Svatého Fabiána vybrala za papeže bílá holubice a on nakonec pokřtil i císaře. Co skvělého ještě vykonal?

Další fotky

Sv. Fabián se narodil kolem roku 200, úřad zastával v letech 236 až 250 a stal se, zcela nečekaně, 20. papežem. I když byl do té doby jen prostým věřícím bez vzdělání, stal se nakonec jedním z nejvýznamnějších papežů v období raného křesťanství vůbec.

Obrat ve Fabiánově dosud prostém životě nastal, když se po smrti předchozího papeže Antera konala volba nového. Fabián se jí zúčastnil jako jeden z obyčejných křesťanů a ani neměl žádnou šanci být zvolen. Během volby však podle legendy na jeho hlavu usedla bílá holubice, což bylo považováno za Boží znamení a Fabián byl ihned zvolen papežem. I

Tip na výlet do zimního zámku v Mníšku pod Brdy. Necháte se nalákat na zahradu ze 17. století?

Křesťanská církev se rozrůstala, počet věřících rostl a Fabián mohl uplatnit své organizační schopnosti. Rozdělil správu Říma na 7 diakonátů (okrsků). V čele každého stál jáhen, jmenovaný papežem, který pečoval o chudé, nemocné, sirotky a vdovy. Rovněž se ve svém okrsku staral o kaple a útulky. Jáhnové měli pokračovat v již  započatém díle a zapisovat události v životě mučedníků.

Dále Fabián nařídil, aby na Zelený čtvrtek byly svěceny oleje do lamp a starý olej z předchozího roku spalován, aby do nového roku nebyl přenášen stejný, tj. starý oheň. (Nový rok tehdy začínal velikonoční sobotou, někdy na Velký pátek). Rovněž vysílal různé misie a věrozvěsty šířit křesťanství do Galie (dnešní Francie), do Arles, Toulouse, Paříže a dalších měst. Vznikly tam, tehdy ještě malé, křesťanské komunity. Papež Fabián pokřtil také císaře Filipa Arabského a jeho syna, který se tak stal prvním křesťanským římským císařem. Za jeho panování v letech 244 až 249 ustalo pronásledování křesťanů. Císař pocházel z římské provincie Arabia (dnešní jižní Sýrie).

Král Knut se stal svatým proto, že šířil křesťanství na severu. Co má společného s knutou?

Fabián stál v čele církve 14 let. Po smrti Filipa Arabského nastoupil na trůn nový císař, Decius (vládl v letech 249-250) a nanovo začalo pronásledování křesťanů. Císař nařídil, aby každý občan v celém impériu na důkaz loajality vůči státu obětoval bohům před obětní komisi. Po obětování dostal potvrzení, tz. libellus.

Pokud někdo nedostal potvrzení, hrozily mu represe – nucené práce, vyhnanství či poprava. Následkem tohoto tvrdého postupu zemřel, kromě mnoha jiných, i papež Fabián, který byl 20. ledna roku 250 pravděpodobně sťat.

Proč je vám zima v tramvajích a autobusech? Dopravní podnik má vysvětlení

Církvi přineslo toto pronásledování v dalších letech problém, jak se zachovat k lidem, kteří tím, že zapřeli svou křesťanskou víru, selhali nebo si za úplatek opatřili potvrzení.

Fabiánův sarkofág byl nalezen v Kalixtových katakombách a pak přenesen do kostela světců, do chrámu sv. Šebestiána. Hrob je opatřen řeckým nápisem „FABIANOS EPI, UTR“ – Fabián, biskup a mučedník. Svátek sv. Fabiána papeže připadl na výročí sv. Šebestiána a od 11. století jsou uctíváni 20. ledna oba dva.

V Orlově bude odhalena dřevěná socha brdského rytíře Fabiána

Pranostiky připomínají, že nastává nejkrutější období roku, tzv. fabiánská zima. Dostavuje se s pravděpodobností 65 %:

 • Fabiánky – radovánky (= zimní radovánky).
 • Fabiánská zima pálí.
 • Fabiánské mrazy málokdy schází.
 • Fabiánské zimy se i cikán bojí.
 • Jestli se na svatého Fabiána a Šebestiána někdo rozstůně, ne tak brzo a ne tak snadno ku zdraví přijde.
 • Když přichází Fabián se Šebestiánem, je možno ve stromech zaslechnout novou mízu.
 • Na Fabiána a Šebestiána začíná se pravá zima.
 • Na svatého Fabiána a Šebestiána stromům opět míza dána.
 • Na svatého Fabiána cesta zvoní pod nohama.
 • Na svatého Šebestiána se musí někdo utopit, nebo zmrznout.
 • Nezmrzne-li cikán do Fabiána a Šebestiána, potom už nezmrzne.
 • O svatém Fabiánu a Šebestiánu zalézá zima za nehty i otužilému cikánu.
 • Stromy se dají prořezávat jen do svatého Fabiána a Šebestiána.
 • Svatý Fabián – zimy pán.

Prokletý duch zesnulého bloudí v brdských lesích. Děsivý Fabián nese podobu myslivce

Výskyt jména a příjmení Fabián

Jméno Fabián má přes 206 lidí, věkový průměr je 11 let. Od 30. let se vyskytuje jednotlivě, s novým tisíciletím výskyt stoupá a nejvíce se použilo v roce 2016 – 38 jmen. Existuje i v ženské podobě Fabiana/Fabiána, kterých u nás žije 15. Příjmení Fabián má přes 900 lidí, věkový průměr je 42. let. Vyskytuje se od 20. let do současnosti, nárůst je kolem 30. let, nejvíce pak v r. 1981 – 24 příjmení.

FOTO: Svatý Fabián

Svatý Fabián - Sv. Fabian – wikipediaSvatý Fabián - Fabián – Zprávy PříbramSvatý Fabián - Císař Decius – wikipediaSvatý Fabián - Kalixtovy katakomby – Sygic TravelSvatý Fabián - Brdy – Fabiánovo lože – wikipedia-
Další fotky
Svatý Fabián - Císař Filip Arabský – wikipediaSvatý Fabián - Kalixtovy katakomby – Sygic TravelSvatý Fabián - Kalixtovy katakomby – wikipediaSvatý Fabián - Křesťané vykonávající bohoslužbu v Kalixtových katakombách – wikipediaSvatý Fabián - Philippův antoninián – wikipediaSvatý Fabián - Socha svatého Fabiána, Zákupy, Mostecká ulice – wikipedieSvatý Fabián - Strážce Brd – Fabián – DeníkSvatý Fabián - Výskyt jména FabiánSvatý Fabián - Výskyt příjmení FabiánSvatý Fabián - Na turisty budou dohlížet kromě policejních hlídek a správy CHKO také patron zdejších lesů Fabián s lesní vílou Brdulí. – novinky.czSvatý Fabián - Fabiana_Bytyqi_–_Show_Jana_Krause_2016 wikipedie

Mezi nejznámější Fabiány patří Fabián neboli Babí Jan, patron Brdských lesů. Podle pověsti byl rytířem, který opustil svou milenku. Nešťastná to dívka ho zaklela v lesního ducha, který nenajde klidu a musí se jako duch toulat kolem svého hradu. Sídlo má na hoře Velká Baba v blízkosti města Hostomice pod Brdy. Ukazují tu také kámen, zvaný Fabiánova postel nebo lože, na které má odpočívat. Je to skalka z velkých kamenů. Podle pověsti se jedná o trosky hradu, na němž Fabián bydlel. Zjevuje se také na hoře Plešivec, kde má svoji zahrádku. Fabián má podobu vousatého muže v mysliveckém. V místním lidovém umění je zobrazován v šatech z kůry a šišek. Ohlašuje se táhlým děsivým houkáním, ale nikomu neubližuje. V současnosti už není Fabián sám, dal se dohromady lesní vílou Brdulí. Tak ať jim to po jeho dlouhé samotě klape! Nejznámější Fabianou u nás je zcela jistě Fabiana Bytyqi (čti bytyči), boxerka zvaná Andělská pěst (nar. 1995), juniorská mistryně světa v mini muší váze a v kickboxu.

Dnes, 17:30
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
Dnes, 16:00
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
Dnes, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Dnes, 14:00
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Dnes, 11:30
Asi všichni se shodnou na tom, že pražská defenestrace v roce 1618 odstartovala jedno z...
Dnes, 10:00
Původně se jmenovala Eliza Rosanna Gilbertová (17. 2. 1821 – 17. 1. 1861), známější je...
Dnes, 08:00
Leden je nejlepším obdobím, jak jít fakt opravdu do sebe. Možností je několik. Začtěte se...
Včera, 20:14
Svým původem i životními osudy byl předurčen, aby zaujímal levicové postoje. Ostatně po první světové...
Včera, 17:31
Jinak asi případ Hamiltona Howarda „Alberta" Fishe (19. 5. 1870 – 16. 1. 1936) hodnotit...
Včera, 16:00
Slunce bylo vždy božstvem. Od nejstarších dob a po celém světě. Pro každou kulturu, pro...
Reklama