6℃
Dnes je 18. březen , svátek má Eduard

Svatý Valentýnek jara tatínek! Budete letos slavit svátek zamilovaných? A jak?

Další fotky

Následujte instinkt. Pokud cítíte, že dnes je ten den, kdybyste měli projevit své láskyplné city vůči milované bytosti, tak to určitě udělejte. Zvlášť pokud se zatím jedná o cit pouze platonický, valentýnkou určitě nic nezkazíte.

Reklama

První valentýnku jako přání vyznávající lásku doručené milované osobě právě 14. února napsal podle legendy sám svatý Valentýn těsně před popravou. K té byl odsouzen, protože oddával římské vojáky, aby jim tak pomohl vyhnout se službě v legiích. Sám se však ve vězení ještě stihl zamilovat do krásné žalářníkovy dcery a tímto způsobem se s ní před smrtí rozloučil.

Symbolické zámečky lásky zdobí Karlův most. Zajistí zamilovaným věčnou lásku, i když se odemknou?

Za podobně pohnutých okolností vznikla i první historicky doložená valentýnka, milostná báseň, kterou roku 1415 napsal pro svoji ženu Karel, vévoda Orleánský. Měl tu smůlu, že byl zajat v bitvě u Azincourtu a následujících pětadvacet let vězněn po různých anglických hradech, založil však tradici novodobých valentýnek. A ta se ujala tak dokonale, že jenom za loňský rok své adresáty našla více jak jedna miliarda valentýnek, SMS v to nepočítaje. Nemusíte spoléhat jen na to, co se prodává v obchodech, valentýnku můžete vyrobit i vlastnoručně. Tradičně se zdobívaly třeba vylisovanými květinami nebo vzácnými pírky.

Zamilované citáty Johna Lennona. Neuvěříte, jak citlivou duši coby hudební star měl

Tento výjimečný den ovšem můžete věnovat i věštění budoucnosti. Tak třeba svobodné dívky mají toho dne pozorovat, jakého ptáčka uvidí jako prvního a podle toho usuzovat svého budoucího ženicha. Sýkorka znamená námořníka, stehlík boháče, holubice dobráka, modřinka velmi šťastného člověka a kos duchovního, samozřejmě toho, kterému jeho církev dovoluje uzavřít sňatek. Nejhorší je padnout na datla, to dívka zůstane ten rok bez ženicha. Těch je ale naštěstí u nás málo.
Pokud vás váš budoucí ženich již (ještě) nezajímá, můžete se průkopnicky pustit i do dalších valentýnských tradic. Tak třeba typickou valentýnskou snídaní má být toust s máslem posypaný skořicovým cukrem připravený s láskou pro vašeho miláčka. Nic obtížného, stačí si jen ve čtvrtek, na který tento svátek letos připadá, trochu přivstat. Uvázání červené mašle domácímu zvířectvu zabere méně času, pozor však, aby se ta méně přizpůsobivá na své nové nezvyklé ozdobě neoběsila. Rybičky pak jsou k podobným experimentům zcela nevhodné.

FOTO: Svátek sv. Valentýna

Svátek sv. Valentýna - beachessentials.clubSvátek sv. Valentýna - BDFjadeSvátek sv. Valentýna - OLYMPUS DIGITAL CAMERASvátek sv. Valentýna - Grandma IdeasSvátek sv. Valentýna - Everystockphoto
Další fotky
Svátek sv. Valentýna - Black Phoenix Alchemy LabSvátek sv. Valentýna - Vintage valentine card with key, heart and rosesSvátek sv. Valentýna - All-focusSvátek sv. Valentýna - Bez názvu

Zato nachystání valentýnského dárku se u nás už docela pěkně ujímá. Je třeba však mít na paměti, že dárek má překvapit a rozveselit a každého rozveselí něco jiného. Pokud nemáte se svým miláčkem stejný smysl pro humor, experimentům je lepší se vyhnout a držet se obvyklých druhů dárků, byť méně překvapivých.
Pokud budete jako valentýnský dárek kupovat květinu pro svou milovanou, je ideální držet se osvědčených rudých růží, které v květomluvě znamenají „náležím jen tobě“. A nedivte se, když vám vaše drahá hodí na hlavu růži žlutou (nevěra), bílý narcis (jsi nafoukaná) či dokonce kaktus (naše krátké štěstí skončilo) i s květináčem.

Dnes, 17:30
Předehrou k této bitvě byly události francouzské revoluce. 14. července 1789 došlo k pádu Bastilly...
Vlčí smečka podléhá přísné hierarchii
Dnes, 16:00
Všichni víme, že zákony přírody jsou neúprosné a zasahovat do nich nelze. I přes racionální...
Dnes, 14:00
V době svého otevření byl největším a nejmodernějším obchodním domem ve střední a východní Evropě....
Dnes, 11:30
Do mezinárodní středoškolské stávky za klima "Fridays for Future", kterou odstartovala svými aktivitami švédská studentka...
Dnes, 10:00
Všichni jsme už jistě zažili pocit žárlivosti. Žárlivost se bere jako silně nepříjemný pocit, emoce....
Dnes, 09:45
Martin, Honza, Ondra, Míla a Lenka…. Nezáleží na tom, koho jmenujeme prvního a koho posledního....
Dnes, 08:55
Má „Anděl smrti“Josef Mengele pokračovatele?! Už přes rok vyšetřují policisté kvůli nelegálním pokusům na pacientech...
Dnes, 08:00
Jen jasné chvíle počítám. S tímto nápisem, většinou pochopitelně v latině, jste se již mohli...
Včera, 17:30
Ohavný puch ze spáleného lidského masa naplnil celou místnost. Nic, ticho. Vyslýchaný delikvent mlčí. Zavřené...
Včera, 17:00
Novela stavebního zákona má urychlit výstavbu a ulehčit tak život stavebníkům. Jenže místo ministerských úředníků,...
Reklama