Švejka máme spojeného s Rudolfem Hrušínským, mohl ho ale hrát i Vlasta Burian

29.3.2023
Jaroslav Svoboda

Vlasta Burian je jednou z největších filmových postav české kinematografie všech dob. Nejen pro svůj talent a um, ale i pro svůj okázalý způsob života se stával často terčem kritiky mocných. Dnes vám přinášíme šest zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli.

Burian jako Švejk?

Když se dnes řekne Švejk, každého napadne Rudolf Hrušínský s příznačným úsměvem na tváři. Všemu ale mohlo být jinak, kdyby Vlasta Burian v roce 1931 přijal nabídku na roli Švejka. Pamatovali bychom si dnes jako Švejka hlavně Rudolfa Hrušínského?

Mistrova úžasná paměť

Slavná „Balada o deliriu tremens“, kterou Burian přednesl ve filmu U pokladny stál, ve skutečnosti vůbec nebyla jeho osvědčeným a naučeným kabaretním číslem. Její text napsal autor divadelní hry, která se stala předlohou pro film, Jiří Verner speciálně pro tento film. Podle svědectví Vernerovy manželky se Vlasta Burian celou baladu naučil nazpaměť za pouhé dvě hodiny a ihned ji s Jaroslavem Marvanem natočili. Ti, kteří tento film znají, vědí, co to muselo být za heroický výkon zvládnout baladu zpaměti za dvě hodiny.

Byl hvězdou malých rolí i Burianovým přihrávačem, po válce se zcela ztratil

Zpěvák nezpívá

Jedním z mála filmů, ve kterém Vlasta Burian nezpívá, byl legendární Ducháček to zařídí.

Dovolená s Andělem bez Kemra?

Podle historika Pavla Jirase měl roli Vyhlídky ve filmu Dovolená s Andělem hrát Vlasta Burian, který přišel i s původním nápadem na realizaci filmu s touto tématikou. Nakonec tuto roli báječně ztvárnil Josef Kemr.

Kultovní Byl jednou jeden král

Tento film byl prvním a současně posledním barevným filmem Vlasty Buriana. Ztvárnil v něm králova rádce Atakdále, a to především díky Janu Werichovi. Když byl totiž Vlasta Burian v roce 1945 nařčen z kolaborantství, byli to právě Werich s Voskovcem, kteří složili a nazpívali písničku pojednávající o Burianově zradě. Když ale bylo jeho jméno očištěno, Werich začal cítit vinu, a tak se postaral o jeho obsazení do role svého rádce.

Byl obhájcem K. H. Borovského, jeho pravnuk režíroval Vlastu Buriana

U Vlasty Buriana ale bylo známo, že jen těžko snášel konkurenci. Výjimku v tomto tvořil právě Jan Werich, kterého Burian uznával, a tak se svým účinkováním ve filmu neměl problém.

To nejlepší nakonec…

I tak by se dala nazvat tato zajímavost. Loutkový rodinný film Čertův mlýn z roku 1958 byl totiž jedinou prací Vlasty Buriana pro Českou nebo Československou televizi. Byl také jeho posledním televizním nebo filmovým počinem.

Zdroj: ČSFDNepřehlédněte