4℃
Dnes je 25. březen , svátek má Marián

Svátek zamilovaných je tady! Byly to původně římské orgie? Zajděte na Vyšehrad!

Další fotky

Oslavy jara a plodnosti patří nejspíš mezi nejstarší rituály lidské civilizace vůbec. Mohou však mít velmi různorodou podobu. Ta křesťanská je spíše umírněná, zatímco orgiím ve starém Římě se hned tak něco nevyrovná ani dnes.

Reklama

Kde se Valentýn vůbec vzal? Na počátku tohoto svátku stojí krvavá historka, poprava sv. Valentýna 14. února roku 269 n. l. Světec přes zákaz římského císaře Claudia oddával římské vojáky, kteří tak jako ženatí nemuseli nastoupit do císařova vojska. To se císaři pochopitelně nelíbilo a milého světce dal nejprve uvěznit a potom popravit. Jistě, stačilo by prohlásit takto uzavřené sňatky za neplatné, Claudius však zřejmě rád řešil problémy méně administrativním, o to však účinnějším způsobem.

Autobusy lásky, sněženky i hromadné svatby. Jak slaví Valentýna ve světě?

Podle jiné varianty této legendy sv. Valentýn zázračně zbavil slepoty dceru jednoho římského prefekta a vzápětí se do ní zamiloval. Prefekt i s celou rodinou se z vděčnosti vzdal římských bohů, kteří mu nijak nepomohli, a obrátil se na křesťanství. Jeho sousedé to nevydýchali, vtrhli do prefektova domu a prefekta i s rodinou a sv. Valentýnem zavraždili.

Angelika zůstává populární i po padesáti letech. Známe 5 důvodů, proč tomu tak je

Existuje však ještě jedno, byť méně romantické vysvětlení původu tohoto svátku. Ve starém dobrém Římě bývalo zvykem 15. února vítat přicházející jaro zcela specifickým způsobem, a to slavností na počest boha Fauna, ochránce stád. Kněží tohoto boha zvaní Luperkové obětovali svému bohu nějaká ta zvířata ze stáda a z jejich kůže nařezali řemínky. Potom oděni v kozlích kůžích běželi ze svahu římského pahorku Palatina a těmito řemínky každého na potkání mrskali pro štěstí. Ženy navíc věřily, že jim takovéto setkání s Luperky přinese i plodnost v manželství. Pověsti o tom, že součástí luperkálií byly nakonec i hromadné sexuální orgie, zřejmě vedly k transformaci tohoto svátku na svátek zamilovaných, doplněných o křesťanskou svatovalentýnskou tradici.

Jak si přičarovat lásku, zdraví nebo peníze, to naše babičky dobře věděly. Vyrobte si kouzelný škapulíř

Valentýn sice přišel o život, my jsme ale bohatší o jeden svátek. Pokud za něj chcete světci osobně poděkovat, můžete tak učinit na pražském Vyšehradě, kde je jako relikvie uložena část jeho ostatků.

Poměrně velký ostatek, lopatka sv. Valentýna, byla v chrámovém depozitáři uchovávána po staletí, ale inkognito, aniž se vědělo, o čí ostatky jde. Identifikovány byly na podzim roku 2002, kdy byly po dlouhé době vyneseny na světlo čtyři barokní monstrancové relikviáře, odložené do „inventáře“ zřejmě při regotizaci kostela. Při restaurování byly samozřejmě otevřeny a v jednom z nich se našla celá lidská lopatka a spolu s ní také tzv. autentika, malý papírový proužek se jménem právě tohoto světce.

FOTO: Sv. Valentýn

Sv. Valentýn - St. ValentineSv. Valentýn - sv. ValentýnSv. Valentýn - P1120929Sv. Valentýn - The Dignified DevilSv. Valentýn - The Circular
Další fotky
Sv. Valentýn - The IndependentSv. Valentýn - vlasno.info

Historie tohoto ostatku není známa. Předpokládá se pouze, že by se mohlo jednat o jednu z akvizic českého krále a římského císaře Karla IV., který byl známý jako veliký sběratel relikvií. V tom případě by zřejmě byla získána v římské bazilice ze 4. st. stojící na Via Flaminia, kde byly ostatky sv. Valentina uchovávány. Do barokního relikviáře byla zřejmě přenesena z nějaké starší schránky. Otázkou rovněž zůstává, jak se však ze sbírky Karla IV., uložené v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, dostala na Vyšehrad. V každém případě je tento ostatek výjimečný už svou velikostí, neboť neustálým dělením relikvií se tyto stále zmenšovaly, takže nejčastěji se dochovaly jen jejich velmi malé, až mikroskopické zlomky. Lopatku sv. Valentýna mohou návštěvníci chrámu spatřit vždy 14. února, kdy bývá vystavována na veřejnosti.

Včera, 17:30
Zdraví je něco, co si za peníze opravdu nekoupíme. To by jistě mohli potvrdit i...
Včera, 16:00
Zahynulo na 250 000 mořských ptáků, 2800 mořských vyder, 300 tuleňů, 250 orlů, asi 22...
Včera, 14:00
Dnešní děti pořád koukají do mobilu nebo do počítače a hrají nejmodernější hry. Ty už...
Včera, 10:00
Dva předcházející tipy na výlet směřovaly na sever, takže nyní by bylo dobré změnit směr...
Včera, 08:00
Před 43 lety, 24. března 1976, zemřel v požehnaném věku 89 let britský polní maršál...
23.3.2019
Kdo nezažil padání vlasů na vlastní kůži, nemůže pochopit, jak to některé ženy a muže...
23.3.2019
Brambory navíc obsahují spoustu vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Jsou ideální superpotravinou.
23.3.2019
V sobotu začala jarní turistická sezona na železnici v Praze a Středočeském kraji. Na koleje...
23.3.2019
Jmenovala se Arabella Churchillová, narodila se 23. března 1648 a dožila se na tu dobu...
23.3.2019
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Reklama