• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Svatobarborské zvony Michal a Ludvík se vydají na dlouhou cestu

  6.11.2021
  Marie Macková

  V pátek 12. listopadu se odehraje snesení svatobarborských zvonů Michal a Ludvík, které vlastní Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora. Zvony budou sneseny z věže bývalé jezuitské koleje a následně budou odvezeny k opravě do zvonařské dílny v nizozemském Astenu.

  Odbornou opravu zvonů zajišťuje mistr Zvonař Petr Rudolf Manoušek, kterého Kutnohořané znají z doby, kdy byl na věž kostela sv. Jakuba umístěn nový zvon Jakub Maria. Tento zvon je kromě jiného dokladem toho, že si lidé na zvony umějí vybrat. Od zavěšení zvonu uplynuly již čtyři roky. I když zvon z důvodu opravy kostela momentálně mlčí, Kutnohořané se mohou do konce kalendářního roku na jeho hlas zase těšit.

  Svatobarborské zvony Ludvík a Michal mlčí od roku 2018, kdy byla zjištěna jejich vážná poškození.  Jediný zvon, který je možné dnes nad městem slyšet je zvon Barbora.  Na obnovu zvonů Ludvíka a Michala je vypsána veřejná sbírka Zvony pro Barboru. Organizátorem sbírky je Římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora. Na transparentní účetu č. 6008553379/0800 je stále možné přispět jakoukoli částkou. Sbírka probíhá také prostřednictvím pokladniček. Jedna z nich je umístěna v chrámu svaté Barbory, druhá je putovní.

  Jak bude snesení zvonů probíhat

  V pátek 12. listopadu kolem 10. hodiny začnou ve věži přípravné práce. Po vyjmutí středového sloupku okna věže budou zvony sejmuty ze zvonové stolice, upevněny na rameno jeřábu, sneseny na nákladní auto a převezeny do zvonařské dílny. Samotné snesení zvonů je plánováno mezi 12. a 16. hodinou, bude trvat zhruba hodinu. Lidé budou mít možnost sledovat celou akci z vyhlídky kaple Božího těla a také od chrámu sv. Barbory. Bezprostřední okolí věže bude z bezpečnostních důvodů uzavřeno.

  Kdy se zvony vrátí

  Zvony budou následně restaurovány a do Kutné Hory by se měly vrátit v první polovině roku 2022. Náklady na opravu zvonů přesáhnou 1,2 milionu Kč, část bude hrazena z dotací Středočeského kraje, další část, cca 500 tisíc korun, by měla být uhrazena právě z veřejné sbírky Zvony pro Barboru.  Starodávné zvony z dílny kutnohorského zvonaře Ondřeje Ptáčka si zaslouží dobrou péči.


  Témata:

  Nepřehlédněte