Švestkové trhy obsadily českobudějovické náměstí. Podle ovocnářů je letošní úroda švestek lepší než loňská

7.10.2021
Jiří Bydžovský

Oblíbené třídenní Podzimní švestkové trhy se na náměstí  Přemysla Otakara II. vrátily po roční odmlce kvůli pandemii. Začaly ve čtvrtek 7.října. Ve stovce stánků se představí prodejci tradičních českých výrobků a řemeslníci s originálním zbožím.

„Někteří řemeslníci předvedou u stánků svou zručnost. Nechybí ani dětské dílny, například sklářská, řezbářská, kamenická, nebo košíkářská. Trhy se ale už podle názvu točí okolo švestek“ říká mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová.

Podle některých ovocnářů je letošní úroda švestek lepší než loňská. Tu hodnotili jako podprůměrnou. Podle nich, ale v níže položených místech se přeci jen nějaké škody objevily. Může za to hlavně chladné jaro, kdy se v údolích a nížinách mohla k ránu dostat teplota i pod bod mrazu.

Rozšířenou nabídku švestkových specialit mohou návštěvníci letos ochutnat jak u stánků s pečivem a cukrářskými výrobky, tak i u již tradičního stánku se švestkovými knedlíky. „Nechybí ani švestkové koláče , muffiny, teplé a studené nápoje, nebo třeba švestky v červeném víně či sirupy“ dodává Brůha Welzlová.

Organizátoři mysleli i na nejmenší návštěvníky. Svézt se mohou na dobovém dřevěném ruském kole, nebo si zaskákat na podstatně modernější trampolíně. Švestkové trhy budou doprovázet i hudební vystoupení. Na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. potrvají do soboty.

Zdroj: vz/Č.BudějoviceNepřehlédněte