9℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Svižnější tempo při rozhodování úřadů zrychlí stavbu bytů, míní radní Marvanová

Ambicí Hany Marvanové (STAN/Spojené síly pro Prahu) je podílet se na změně stavebního zákona tak, aby se řízení o stavbě neprotahovalo. Pokud některý orgán chce sdělit, že nesouhlasí, má to učinit rychle, řekla v rozhovoru pro Náš REGION. Tím by se prý stavba bytů zrychlila.

Reklama

Jaké jsou vaše nejbližší kroky v novém roce?

Na začátku ledna budeme tvořit půlroční plán, jak budeme postupovat. Doposud to bylo tak, že bydlení měl na starosti jeden radní, který spravoval městský bytový fond. Což má dnes Adam Zábranský. Ale neřešily se další věci, které Praha může udělat, aby bydlení bylo dostupné.

Které?

Teď jsme se zapojili k legislativním procesům, které probíhají na ministerstvu pro místní rozvoj ve spolupráci s Hospodářskou komorou. Ozvali jsme se jim, že jako Praha chceme pracovat na novelizaci stavebního zákona. Nám jde o to, aby se zkrátilo povolovací řízení. To nejdůležitější teď je vytvoření legislativních podmínek. To je v mé gesci. Zkoumáme možnosti zřízení jednoho stavebního úřadu. Tedy návrat k tomu, co tady bylo do roku 2003. Máme představu, že velké stavby – ale musíme definovat, které to jsou – by se v prvním stupni rozhodovali centrálně, a nikoli v těch 22 stavebních úřadech. Tam jde o to, že velké stavby jsou složité a jsou zapotřebí odborníci a je určitě jednodušší sehnat odborníky na jeden úřad než na 22 úřadů po celé Praze.

Oponenti tvrdí, že jeden velký stavební úřad by bylo snazší podplatit.

Nebezpečí ovlivňování existuje všude. My chceme, aby ty procesy rozhodování byly transparentní zejména pro toho účastníka. To samozřejmě souvisí s tématem digitalizace. Aby bylo všechno snadno kontrolovatelné. Dneska už se i se soudy komunikuje elektronicky, ale na úrovni toho územního stavebního řízení se komunikuje vlastně stále jen papírově. To znamená, že digitalizací se to zrychlí i se zvýší vnitřní kontrola nad dodržováním lhůt. Ta pomalá papírová komunikace vede k tomu, že se na to často svedou jak průtahy, tak i zvláštnosti v procesu.

Marvanová, Pospíšil (STAN, TOP 09)

Čím déle to trvá, tím větší je prostor pro ovlivňování. Když si vezmete, že lhůty jsou 60 dnů, tak by mělo být rozhodnuto. Měla by být rychlá novela stavebního zákona, která určí, že když se úřad nevyjádří do stanovené lhůty, tak platí, že souhlasí. Já myslím, že to by bylo nesmírně efektivní. Protože pokud některý orgán chce sdělit, že nesouhlasí, má to učinit rychle. To by pomohlo velmi, ale na to je třeba změna zákona. A na té změně se jako Praha chceme podílet.

Takže víte, že někteří úředníci lhůty nedodržují?

Ano. A proto chceme prověřit stížnosti, abychom vytipovali případy, kde se nedodržují lhůty. Pokud je tam nedůvodné prodlužování lhůt a nečinnost, tak tam může úřad sjednat nápravu. A měl by sjednat nápravu.

Jakou motivaci může mít úředník, aby nedodržoval zákonné lhůty?

Vina nemusí být jen na straně úřadu, liknavost, neprofesionalita, nezájem. Určitě mohou být úředníci, kteří nevnímají, že tady je nějaká zákonná lhůta. Ale mohou být i důvody na straně těch účastníků. Například že tam dávají návrhy, kterými věc komplikují. Proto chceme konkrétní velké případy prověřit, abychom zmapovali, kde je problém.

Jakou politikou snížit ceny bytů v metropoli a zvýšit jejich dostupnost?

Například tou, že Praha poskytne pozemek třetímu subjektu a ten za to postaví levnější bydlení. Aby to nebylo za 100 tisíc korun za metr čtvereční, ale třeba za polovinu. Prostě aby to bylo cenově dostupnější. A tím, že Praha poskytne pozemek, tak vytvoří prostor pro to, aby to bylo levnější. Protože jenom nákup pozemku tvoří 20 procent ceny. Čili to je úplně konkrétní věc, na které teď pracujeme a která může přinést rychlý efekt už během tohoto volebního období. Já osobně bych si přála, aby se obnovila družstevní bytová výstavba, která je pomezím mezi nájemním a vlastnickým bydlením. A může být levnější, protože si to lidé staví pro vlastní bytovou potřebu a nemusí napočítávat zisk, který napočítávají developeři. Tím je ten náš přístup komplexní na rozdíl od bývalého vedení Prahy, kdy řešili vlastně jenom svůj městský bytový fond, a to ještě tak, že řada bytů nebyla využívána jako byty sociální. A proto má bytovou problematiku na starosti více radních, což je dobré, protože jsme vytvořili minitým a věci řešíme provázaně.

Geniálního konstruktéra a továrníka zničily krize a gamblerství, přesto není nic ztraceno

Před 1 hodinou
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Před 3 hodinami
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Dnes, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Dnes, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Dnes, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Dnes, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Dnes, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
Včera, 17:30
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
Včera, 16:00
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Včera, 14:00
Má to vůbec smysl se podobným problémem zabývat? Můžeme se o to pokusit. Mnohým vytanou...
Reklama