Svátek má Barbora, oblíbené české jméno. Víte, která jeho nositelka byla nejslavnější?

Další fotky

Barbora, Barbara, Varvara, Babeta jsou jména odvozená od jednoho slova – barbar. Vzdělaní Řekové toto pojmenování užívali pro všechny cizince, jejichž řeč jim zněla příliš tvrdě. V původním významu to znamenalo něco jako „brebta“ nebo „brblat“. U nás to bylo podobné s označením pro Němce. Češi jim nerozuměli, tak pro ně Němci byli „němí“!

Nikomedie, Malá Asie

Život sv. Barbory, svaté panny a mučednice, známe pouze z legend, které se v určitých popisech událostí rozcházejí. Pravděpodobně se narodila ke konci 3. století a byla jedináček. Byla to velmi krásná a moudrá dívka. Otec Dioskuros, bohatý a fanatický pohan, ji chtěl uchránit před svody světa. Nechal proto vystavět věž se dvěma okny, kam ji zavřel. Tam žila v přepychu s početným služebnictvem. Zvláště chtěl zamezit tomu, aby nepřijala stále se rozmáhající nové náboženství – křesťanství. To ale netušil, že už předtím se rozhodla neprovdat a zaslíbila se Kristu. Jednou předstírala nemoc a kněz, převlečený za lékaře, ji pokřtil. Nechala probourat zeď pro další okno, symbolicky to znamenalo Svatou trojici.

Zuřící otec

Když to její otec zjistil, byl vzteky bez sebe a chtěl ji na místě zabít mečem. Barboře se však podařilo uprchnout do hor. Jedna skála se otevřela a mohla se ukrýt. Stala se tak patronkou horníků. To vše viděl jeden pastýř, který v okolí pásl své stádo. Stal se svědkem tohoto zázraku a otci pak prozradil dívčin úkryt.

Na svatou pannu Kateřinu, sluší se schovati pod peřinu. Víte, proč byla tak oblíbená?

Soud

Rozlícený otec dotáhl Barboru ke dvoru římského místodržícího, k soudci Marcianovi. Protože zůstávala pevná ve své nové víře, tak ji za to postihl trest – bičování. U mučení byla přítomna jiná dívka, Julie (Juliana) a pro vzájemnou podporu prohlásila před soudcem, že je také křesťanka. Barboře se rány ihned zázračně zahojily.

Když ani bičování nepomohlo a Barbora se stále hlásila k jednomu Bohu, soudce nařídil pálení ohněm a pro potupu jí nechal uříznout prsy. Nahou ji vedli na popraviště, kde jí sám otec, pravděpodobně r. 311, setnul mečem hlavu. Vzápětí anebo cestou z popraviště ho jako odplatu zasáhl blesk. Proto je Barbora také patronkou dělostřelců. Julie byla rovněž popravena mečem.

Před smrtí se modlila za kající hříšníky a je uctívána jak přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti.

Zobrazována je s věží, malým dělem, kalichem (symbol posvěceného vína) a palmovou ratolestí.

Na bílé Vánoce to letos nevypadá. Nebo že by si svatá Cecilie schovávala sníh až na advent?

Sv. Barbora jako patronka

Horníci ji mají za svou ochránkyni proti náhlému úmrtí způsobenému důlními závaly. V jedné legendě je uvedeno, že když její otec napřáhl meč, otevřela se země a Barboru přikryla. Ale otec měl větší moc a sílu, a popravu dokončil.

V Kutné Hoře, známé dolováním stříbra, je výstavný chrám sv. Barbory.

FOTO: Svatá Barbora

Svatá Barbora - geocatching.comSvatá Barbora - cs. wikipedia.org21Svatá Barbora - ceskamincovna.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes.czSvatá Barbora - cs. wikipedia.org
Další fotky
Svatá Barbora - commons.wikimedia.orgSvatá Barbora - cs. wikipedia.org3Svatá Barbora - deskram.netSvatá Barbora - Ignác Viktorin Raab – Sv. Barbora – patronka umírajících – sbirky.moravska-galerie.czSvatá Barbora - jablonecky.denik.czSvatá Barbora - Jméno BarboraSvatá Barbora - mesto rudolfov – 1.czSvatá Barbora - mesto rudolfov.czSvatá Barbora - postoj.skSvatá Barbora - postoj.skSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 1.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 4.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 5.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 7.czSvatá Barbora - sk.wikipedia org

Barbořino světlo

Aby horníci byli ochráněni proti neštěstí, zapalují v dolech Barbořino světlo. V Rudolfově u Českých Budějovic, kde se již od 14. st. dolovalo stříbro, se tradičně v den jejího svátku koná průvod světel, kahanů a lamp.

Je rovněž patronkou dělostřelců a chrání před zásahy dělovou koulí. V minulosti, kdy ještě neexistovaly kompaktní náboje do děl tak, jak je známe, byl střelný prach na francouzských a španělských lodí uskladněn ve skladišti nazvaném „Barbara Sante“ nebo jen „Barbora“. Nad vchodem do prachárny byl pověšen její obraz.

 

Včera, 17:30
Hlavním aktérem tohoto příběhu se stal svatý Pavel z Tarsu, předtím Saul anebo česky také Šavel. Zapřisáhlý nepřítel...
Marcel Winter
Včera, 17:07
České strojírenské firmy by mohly ve Vietnamu nabídnout především větrné elektrárny, osobní i nákladní automobily,...
výčep
Včera, 16:00
Touto písní od Jaroslava Uhlíře, vždy začínal jeden z prvních českých sitkomů s názvem „Hospoda“....
Včera, 14:00
Na podzim roku 2017 zachytila antarktická observatoř „Ledová kostka“ velice zvláštní částici s extrémně vysokou...
Včera, 12:01
Mengeleho dvojče A-782. Tak zní název knihy publicisty Pavla Barocha vyprávějící příběh Jiřího Fišera, posledního...
Včera, 11:30
Jeden z nejpodivuhodnějších českých umělců dvacátého století téměř nevytáhl paty z Kyjova. Ale svět si...
Včera, 10:00
Jmenovala se Mihrimah a její životní dráha byla samozřejmě dána tím, že se narodila jako...
Včera, 08:00
Kdo se myje, smývá ze sebe milost boží. Zajímavý slogan, že? Byl na vývěsním štítě...
24.1.2020
Soutěž Auto roku letos vstoupila do 26. ročníku. Hodnocení vozů, které má pod palcem Svaz...
24.1.2020
Když je člověk nešťastný, je ochoten podstoupit cokoliv, co mu jen trochu pomůže. I to,...
Reklama