Svět přišel o mladého génia. Alan Turing, tajný válečný hrdina a téměř zapomenutý zakladatel informatiky

Alan Turing se narodil v Anglii 23. června 1912 a již od dětství projevoval známky geniality. Počítání se naučil dříve než čtení. Bavil se vytvářením umělých slov, která však tvořil s logikou a návazností na existující termíny. Typické u něj bylo doslovné chápání každé věty. Tato vlastnost mu také přinášela velké potíže. Například svůj občanský průkaz odmítl podepsat, protože mu předtím bylo řečeno, že do něj nesmí nic psát.

Na střední škole se začal naplno projevovat jeho matematický talent. Učitelé si stěžovali, že zanedbává základní výuku a věnuje se jen pokročilé matematice.

Feynmanova metoda. Sada 4 kroků k pochopení každého tématu. Používá se i ve vědeckých kruzích a je stále oblíbenější.

V roce 1931 začal studovat na King´s College v Cambridge v Británii. Cítil se zde opuštěný a sám, jelikož byl homosexuál a svoji orientaci neskrýval, i když v té době byla trestná. Cambridge však naštěstí byla jediným místem v Anglii, kde se nic takového neodsuzovalo. Přesto se plachý Turing většinou stranil společnosti.

Spiknutí mocných a tajné kódy. Génius John Nash. Americký matematik trpěl vážnou duševní nemocí

I v Cambridge narážel při svém matematickém bádání na problém z dětství. Věnoval totiž svůj čas něčemu, co již bylo známo, aniž to věděl. Jeho důkazy však často byly kvalitnější a jednodušší.

V pouhých 22 letech obhájil svoji dizertaci a stal se členem učitelského sboru.

V roce 1936 zaujal společnost článkem, kde popisuje svůj tzv. Turningův stroj, což byl vlastně primitivní počítač s jednoduchými instrukcemi a zapisovací páskou, která sloužila jako lidská paměť. Na řešení prý přišel ve chvíli, kdy při některém ze svých dálkových běhů odpočíval v trávě. „Jakými možnými postupy lze vypočítat nějaké číslo?“ zeptal se Turning na začátku svého článku. Pak představil výše zmíněný stroj, který nám dnes může připadat primitivní, ale ve své době to byl veliký objev. Tím vlastně položil základy informatiky a počítačů vůbec.

Za další dva roky získal doktorát na americkém Princetonu a pak se vrátil zpět do Anglie, když odmítl velmi dobře placenou práci asistenta. Přišel tak o možnost podílet se na vývoji prvního počítače světa ENIACu, ale do dějin se nakonec zapsal jako tajný válečný hrdina. Druhá světová válka totiž přerušila jeho výzkum – a tak se Alan Turing zúčastnil kurzu pro lamače nepřátelských kódů. Tehdy byl nejsložitějším šifrovacím strojem nepřátel stroj Enigma, který byl považován za neprolomitelný.

Turningovi se brzy podařilo vytvořit přístroj, kterému se přezdívalo Turningova bomba. Tyto bomby šifrovaly jednoduché části tohoto kódu. To se využilo například při vylodění v Normandii nebo boji v severní Africe.

Vysvědčení slavných: propadal Einstein z matematiky? A co měl Čapek ze psaní?

Bohužel po válce se informace o luštění nepřátelských kódů staly přísně tajnými a veřejnost se o Turingových zásluhách dozvěděla až za dalších třicet let. V poválečném období Turing pracoval na Manchesterské univerzitě a přemýšlel o tom, jak se budou inteligentní stroje v budoucnu chovat a samy učit. K tomu byl vyvinut tzv. Turingův test. Podle něj lze považovat za inteligentní stroj takový, u něhož jeho odpovědi nerozeznáme od odpovědí lidí.

Společnost, jež nevěděla, jaké má Turing válečné zásluhy, ho velice zklamala. Když se zjistilo, že Turing je gay, byl odsouzen a stal se terčem urážek a útoků. Dne 8. června 1954 byl nalezen mrtev ve svém bytě. Zemřel na následky otravy kyanidem v pouhých 42 letech. Svět tak přišel o génia, který možná mohl přinést lidstvu ještě další geniální objevy, kdyby dostal šanci.

FOTO: Alan Turing

Alan Turing - Alan Turing Memorial CloserAlan Turing - Alan TuringAlan Turing - Šifrovací stroj EnigmaAlan Turing - Alan Turing Bletchley Park

Teprve v roce 2009 se mu jménem vlády omluvil britský premiér Gordon Brown a 24. 12. 2013 mu královna Alžběta II. posmrtně udělila královskou milost. Za více než půl století se tak Alan Turing dočkal satisfakce. Na zbytečně zničeném životě mladého nadaného vědce to však nic nezmění…

Včera, 16:05
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Včera, 16:00
Puma americká, panter, je po jaguárovi druhou největší žijící kočkovitou šelmou Ameriky, čtvrtou největší kočkou...
Včera, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Včera, 14:00
Konkrétně do dějin Kanady a Dalekého severu předminulého století. Byly to opravdu průkopnické časy, které...
Včera, 11:30
Máte pocit, že jste se vrátili v čase. Zapomenete na potemnělý sál a zaplacené vstupné....
Policie_ilustrační foto
Včera, 10:00
V současné době se velmi rozšířil nový typ internetového podvodu, který může přijít běžného facebookového...
Včera, 08:57
Stávající ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva jeho předchůdci Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg napsali...
Včera, 08:21
I když Češi začali chovat králíky až od 19. století, před padesáti lety byste našli...
28.5.2020
Po postoupení Sudet Německu se celé rodiny ocitly v dosti prekérní situaci. Obyvatelstvo bylo evakuováno...
28.5.2020
V naší zemi snad není nikdo, kdo by neznal obrázky Josefa Lady, které se staly...
28.5.2020
Nejdříve by bylo dobré, osvěžit si trochu školní znalosti zeměpisu. Austrálie, nejmenší a nejosamělejší světadíl...
Reklama