall na Manhattanu. Ten je zamýšlen i jako pocta Madeleine Albright, která bude i jeho hlavním hostem. Večerem bude provázet herečka a zpěvačka Christine Ebersole. Držitelku dvou cen Tony v kategorii nejlepší herečka zná české publikum například z filmů Vlk z Wall Street nebo Amadeus.

Hercem jsem se stal, protože jsem ve škole zlobil, říká Robert Jašków

Pozvání do Washingtonu dostalo Švandovo divadlo z české ambasády, z Georgetown University a z instituce The Laboratory for Global Performance and Politics. České divadelníky vyzval k účasti také newyorský festival Rehearsal for Truth, zaměřený na tematiku lidských práv.

„Americká strana má zájem především o hry související s problémy současného světa a s bojem jednotlivce o vlastní svobodu. V centru pozornosti je také otázka migrace a jejího vlivu na divadelní umění a společnost,“ dodal Daniel Hrbek.

Ve Švandově divadle pomalu balí kufry. Klára Cibulková, Robert Jašków nebo Eva Josefíková se předvedou v Americe

V USA není Švandovo divadlo poprvé, za poslední čtyři roky zde odehrálo už přes 80 představení. Další vystoupení tu plánuje v roce 2020.

Před 33 minutami
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 2 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama