18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Svátek má Barbora, oblíbené české jméno. Víte, která jeho nositelka byla nejslavnější?

Další fotky

Barbora, Barbara, Varvara, Babeta jsou jména odvozená od jednoho slova – barbar. Vzdělaní Řekové toto pojmenování užívali pro všechny cizince, jejichž řeč jim zněla příliš tvrdě. V původním významu to znamenalo něco jako „brebta“ nebo „brblat“. U nás to bylo podobné s označením pro Němce. Češi jim nerozuměli, tak pro ně Němci byli „němí“!

Reklama

Nikomedie, Malá Asie

Život sv. Barbory, svaté panny a mučednice, známe pouze z legend, které se v určitých popisech událostí rozcházejí. Pravděpodobně se narodila ke konci 3. století a byla jedináček. Byla to velmi krásná a moudrá dívka. Otec Dioskuros, bohatý a fanatický pohan, ji chtěl uchránit před svody světa. Nechal proto vystavět věž se dvěma okny, kam ji zavřel. Tam žila v přepychu s početným služebnictvem. Zvláště chtěl zamezit tomu, aby nepřijala stále se rozmáhající nové náboženství – křesťanství. To ale netušil, že už předtím se rozhodla neprovdat a zaslíbila se Kristu. Jednou předstírala nemoc a kněz, převlečený za lékaře, ji pokřtil. Nechala probourat zeď pro další okno, symbolicky to znamenalo Svatou trojici.

Zuřící otec

Když to její otec zjistil, byl vzteky bez sebe a chtěl ji na místě zabít mečem. Barboře se však podařilo uprchnout do hor. Jedna skála se otevřela a mohla se ukrýt. Stala se tak patronkou horníků. To vše viděl jeden pastýř, který v okolí pásl své stádo. Stal se svědkem tohoto zázraku a otci pak prozradil dívčin úkryt.

Na svatou pannu Kateřinu, sluší se schovati pod peřinu. Víte, proč byla tak oblíbená?

Soud

Rozlícený otec dotáhl Barboru ke dvoru římského místodržícího, k soudci Marcianovi. Protože zůstávala pevná ve své nové víře, tak ji za to postihl trest – bičování. U mučení byla přítomna jiná dívka, Julie (Juliana) a pro vzájemnou podporu prohlásila před soudcem, že je také křesťanka. Barboře se rány ihned zázračně zahojily.

Když ani bičování nepomohlo a Barbora se stále hlásila k jednomu Bohu, soudce nařídil pálení ohněm a pro potupu jí nechal uříznout prsy. Nahou ji vedli na popraviště, kde jí sám otec, pravděpodobně r. 311, setnul mečem hlavu. Vzápětí anebo cestou z popraviště ho jako odplatu zasáhl blesk. Proto je Barbora také patronkou dělostřelců. Julie byla rovněž popravena mečem.

Před smrtí se modlila za kající hříšníky a je uctívána jak přímluvkyně za šťastnou hodinu smrti.

Zobrazována je s věží, malým dělem, kalichem (symbol posvěceného vína) a palmovou ratolestí.

Na bílé Vánoce to letos nevypadá. Nebo že by si svatá Cecilie schovávala sníh až na advent?

Sv. Barbora jako patronka

Horníci ji mají za svou ochránkyni proti náhlému úmrtí způsobenému důlními závaly. V jedné legendě je uvedeno, že když její otec napřáhl meč, otevřela se země a Barboru přikryla. Ale otec měl větší moc a sílu, a popravu dokončil.

V Kutné Hoře, známé dolováním stříbra, je výstavný chrám sv. Barbory.

FOTO: Svatá Barbora

Svatá Barbora - geocatching.comSvatá Barbora - cs. wikipedia.org21Svatá Barbora - ceskamincovna.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes.czSvatá Barbora - cs. wikipedia.org
Další fotky
Svatá Barbora - commons.wikimedia.orgSvatá Barbora - cs. wikipedia.org3Svatá Barbora - deskram.netSvatá Barbora - Ignác Viktorin Raab – Sv. Barbora – patronka umírajících – sbirky.moravska-galerie.czSvatá Barbora - jablonecky.denik.czSvatá Barbora - Jméno BarboraSvatá Barbora - mesto rudolfov – 1.czSvatá Barbora - mesto rudolfov.czSvatá Barbora - postoj.skSvatá Barbora - postoj.skSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 1.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 4.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 5.czSvatá Barbora - pratele-rudolfova.rajce.idnes – 7.czSvatá Barbora - sk.wikipedia org

Barbořino světlo

Aby horníci byli ochráněni proti neštěstí, zapalují v dolech Barbořino světlo. V Rudolfově u Českých Budějovic, kde se již od 14. st. dolovalo stříbro, se tradičně v den jejího svátku koná průvod světel, kahanů a lamp.

Je rovněž patronkou dělostřelců a chrání před zásahy dělovou koulí. V minulosti, kdy ještě neexistovaly kompaktní náboje do děl tak, jak je známe, byl střelný prach na francouzských a španělských lodí uskladněn ve skladišti nazvaném „Barbara Sante“ nebo jen „Barbora“. Nad vchodem do prachárny byl pověšen její obraz.

 

Před 1 hodinou
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Před 3 hodinami
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Včera, 13:27
V pondělí 13. května 2019 zemřel ve věku 80 let básník, dramatik a překladatel Petr...
Včera, 11:30
A ve skutečnosti bylo všechno možná ještě horší. Nechybělo mnoho a Maresjev by nepřežil. Zachránila...
Včera, 10:00
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Reklama